14:50 / 02.06.2025 13.70k
Direktor jamg‘armasidan ustama olish uchun hujjat topshirgandim. Ish faoliyatim davomida bo‘sh o‘zlashtiruvchi va iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlab to‘garak o‘tganman.
Ammo “zavuch” bilan direktor unga hech qanday ball berilmaydi deyapti, shu to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30sentyabrdagii 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga 1-ilovada pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari tasdiqlangan.
Mazkur mezonning 8-bandida sinfdan tashqari ishlar uchun pedagog xodimlarga beriladigan ballar miqdori ko‘rsatilgan.
Unga ko‘ra, o‘qituvchi tomonidan:
• kreativlikni rag‘batlantirishga qaratilgan tadbirlarni (fotoko‘rgazmalar, hunarmandchilik, musiqa va teatr sahnalari kabi) tashkil etgan bo‘lsa — 5 ball;
• o‘quvchilarni fikrlashga o‘rgatuvchi va dunyoqarashini kengaytiruvchi, yangi ko‘nikmalar beruvchi qo‘shimcha mashg‘ulotlar (debat va hikoya qilish klublari, maktab radiosi/gazetasi/veb-sayti, axborot-tahliliy mashg‘ulotlari) olib borsa — 10 ball;
• o‘quvchilarni izlanishga undovchi ishlarni (iqtidorli va bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan qo‘shimcha mashg‘ulotlar o‘tkazish, nutq san’ati tadbirlari) olib borsa — 15 ball berilishi nazarda tutilgan.
Faqat bunda mazkur ko‘rsatgichlar asosida amalga oshirilgan ishlar uchun maksimal 15 ball berilishi lozim. Ya’ni, o‘qituvchi baholash mezonida nazarda tutilgan barcha ishlarni amalga oshirgan bo‘lsa ham bu mezon uchun o‘qituvchiga beriladigan ball 15 balldan oshib ketmasligi kerak.
Agar o‘qituvchi iqtidorli va bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan qo‘shimcha mashg‘ulotlar o‘tkazgan bo‘lsa va ushbu mashg‘ulotlar tashkil etilganligini asoslovchi hujjatlarni maktab Ishchi guruhiga taqdim etsa, unga 15 ball berilishi mumkin.
Bu mezon bo‘yicha Ishchi guruhga qanday hujjatlar taqdim etiladi?
Buning uchun maktab Ishchi guruhiga o‘qituvchi tomonidan o‘tkazilgan sinfdan tashqari tadbirlar haqida qisqacha (bir sahifadan oshmagan holda) ma’lumot va ushbu tadbirning ikki donadan oshmagan holda fotosuratlari taqdim etiladi.
Misol uchun, o‘qituvchi iqtidorli va bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan to‘garak mashg‘ulotlarini olib borgan bo‘lsa, shu to‘garak faoliyati haqida bir sahifadan oshmagan ma’lumot va ushbu to‘garak mashg‘ulotlari olib borilganligini asoslovchi ikki donadan oshmagan holda fotosuratlar taqdim etiladi.
Shuningdek, o‘qituvchi tomonidan agarda sinfdan tashqari ish sifatida maktab radiosidagi chiqish qilingan bo‘lsa, bunday holda uning elektron shakllari audioversiya (CD-DVD yoki boshqa tashqi xotira qurilmalari), maktab gazetadagi maqolalarning nusxasi asoslovchi hujjat sifatida Ishchi guruhga taqdim etiladi.
Agar o‘qituvchi tomonidan maktab veb-sayti yuritilayotgan bo‘lsa, u holda bunda o‘qituvchi tomonidan asoslovchi hujjat talab qilinmaydi va Ishchi guruh tomonidan mustaqil ravishda aniqlanadi.
Yuqoridagi savol bo‘yicha umumiy xulosa shuki, o‘qituvchi tomonidan iqtidorli va bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar uchun to‘garak mashg‘ulotlari tashkil etilganligi uchun pedagog xodimga 15 ball berilishi kerak deb hisoblaymiz.
Asos: Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizom hamda Xalq ta’limi vazirligining 2021-yil 11-iyundagi 02-02/3-1699-sonli ko‘rsatma xati.

Я подал документы на получение надбавки из фонда директора. На протяжении всей моей карьеры я работал с слабоуспевающими и одаренными учениками, посещая кружки.
Но "завуч" и директор говорят, что ему не дадут никаких баллов, это правда?
В приложении 1 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров No 823 от 30 сентября 2019 года, утверждены критерии оценки деятельности педагогов, психологов и сотрудников библиотек.
В пункте 8 данного критерия указано количество баллов, присуждаемых педагогическим работникам за внеклассную работу.
По его словам, учитель:
- организация мероприятий, направленных на стимулирование креативности (таких как фотовыставки, ремесленничество, музыкальные и театральные представления) - 5 баллов;
- проведение дополнительных занятий (клубы дебатов и рассказов, школьное радио/газета/веб-сайт, информационно-аналитические занятия), которые учат мыслить и расширяют кругозор учащихся, дают новые навыки - 10 баллов;
- при проведении работы, побуждающей учащихся к исследованиям (проведение дополнительных занятий с одаренными и слабоуспевающими учащимися, мероприятия по ораторскому искусству) - 15 баллов.
Только за работу, выполненную на основе этих показателей, необходимо присвоить максимальный балл в 15 баллов. То есть, даже если преподаватель выполнил все работы, предусмотренные критериями оценки, балл, начисляемый за этот пункт, не должен превышать 15 баллов.
Если учитель провел дополнительные занятия с одаренными и слабоуспевающими учащимися и представил в Рабочую группу школы документы, подтверждающие организацию этих занятий, учителю может быть присвоено 15 баллов.
Какие документы будут представлены в Рабочую группу по этому критерию?
Для этого рабочей группе школы предоставляется краткая информация (не более одной страницы) о внеклассных мероприятиях, проведенных учителем, и не более двух фотографий этого мероприятия.
Например, если учитель проводил кружковые занятия с одаренными и слабоуспевающими учащимися, предоставляется не более одной страницы информации о деятельности этого кружка и не более двух фотографий, подтверждающих проведение этих кружковых занятий.
Также, если выступление учителя на школьном радио было сделано в качестве внеклассной работы, в этом случае его электронные версии аудиоверсии (CD-DVD или другие внешние запоминающие устройства), копия статей в школьной газете представляются в Рабочую группу в качестве обосновывающего документа.
Если веб-сайт школы ведется учителем, то обосновывающий документ не требуется от учителя и определяется Рабочей группой самостоятельно.
Общий вывод по вышеуказанному вопросу заключается в том, что учитель должен получить 15 баллов за организацию кружковых занятий для одаренных и слабоуспевающих учащихся.
Основание: Положение, утвержденное постановлением Кабинета Министров No 823 от 30 сентября 2019 года, и письмо-инструкция Министерства народного образования No 02-02/3-1699 от 11 июня 2021 года.