“186 ta maktab sanitariya talablari buzilgani sabab vaqtincha yopilgan” – Sanepidqo‘mita
Bugun, 22-may kuni Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi axborot xizmati rahbari Maftuna Saidova ishtirokida brifing o‘tkazildi.
Brifingda ta’lim muassasalarida sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga rioya qilinishi tahlili bo‘yicha ma’lumotlar ochiqlandi.
Unda aytilishicha, Sanepidqo‘mitaning hududiy boshqarmalari tomonidan 2025-yilning 4 oyi davomida jami 3 295 ta umumta’lim maktablarida rejali tekshirishlar o‘tkazilgan.
Tekshirishlar davomida kimyoviy tahlillar uchun jami 41 976 ta namunalar olingan. Shulardan 1 988 tasi talabga javob bermagan bo‘lsa, bakteriologik tahlillar uchun 7 327 ta namunalardan 527 tasi sanitariya qoida va me’yorlari talablariga javob bermagan.
O‘quvchilar ovqatlanishini to‘g‘ri va xavfsiz tashkil etilganligi ustidan nazoratni amalga oshirish chog‘ida mikrobiologik ko‘rsatkichlarga tayyor oziq-ovqat mahsulotlaridan 227 ta namuna olingan, shundan 2 tasi, ichimlik suvidan 2 872 ta namunadan 126 tasi talabga javob bermaganligi aniqlangan.
Umumta’lim maktablarida sanitariya qoida buzilish holatlariga yo‘l qo‘yilgan mas’ul shaxslarga nisbatan 2 157 ta holatda ma’muriy choralar, ya’ni jarimalar qo‘llanilgan.
186 ta muassasaning ish faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan. 973 nafar ishchi-xodimlar tibbiy ko‘rikdan o‘z vaqtida o‘tmaganligi sababli ishdan vaqtinchalik chetlashtirilgan.
Qariyb 18 470 kilogramm miqdordagi oziq-ovqat mahsulotlari brokirash qilingan. (Yaroqlilik muddati o‘tgan, sifatsiz yoki sog‘liq uchun xavfli mahsulotlar vositachilar (brokerlar) yordamida xaridorlarga, do‘konlarga yoki boshqa savdo tarmoqlariga taqsimlangan.)
Prezident raisligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda yuqumli kasalliklarning 35-40 foizi oddiy gigiyena qoidalariga rioya qilmaslik oqibatida yuzaga kelayotganligi ta’kidlab o‘tilgandi.
Har bir ijtimoiy soha muassasasi toza, ozoda bo‘lishi, unda odamlar uchun qulay sanitariya-gigiyena sharoiti yaratilishi shartligi qayd etilgan. Shuningdek, sog‘liqni saqlash va ta’lim tashkilotlarida ichimlik suvi hamda sanitariya-gigiyena infrastrukturasini kengaytirishga qaratilgan “Toza qo‘llar” dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi hukumat qarori qabul qilindi.
Ushbu dastur doirasida sog‘liqni saqlash va ta’lim tashkilotlari sanitariya-gigiyena vositalari bilan yetarli miqdorda ta’minlanadi. Shuningdek, ularda ichimlik suvi ta’minoti va sanitariya-gigiyena obyektlari infrastrukturasini yaxshilash choralari ko‘riladi.
Ular binoning ichki qismiga joylashtiriladi. Aholi, jumladan, bolalar o‘rtasida shaxsiy gigiyena odatlarini shakllantirish va unga rioya qilish bo‘yicha targ‘ibot ishlari amalga oshiriladi.
Ta’lim va tibbiyot tashkilotlaridagi qo‘l yuvish joylari sanitariya-gigiyena vositalari bilan to‘liq ta’minlanadi. Sharoiti og‘ir bo‘lgan 126 ta maktablarda hojatxonalar bino ichida joylashtirilib, yangidan quriladi.
6 000 dan ziyod bog‘chaga geleyokollektor olib beriladi. 4 295 ta ijtimoiy muassasaga suv baki, sisterna o‘rnatilishi belgilandi.
Ushbu maqsadlar uchun shu yilning o‘zida davlat byudjetidan 780 mlrd so‘m mablag‘ ajratiladi. Barcha hududlardagi ta’lim muassasalaridagi sanitariya-gigiyena shoxobchalari to‘liq ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Baholash natijasidan kelib chiqib, qoniqarsiz deb topilgan sanitariya-gigiyena shoxobchalarini sanitariya talablarga to‘liq mos holatga keltirish choralari ko‘riladi.
Ushbu dasturni o‘z vaqtida, to‘laqonli amalga oshirilishi uchun maktabgacha va maktab ta’limi hududiy boshqarmalari, tuman, shahar bo‘limlari mas’ul etib belgilandi.
“Bundan ko‘zlangan maqsad - aholi o‘rtasida yuqumli kasalliklar, ichak infeksiyalarining oldini olish, sanitariya madaniyati darajasini oshirish, aholining ovqatlanishi, dam olishi va mehnat qilish sharoitlarini yaxshilashdan iboratdir”, deyiladi Sanepidqo‘mita tomonidan o‘tkazilgan brifingda.

Сегодня, 22 мая, состоялся брифинг с участием руководителя информационной службы Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Мафтуны Саидовой.
На брифинге была представлена информация по анализу соблюдения санитарных правил, норм и гигиенических нормативов в образовательных учреждениях.
В нем говорится, что региональные управления Санитарно-эпидемиологического комитета провели плановые проверки в общей сложности в 3 295 общеобразовательных школах в течение 4 месяцев 2025 года.
В ходе исследований было взято в общей сложности 41 976 образцов для химического анализа. Из них 1 988 образцов не соответствовали требованиям, а 527 из 7 327 образцов для бактериологического анализа не соответствовали требованиям санитарных правил и норм.
При осуществлении контроля за правильной и безопасной организацией питания учащихся было отобрано 227 проб готовых пищевых продуктов по микробиологическим показателям, из них 2 пробы, 126 из 2 872 проб питьевой воды не соответствовали требованиям.
В отношении ответственных лиц, допустивших нарушения санитарных правил в общеобразовательных школах, в 2 157 случаях были применены административные меры, то есть штрафы.
Временно приостановлена деятельность 186 учреждений. 973 сотрудника были временно отстранены от работы за несвоевременное прохождение медицинского осмотра.
Было брокировано около 18 470 килограммов продуктов питания. (Продукты с истекшим сроком годности, некачественные или опасные для здоровья товары распределялись среди покупателей, магазинов или других торговых сетей с помощью посредников (брокеров).)
На совещании под председательством президента было отмечено, что 35-40 процентов инфекционных заболеваний возникают в результате несоблюдения элементарных правил гигиены.
Отмечалось, что каждое учреждение социальной сферы должно быть чистым и опрятным, в нем должны быть созданы благоприятные санитарно-гигиенические условия для людей. Также принято постановление правительства о мерах по реализации программы "Чистые руки," направленной на расширение питьевой воды и санитарно-гигиенической инфраструктуры в организациях здравоохранения и образования.
В рамках этой программы организации здравоохранения и образования будут обеспечены достаточным количеством санитарно-гигиенических средств. Также будут приняты меры по улучшению инфраструктуры питьевого водоснабжения и санитарно-гигиенических объектов.
Они размещаются во внутренней части здания. Проводится пропагандистская работа среди населения, в том числе детей, по формированию и соблюдению привычек личной гигиены.
Помещения для мытья рук в образовательных и медицинских учреждениях будут полностью обеспечены санитарно-гигиеническими средствами. В 126 школах со сложными условиями туалеты будут размещены внутри зданий и построены заново.
Более 6 000 детских садов получат гелиоколлекторы. Планируется установить водяные баки и цистерны в 4 295 социальных учреждениях.
Только в этом году на эти цели из государственного бюджета будет выделено 780 миллиардов сумов. Санитарно-гигиенические узлы в образовательных учреждениях всех регионов пройдут полный осмотр.
По результатам оценки будут приняты меры по приведению санитарно-гигиенических узлов, признанных неудовлетворительными, в состояние, полностью соответствующее санитарным требованиям.
Ответственными за своевременную и полноценную реализацию этой программы определены территориальные управления дошкольного и школьного образования, районные и городские отделы.
"Цель - предотвращение инфекционных заболеваний и кишечных инфекций среди населения, повышение уровня санитарной культуры, улучшение условий питания, отдыха и труда населения," - говорится в сообщении.