“Qizil” maktablar ro‘yxati tasdiqlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 20-may kungi 164-sonli buyrug‘i bilan 2025-2026 o‘quv yili uchun ta’lim sifati past maktablar ro‘yxati tasdiqlandi. Mazkur maktabga borib ishlaydigan pedagoglarga qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
Ma’lum bo‘lishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha baholash mezonlari”ga asosan umumta’lim maktablari faoliyati baholangan hamda baholash natijalari asosida 470 ta maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan ta’lim muassasasi deb topilgan.
2023-yili shunday maktablar ro‘yxati 642 ta, 2024-yilda esa 545 ta edi. Bu yil ta’lim sifati past bo‘lgan maktablar soni 75 taga qisqargan. 2025-2026 o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati bilan mana bu manzilda tanishib chiqishingiz mumkin.
Ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan o‘qituvchilarga qanday ustamalar to‘lanadi?
Ma’lumkimki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 15-oktabrdagi 646-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifali, kamida bir yil pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglar ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan taqdirda ularga 50 foizdan – 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Agar pedagog xodim amalda ishlayotgan ish joyida direktor jamg‘armasi hisobidan ustama olayotgan bo‘lsa, bu ustamalar ta’lim sifati past bo‘lgan maktabda ish boshlagan taqdirda ham bir o‘quv yili davomida saqlanib qoladi. Boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi o‘quv yili uchun ham to‘lanadi.
Agar ana shu maktablar olis hududda joylashgan maktablar ro‘yxatiga ham kirsa, boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritadigan pedagog xodimlarga quyidagi miqdorda ustamalar to‘lanadi:
• 6 oydan – 3 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 10 foiz;
• 3 yildan – 5 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 20 foiz;
• 5 yildan – 10 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 30 foiz;
• 10 yildan – 15 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 40 foiz;
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi 471-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-yanvardagi PQ-4940-son qarorida qayd etilgan.
2021-yil 1-yanvardan boshlab olis hududlarda joylashgan budjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan o‘qituvchilarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik boshlang‘ich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik (ijarada turganlik) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pul kompensatsiyasi to‘lab berish yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni vaqtda ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar to‘g‘risidagi ma’lumotlar maxsus platformaga joylashtirilgan. Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar belgilangan tartib bo‘yicha ishchi guruhlar tomonidan saralanadi.
Saralashdan muvaffaqiyatli o‘tib, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarga ishga kirish bo‘yicha 25-avgustga qadar ariza yozgan o‘qituvchi-pedagoglar qonunchilikda belgilangan tartibda maktab direktorlari tomonidan ishga qabul qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabga borib ishlamoqchi bo‘lgan o‘qituvchi tegishli fan yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifasiga ega bo‘lishi, kamida bir yil pedagogik ish staji hamda amalda faoliyat yuritayotgan maktabi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatida bo‘lmasligi kerak.
Izohlar 44
• Maktab reytingi
video So'ragan edingiz
10:30 / 06.07.2024
“Qizil” maktabda ishlamoqchi bo‘lgan pedagoglar 25-iyulga qadar tegishli maktab direktoriga murojaat qilishi lozim
Boshqa hududlardagi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar elektron platformaga kiritilgan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarning birini tanlab, ko‘rsatilgan vakant soatlar bo‘yicha 15-maydan 25-iyulga qadar umumta’lim maktabi direktoriga to‘g‘ridan to‘g‘ri murojaat qiladi.
11:50 / 03.06.2026
Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligining tegishli buyrug'i bilan ta’lim sifati past bo'gan maktablar ro'yxati tasdiqlandi. Mazkur maktabga borib ishlaydigan ayrim pedagoglarga esa qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
O‘quvchilarning bilim darajasi ularning oilaviy sharoitiga bog‘liqmi?
Kambag‘allik bolalarning ta’lim natijalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, o‘z navbatida past ta’lim natijalari esa kelajakda yuqori daromad topish imkoniyatlarini ham cheklaydi. Shu sababli, ta’lim insonning ijtimoiy holatini o‘zgartirishga yordam beradigan eng muhim vositalardan biri sifatida ko‘rilmoqda.

12:44 / 29.05.2025 15.24k
Приказом Министра дошкольного и школьного образования No 164 от 20 мая 2025 года утвержден список школ с низким качеством образования на 2025-2026 учебный год. Педагогам, работающим в данной школе, будут выплачиваться дополнительные надбавки.
Согласно "Критериям оценки формирования перечня школ с невысоким уровнем образования," утвержденным соответствующим приказом Министра дошкольного и школьного образования, деятельность общеобразовательных школ была оценена, и по результатам оценки 470 школ были признаны образовательными учреждениями с невысоким уровнем образования.
В 2023 году таких школ было 642, а в 2024 году - 545. В этом году количество школ с низким качеством образования сократилось на 75. Вы можете ознакомиться со списком школ с невысоким уровнем образования на 2025-2026 учебный год по этому адресу.
Какие надбавки выплачиваются учителям, привлеченным из других регионов в школы с низким качеством образования?
Как известно, согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 15 октября 2021 года No 646, педагоги, имеющие высшее образование и первую или высшую квалификационную категорию, стаж педагогической работы не менее одного года, при привлечении в школы с низким качеством образования из других регионов им выплачивается надбавка от 50 до 100 процентов.
При этом учителям-педагогам, привлеченным из других регионов, выплачивается доплата в следующем размере:
• 50 процентов к базовым тарифным ставкам учителей, прибывающих из других районов и городов в пределах одной области;
• специальную 100-процентную надбавку к базовым тарифным ставкам учителей, приезжающих из других областей.
Педагогам, привлеченным из других регионов в школы с низким качеством образования, также обеспечивается выплата ежемесячной денежной компенсации в двукратном размере базовой расчетной величины за счет служебного жилья или местных бюджетов районов (городов) на период их деятельности, но не более 2 лет.
Если педагог получает надбавку за счет директорского фонда по месту фактической работы, эти надбавки сохраняются в течение одного учебного года, даже если он начинает работать в школе с низким качеством образования. Специальные надбавки к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов, имеющих высшую и первую категории, привлеченных из других регионов, выплачиваются также за учебный год, следующий за годом исключения школы, в которую они были направлены, из списка школ с невысоким уровнем образования.
Если эти школы также входят в перечень школ, расположенных в отдаленных районах, педагогическим работникам, работающим из других регионов, выплачиваются надбавки в следующих размерах:
• 10 процентов - учителю со стажем работы от 6 месяцев до 3 лет;
• от 3 до 5 лет - 20 процентов;
• от 5 до 10 лет - 30% для преподавателей со стажем работы;
• от 10 до 15 лет - 40 процентов;
Учителям с более чем 15-летним стажем работы будет выплачиваться 50-процентная надбавка.
Об этом говорится в постановлении Кабинета Министров от 7 июня 2019 года No 471 и постановлении Президента Республики Узбекистан от 11 января 2021 года No ПП-4940.
С 1 января 2021 года учителям, прибывшим из других регионов для осуществления трудовой деятельности в бюджетные организации, расположенные в отдаленных районах, выплачивается единовременная первоначальная денежная помощь в размере 50-кратной базовой расчетной величины и ежемесячная денежная компенсация за аренду (наем) жилья в размере 2-кратной базовой расчетной величины.
В настоящее время данные о школах с невысоким уровнем образования размещены на специальной платформе. Учителя-педагоги, изъявившие желание преподавать в школах с невысоким уровнем образования, отбираются рабочими группами в установленном порядке.
Учителя-педагоги, успешно прошедшие отбор и подавшие заявление о приеме на работу в школы с невысоким уровнем образования до 25 августа, будут приняты на работу директорами школ в порядке, установленном законодательством.
Напоминаем, что учитель, желающий работать в школе с невысоким уровнем образования, должен иметь высшее образование по соответствующему предметному направлению и первую или высшую квалификационную категорию, педагогический стаж работы не менее одного года, а действующая школа не должна быть в списке школ с невысоким уровнем образования.