Biz tadbirlarni yil boshida rejaga kiritganmiz, Adliyaga tasdiqlatganmiz va shu asosda tadbir o‘tkazib, bayonnoma, tadbir lavhalarini ustama yig‘majildga joylaganmiz, bo‘sh, iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlash rejalarini ham tasdiqlangan holda qo‘yganmiz.
Lekin maktab Ishchi guruhi tadbirlarni qabul qilmadi. Ular veb-saytlarda yoritilmagan tadbirlar qabul qilinmaydi, deb aytyapti. Shu to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga 1-ilovada pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari tasdiqlangan.
Mazkur mezonning 8-bandida sinfdan tashqari ishlar uchun pedagog xodimlarga beriladigan ballar miqdori ko‘rsatilgan.
Unga ko‘ra, o‘qituvchi tomonidan:
- kreativlikni rag‘batlantirishga qaratilgan tadbirlarni (fotoko‘rgazmalar, hunarmandchilik, musiqa va teatr sahnalari kabi) tashkil etgan bo‘lsa — 5 ball;
- o‘quvchilarni fikrlashga o‘rgatuvchi va dunyoqarashini kengaytiruvchi, yangi ko‘nikmalar beruvchi qo‘shimcha mashg‘ulotlar (debat va hikoya qilish klublari, maktab radiosi/gazetasi/veb-sayti, axborot-tahliliy mashg‘ulotlari) olib borsa — 10 ball;
- o‘quvchilarni izlanishga undovchi ishlarni (iqtidorli va bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan qo‘shimcha mashg‘ulotlar o‘tkazish, nutq san’ati tadbirlari) olib borsa — 15 ball berilishi nazarda tutilgan.
Sinfdan tashqari qilingan ishlarni isbotlash uchun qanday hujjatlar taqdim etishi kerak?
O‘qituvchi tomonidan o‘tkazilgan sinfdan tashqari tadbirlar haqida qisqacha (1 sahifadan oshmagan holda) ma’lumot va ushbu tadbirning ikki (2) donadan oshmagan holda fotosuratlari taqdim etiladi.
Shuningdek, o‘qituvchi tomonidan agar sinfdan tashqari ish sifatida maktab radiosida chiqish qilingan bo‘lsa, bunday holda uning elektron shakldagi audioyozuvi CD-DVD yoki boshqa tashqi xotira qurilmalari), maktab gazetasidagi maqolaning nusxasi asoslovchi hujjat sifatida ishchi guruhga taqdim etiladi.
Agar o‘qituvchi tomonidan maktab veb-sayti yuritilayotgan bo‘lsa, u holda bunda o‘qituvchi tomonidan asoslovchi hujjat talab qilinmaydi va ishchi guruh tomonidan mustaqil ravishda aniqlanadi.
Bu yerda Ishchi guruhni chalg‘itayotgan narsa - maktab veb-saytini yuritish.
Ma’lumki, ba’zi maktablarning veb-sayti ham mavjud bo‘lib, uni pedagog xodimlar tomonidan yuritilishi yo‘lga qo‘yilgan.
Shu sababli, baholash mezonining 8-bandida sinfdan tashqari ishlar sifatida maktab veb-saytini yuritganlik uchun ham ustama mezonlari bo‘yicha ball berish nazarda tutilgan.
Sinfdan tashqari qilingan ishlarni asoslash uchun ularni turli xil veb-saytlarda yoritish kerak, degan mazmunda talqin qilinishi mutlaqo xatodir.
Yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, sinfdan tashqari tadbirlar haqida qisqacha (1 sahifadan oshmagan holda) ma’lumot va ushbu tadbirning ikki (2) donadan oshmagan holda fotosuratlari taqdim etilishining o‘zi yetarli hisoblanadi.
Asos: Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom hamda Xalq ta’limi vazirligining 2021-yil 11-iyundagi 02-02/3-1699-sonli ko‘rsatma xati.

Пункт 7 надбавки, назначаемой на основании Постановления 823, предусматривал баллы за внеклассную работу.
Мы включили мероприятия в план в начале года, утвердили его в Министерстве юстиции, и на этой основе провели мероприятие, разместили протокол и материалы мероприятия в дополнительных делах, а также утвердили планы работы с свободными, талантливыми учащимися.
Однако рабочая группа школы не приняла мероприятия. Они говорят, что мероприятия, не освещенные на веб-сайтах, не принимаются. Это правда?
В приложении No 1 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, утверждены критерии оценки деятельности педагогов, психологов и библиотечных работников.
В пункте 8 данного критерия указано количество баллов, присуждаемых педагогическим работникам за внеклассную работу.
По его словам, учитель:
- организацию мероприятий, направленных на стимулирование креативности (фотовыставки, ремесленнические, музыкальные и театральные представления) - 5 баллов;
- проводит дополнительные занятия (клубы дебатов и рассказов, школьное радио/газета/веб-сайт, информационно-аналитические занятия), обучающие мышлению и расширяющие кругозор учащихся, дающие новые навыки - 10 баллов;
- за проведение работ, побуждающих учащихся к исследованиям (проведение дополнительных занятий с одаренными и слабоуспевающими учащимися, мероприятия по ораторскому искусству) - 15 баллов.
Какие документы должен предоставить учитель для подтверждения внеклассных работ?
Предоставляется краткая информация (не более 1 страницы) о внеклассных мероприятиях, проведенных преподавателем, и не более двух (2) фотографий этого мероприятия.
Также, если учитель выступал на школьном радио в качестве внеклассной работы, в этом случае его электронная аудиозапись CD-DVD или другие внешние запоминающие устройства), копия статьи в школьной газете предоставляется рабочей группе в качестве обосновывающего документа.
Если веб-сайт школы ведется учителем, то обосновывающий документ не требуется от учителя и определяется рабочей группой самостоятельно.
То, что отвлекает Рабочую группу, - это ведение школьного веб-сайта.
Известно, что некоторые школы имеют веб-сайты, которые ведут педагогические работники.
Поэтому пункт 8 критерия оценки предусматривает начисление баллов по критериям надбавки за ведение школьного веб-сайта в качестве внеклассных работ.
Совершенно ошибочно интерпретировать внеклассные занятия таким образом, чтобы обосновать их освещение на различных веб-сайтах.
Как отмечалось выше, достаточно предоставить краткую информацию (не более 1 страницы) о внеклассных мероприятиях и не более двух (2) фотографий этого мероприятия.
Основание: Положение, утвержденное постановлением Кабинета Министров No 823 от 30 сентября 2019 года, и письмо-инструкция Министерства народного образования No 02-02/3-1699 от 11 июня 2021 года.