Avvalroq, pedagog va rahbar xodimlar joriy yilda mehnat ta’tiliga chiqmasligi, hatto ular haftaning yakshanba kunlari ham “Dolzarb 90 kun” tadbiri bo‘yicha ishlashlari kerakligi haqida topshiriqlar berilgani haqida xabar bergandik.
Nihoyat, Maktabgacha va maktab ta’limi “Dolzarb 90 kun” tadbirining 14-kunida hududlarda kuzatilayotgan holatlar bo‘yicha rasmiy munosabat bildirdi.
Vazirlikning ta’kidlashicha, pedagoglarning yozgi ta’til davrida mehnat ta’tiliga chiqishi uchun tegishli reja-grafik tasdiqlangan va mazkur rejaga asosan pedagoglarning belgilangan kunlarda mehnat ta’tiliga to‘liq chiqishi ta’minlanadi.
Ushbu tadbirlarga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarni bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish rejalashtirilgan.
“Dolzarb 90 kun” tadbirlariga o‘quvchilarning qatnashishi ham ixtiyoriy bo‘lib, bolalar ota-onalarning roziligi bilan jalb qilinadi.
“Joriy yil tashkil etilayotgan “Dolzarb 90 kun” tadbirlariga Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi 1239 ta umumta’lim maktabida kunduzgi oromgohlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan hamda unga 170 minga yaqin o‘quvchilar ixtiyoriy jalb qilinishi rejalashtirilgan”, - deyiladi vazirlik rasmiy bayonotida.
Ma’lumot uchun: Pedagoglar bu borada belgilangan qonuniy talablar buzilganlik holatiga duch kelsa, shuningdek “Dolzarb 90 kun” tadbirlariga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarga bir martalik pul mukofotlari to‘lab berilmagan taqdirda vazirlikning Ishonch telefoni (71-202-09-09)ga murojaat etishi mumkin.
Vazirlikning tahririyatimizga yo‘llagan rasmiy javob xatida ta’kidlanishicha, yozgi ta’til vaqtida hech bir pedagogning mehnat huquqlari buzilmasligi nazarda tutilgan.
Ammo vazirlik “Dolzarb 90 kun” tadbirlarga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarni bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish masalasiga to‘xtalib o‘tmagan.

Педагоги, добровольно принявшие участие в мероприятиях "Ударные 90 дней," получат единовременное вознаграждение
20:05 / 15.06.2025 21.14k
Ранее мы сообщали, что педагогическим и руководящим работникам было поручено не брать отпуск в этом году и работать по программе "Актуальные 90 дней" даже по воскресеньям.
Наконец, дошкольное и школьное образование выступило с официальным заявлением по поводу ситуаций, наблюдаемых в регионах на 14-й день мероприятия "Актуальные 90 дней."
Министерство отметило, что утвержден соответствующий план-график для выхода педагогов в отпуск во время летних каникул, и на основании этого плана будет обеспечено полное выхождение педагогов в отпуск в установленные дни.
Педагогов, добровольно участвовавших в этих мероприятиях, планируется поощрять единовременными денежными премиями.
Участие учащихся в мероприятиях "Ударные 90 дней" также является добровольным, дети привлекаются с согласия родителей.
"В этом году в 1239 общеобразовательных школах системы Министерства дошкольного и школьного образования организованы дневные лагеря, в которых планируется привлечь около 170 тысяч учащихся," - говорится в официальном заявлении министерства.
Для справки: Если педагоги столкнутся с нарушением установленных законодательных требований, а также в случае неуплаты единовременных денежных вознаграждений педагогам, добровольно участвовавшим в мероприятиях "Актуальные 90 дней," они могут обратиться по телефону доверия министерства (71-202-09-09).