Xorijiy til o‘qituvchisining malaka toifasi bo‘lsa ham, lekin B2 sertifikati bo‘lmasa ishdan bo‘shatiladimi?
Men 12 yildan buyon ingliz tili fanidan dars berib kelaman. 2022-yili C1 sertifikatini oldim, 1 oy ishlab dekret ta’tiliga chiqdim.
2023-yil sentyabr oyidan yana ishga qaytdim va shu yil avgust oyida sertifikat muddatim tugaydi, bu orada ya’ni, 2025-yil 30-mayda Tesol sertifikatini oldim, hozir B2 milliy sertifikatim yo‘qligi uchun ishdan bo‘shatishar ekan.
Mening malaka toifam bo‘lsa ham, ishdan bo‘shab ketaveramanmi? Iltimos, tegishli joylardan savolimga javob olib bering.
Ogohlantirish berilgan o‘qituvchilar 2025/2026-o‘quv yiliga qadar milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat olmasa, ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinishi belgilangan.
Mazkur tartibga muvofiq, agar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan alohida istisnoli holatlar joriy etilmasa, xorijiy til o‘qituvchisining avvalgi olgan sertifikat muddati yaqindagina tugagan bo‘lsa ham, shuningdek, u tegishli malaka toifasiga ega bo‘lgan taqdirda ham 2025-yil sentyabr oyiga qadar kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talab etiladi.
Shu sababli, hozirgi kunda tegishli sertifikatga ega bo‘lmagan o‘qituvchilar til sertifikati olish uchun arizalar topshirib, 2025-yil sentyabr oyiga qadar kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat olishi lozim.
Ma’lumot uchun: Xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari bilan malaka toifasiga ega bo‘lgan, ammo B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan pedagoglarga imkoniyat berish masalasini o‘zaro muhokama qiladi va natijasi bo‘yicha xalqtaliminfo.uz saytida xabar beriladi.

Будет ли уволен учитель иностранного языка, даже если у него есть квалификационная категория, но нет сертификата B2?
10:30 / 23.07.2025 20.64k
Я преподаю английский язык уже 12 лет. В 2022 году я получила сертификат C1, проработала 1 месяц и ушла в декретный отпуск.
Я вернулся на работу в сентябре 2023 года, и срок действия моего сертификата истекает в августе этого года, в то время как 30 мая 2025 года я получил сертификат Tesol, и теперь меня увольняют за отсутствие национального сертификата B2.
Буду ли я увольняться, даже если у меня квалификационная категория? Пожалуйста, получите ответ на мой вопрос в соответствующих органах.
Установлено, что если учителя, получившие предупреждение, не получат национальный или приравненный к нему международный сертификат соответствующего уровня до 2025/2026 учебного года, их трудовой договор будет расторгнут.
Согласно данному порядку, если Министерством дошкольного и школьного образования не будут введены особые исключения, учителю иностранного языка до сентября 2025 года потребуется иметь национальный или приравненный к нему соответствующий международный сертификат уровня не ниже B2, даже если срок действия предыдущего сертификата истек совсем недавно, а также если он имеет соответствующую квалификационную категорию.
Поэтому в настоящее время учителя, не имеющие соответствующего сертификата, должны подать заявку на получение языкового сертификата и получить национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня не ниже B2 к сентябрю 2025 года.