Xorijiy til o‘qituvchisining malaka toifasi bo‘lsa ham, lekin B2 sertifikati bo‘lmasa ishdan bo‘shatiladimi?
Men 12 yildan buyon ingliz tili fanidan dars berib kelaman. 2022-yili C1 sertifikatini oldim, 1 oy ishlab dekret ta’tiliga chiqdim.
2023-yil sentyabr oyidan yana ishga qaytdim va shu yil avgust oyida sertifikat muddatim tugaydi, bu orada ya’ni, 2025-yil 30-mayda Tesol sertifikatini oldim, hozir B2 milliy sertifikatim yo‘qligi uchun ishdan bo‘shatishar ekan.
Mening malaka toifam bo‘lsa ham, ishdan bo‘shab ketaveramanmi? Iltimos, tegishli joylardan savolimga javob olib bering.
Ogohlantirish berilgan o‘qituvchilar 2025/2026-o‘quv yiliga qadar milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat olmasa, ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinishi belgilangan.
Mazkur tartibga muvofiq, agar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan alohida istisnoli holatlar joriy etilmasa, xorijiy til o‘qituvchisining avvalgi olgan sertifikat muddati yaqindagina tugagan bo‘lsa ham, shuningdek, u tegishli malaka toifasiga ega bo‘lgan taqdirda ham 2025-yil sentyabr oyiga qadar kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talab etiladi.
Shu sababli, hozirgi kunda tegishli sertifikatga ega bo‘lmagan o‘qituvchilar til sertifikati olish uchun arizalar topshirib, 2025-yil sentyabr oyiga qadar kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat olishi lozim.
Ma’lumot uchun: Xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari bilan malaka toifasiga ega bo‘lgan, ammo B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan pedagoglarga imkoniyat berish masalasini o‘zaro muhokama qiladi va natijasi bo‘yicha xalqtaliminfo.uz saytida xabar beriladi.

Will a foreign language teacher be dismissed even if they have a qualification category but don't have a B2 certificate?
I have been teaching English for 12 years. In 2022, I received a C1 certificate, worked for 1 month, and went on maternity leave.
I returned to work in September 2023, and my certificate expires in August of this year, meanwhile, on May 30, 2025, I received a Tesla certificate, and now they're firing me because I don't have a B2 national certificate.
Will I quit my job even with my qualification class? Please, get an answer to my question from the relevant authorities.
It is established that if teachers who have received a warning do not receive a national or equivalent international certificate by the 2025/2026 academic year, their employment contract will be terminated.
According to this procedure, if the Ministry of Preschool and School Education does not introduce special exceptions, a foreign language teacher is required to have a national or equivalent international certificate of at least B2 level by September 2025, even if the previously obtained certificate has recently expired, as well as if they have the appropriate qualification category.
Therefore, teachers who currently do not have the appropriate certificate must apply for a language certificate and obtain a national or equivalent international certificate of at least B2 level by September 2025.
Comments 46
Qonunbuzilishlarni bartaraf etish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga ham tegishli taqdimnoma kiritilgan.
The Ministry of Preschool and School Education invited responsible organizations in the field of labor law to discuss this topic and discussed the issue.