“Qizil” maktablar ro‘yxati tasdiqlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 20-may kungi 164-sonli buyrug‘i bilan 2025-2026 o‘quv yili uchun ta’lim sifati past maktablar ro‘yxati tasdiqlandi. Mazkur maktabga borib ishlaydigan pedagoglarga qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
Ma’lum bo‘lishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha baholash mezonlari”ga asosan umumta’lim maktablari faoliyati baholangan hamda baholash natijalari asosida 470 ta maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan ta’lim muassasasi deb topilgan.
2023-yili shunday maktablar ro‘yxati 642 ta, 2024-yilda esa 545 ta edi. Bu yil ta’lim sifati past bo‘lgan maktablar soni 75 taga qisqargan. 2025-2026 o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati bilan mana bu manzilda tanishib chiqishingiz mumkin.
Ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan o‘qituvchilarga qanday ustamalar to‘lanadi?
Ma’lumkimki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 15-oktabrdagi 646-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifali, kamida bir yil pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglar ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan taqdirda ularga 50 foizdan – 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Agar pedagog xodim amalda ishlayotgan ish joyida direktor jamg‘armasi hisobidan ustama olayotgan bo‘lsa, bu ustamalar ta’lim sifati past bo‘lgan maktabda ish boshlagan taqdirda ham bir o‘quv yili davomida saqlanib qoladi. Boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi o‘quv yili uchun ham to‘lanadi.
Agar ana shu maktablar olis hududda joylashgan maktablar ro‘yxatiga ham kirsa, boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritadigan pedagog xodimlarga quyidagi miqdorda ustamalar to‘lanadi:
• 6 oydan – 3 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 10 foiz;
• 3 yildan – 5 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 20 foiz;
• 5 yildan – 10 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 30 foiz;
• 10 yildan – 15 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 40 foiz;
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi 471-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-yanvardagi PQ-4940-son qarorida qayd etilgan.
2021-yil 1-yanvardan boshlab olis hududlarda joylashgan budjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan o‘qituvchilarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik boshlang‘ich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik (ijarada turganlik) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pul kompensatsiyasi to‘lab berish yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni vaqtda ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar to‘g‘risidagi ma’lumotlar maxsus platformaga joylashtirilgan. Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar belgilangan tartib bo‘yicha ishchi guruhlar tomonidan saralanadi.
Saralashdan muvaffaqiyatli o‘tib, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarga ishga kirish bo‘yicha 25-avgustga qadar ariza yozgan o‘qituvchi-pedagoglar qonunchilikda belgilangan tartibda maktab direktorlari tomonidan ishga qabul qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabga borib ishlamoqchi bo‘lgan o‘qituvchi tegishli fan yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifasiga ega bo‘lishi, kamida bir yil pedagogik ish staji hamda amalda faoliyat yuritayotgan maktabi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatida bo‘lmasligi kerak.
Izohlar 44
• Maktab reytingi
video So'ragan edingiz
10:30 / 06.07.2024
“Qizil” maktabda ishlamoqchi bo‘lgan pedagoglar 25-iyulga qadar tegishli maktab direktoriga murojaat qilishi lozim
Boshqa hududlardagi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar elektron platformaga kiritilgan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarning birini tanlab, ko‘rsatilgan vakant soatlar bo‘yicha 15-maydan 25-iyulga qadar umumta’lim maktabi direktoriga to‘g‘ridan to‘g‘ri murojaat qiladi.
11:50 / 03.06.2026
Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligining tegishli buyrug'i bilan ta’lim sifati past bo'gan maktablar ro'yxati tasdiqlandi. Mazkur maktabga borib ishlaydigan ayrim pedagoglarga esa qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
O‘quvchilarning bilim darajasi ularning oilaviy sharoitiga bog‘liqmi?
Kambag‘allik bolalarning ta’lim natijalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, o‘z navbatida past ta’lim natijalari esa kelajakda yuqori daromad topish imkoniyatlarini ham cheklaydi. Shu sababli, ta’lim insonning ijtimoiy holatini o‘zgartirishga yordam beradigan eng muhim vositalardan biri sifatida ko‘rilmoqda.

By order of the Minister of Preschool and School Education No. 164 dated May 20, 2025, the list of schools with low quality of education for the 2025-2026 academic year was approved. Teachers working at this school will be paid additional bonuses.
It became known that the activities of general education schools were assessed in accordance with the "Evaluation Criteria for the Formation of the List of Schools with a Low Level of Education," approved by the relevant order of the Minister of Preschool and School Education, and based on the results of the assessment, 470 schools were recognized as educational institutions with a low level of education.
In 2023, the list of such schools was 642, and in 2024 - 545. This year, the number of schools with low quality of education decreased by 75. You can familiarize yourself with the list of schools with a low level of education for the 2025-2026 academic year at this address.
What bonuses are paid to teachers recruited from other regions to schools with low quality of education?
As is known, according to the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 646 dated October 15, 2021, teachers with higher education and the first or highest qualification category, with at least one year of pedagogical work experience, who are attracted to schools with low quality of education from other regions, are paid a bonus from 50 to 100 percent.
In this case, teachers and educators recruited from other regions are paid additional remuneration in the following amounts:
- 50 percent of the basic tariff rates of teachers working from other districts and cities within one region;
- 100 percent special allowance to the base tariff rates of teachers working from other regions.
Teachers recruited from other regions to schools with low-quality education are also provided with monthly monetary compensation in the amount of 2 times the basic calculated value for the period of their activity, but not more than 2 years, at the expense of official housing or local budgets of districts (cities).
If a teacher receives a bonus from the director’s fund at their current place of work, these bonuses are retained for one academic year even if they start working in a school with a low quality of education. Special allowances to the basic tariff rates of teachers and educators with the highest and first categories, recruited from other regions, are also paid for the academic year following the year in which the school they attended was excluded from the list of schools with a low level of education.
If these schools are also included in the list of schools located in remote areas, then pedagogical workers working from other regions are paid bonuses in the following amounts:
- 10 percent for teachers with work experience from 6 months to 3 years;
- from 3 to 5 years - 20 percent for teachers with work experience;
- from 5 to 10 years - 30% for teachers with work experience;
- from 10 to 15 years - 40 percent for teachers with work experience;
- Teachers with more than 15 years of work experience will receive a 50% bonus.
This is stated in the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 471 of June 7, 2019, and the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-4940 of January 11, 2021.
Starting January 1, 2021, budget organizations located in remote areas will pay teachers who have come to work from other regions a one-time initial payment of 50 times the basic calculated value and monthly monetary compensation for renting (leasing) housing in the amount of 2 times the basic calculated value.
Currently, information about schools with a low level of education is posted on a special platform. Teachers who have expressed a desire to teach in schools with a low level of education will be selected by working groups in the prescribed manner.
Teachers who have successfully passed the selection process and submitted applications for employment in schools with a low level of education by August 25 will be hired by school principals in accordance with the procedure established by law.
We remind you that a teacher wishing to work in a school with a low level of education must have a higher education in the relevant subject area and a first or higher qualification category, at least one year of pedagogical work experience, and the school in which they actually operate must not be on the list of schools with a low level of education.
Comments 33
It turned out that more than 60 percent of teachers failed the 2025 certification.
Ta’lim sifati mavzusi ekspertlar nigohida
Bu mavzuga boshqa ta’lim ekspertlari Komil Jalilov hamda Shokir Tursunlar ham qo‘shilib, mavzu borasida o‘z fikr, mulohazalarini bildirdi.
Teachers who want to work at the "Red" school must contact the director of the relevant school by July 25
Admission will last until July 25
More than 60% of students study in Uzbekistan in 2 shifts
This was reported by the official of the ministry.
What happens if the contract of a teacher working at a "red" school expires?
If the contract does not meet the established requirements, the employment contract is recognized as concluded for an indefinite period.