Ta’lim vazirisiz 15 kun
Hozirda vazirning lavozim vazifalarini vaqtincha bajarib turish uning o‘rinbosarlaridan biriga yuklatilgan.
Vazir lavozimi uzoq muddat bo‘sh qolishi mumkinmi?
Qonunchilikda vazir lavozimi qancha muddat davomida bo‘sh turishi mumkinligi haqida aniq norma mavjud emas, yangi nomzod ko‘rib chiqilguniga qadar ushbu lavozim bo‘sh qolishi esa tabiiy jarayondir.
Masalan, mustaqil O‘zbekiston tarixidagi uchinchi Xalq ta’limi vaziri Turopjon Jo‘rayev 2008-yil 26-mart kuni lavozimidan ozod qilinganida ham, ushbu lavozim salkam bir oydan ortiq vaqt mobaynida bo‘sh qolgan.
Shundan so‘ng, 2008-yil 28-aprel kuni yangi nomzod — G‘ayrat Shoumarov ushbu lavozimga tayinlangan.
G‘ayrat Shoumarov hamda uning o‘rnini egallagan vazir Avazjon Marahimovlar lavozimidan ozod qilinganida esa, ushbu lavozim atigi 4 kun davomida bo‘sh qolgan.
Qolgan vazirlar egallab turgan lavozimidan ozod qilinishi bilanoq, shu kunning o‘zida Xalq ta’limi vazirlari tayinlangan.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 94-moddasiga ko‘ra vazir lavozimiga nomzod O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan ko‘rib chiqilishi uchun prezident tomonidan taqdim etiladi.
Vazir lavozimiga nomzod mas’ul qo‘mita, siyosiy partiyalar fraksiyalari tomonidan dastlabki tarzda ko‘rib chiqilganidan keyin Qonunchilik palatasining majlisida ko‘rib chiqiladi va ma’qullanadi yoki ma’qullanmaydi.
Konstitutsiyaning 109-moddasi hamda Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risidagi qonunning 7-moddasiga ko‘ra vazir nomzodi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan ma’qullagan taqdirda O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlaydi.
Mavzuga oid boshqa ma’lumotlar bilan tanishish uchun ‘‘Tanaffus’’ podkastining 21-sonini tomosha qiling.
Bunda o‘quvchilarning ijod namunalari 15 million so‘mga bo‘lgan narxlarda xarid qilingan.
Karimova E’zozxon Gapirjonovna O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlandi.

15 days without the Minister of Education
Today marks the 15th day since he was relieved of his post as Minister of Preschool and School Education. So far, the candidacy for the position of minister has not been approved by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
Currently, the temporary performance of the minister's duties is entrusted to one of his deputies.
Can the position of minister remain vacant for a long time?
The legislation does not contain a specific norm on how long the position of minister can be vacant. It is a natural process for this position to remain vacant until a new candidate is considered.
For example, when the third Minister of Public Education in the history of independent Uzbekistan, Turopjon Juraev, was dismissed from his post on March 26, 2008, this position remained vacant for more than a month.
Following this, on April 28, 2008, the new minister, G'ayrat Shoumarov, was appointed to this position.
When G'ayrat Shoumarov and his successor, Avazjon Marahimov, were dismissed, the position remained vacant for only four days.
As soon as the remaining ministers were dismissed, Ministers of Public Education were appointed on the same day.
For reference: According to Article 94 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, a candidate for the position of Minister is submitted by the President for consideration by the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The candidate for the position of Minister is considered and approved or not approved at a meeting of the Legislative Chamber after preliminary consideration by the responsible committee, factions of political parties.
According to Article 109 of the Constitution and Article 7 of the Law on the Cabinet of Ministers, the Minister is appointed by the President of the Republic of Uzbekistan if the candidacy is approved by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.