Ta’lim vazirisiz 15 kun
Hozirda vazirning lavozim vazifalarini vaqtincha bajarib turish uning o‘rinbosarlaridan biriga yuklatilgan.
Vazir lavozimi uzoq muddat bo‘sh qolishi mumkinmi?
Qonunchilikda vazir lavozimi qancha muddat davomida bo‘sh turishi mumkinligi haqida aniq norma mavjud emas, yangi nomzod ko‘rib chiqilguniga qadar ushbu lavozim bo‘sh qolishi esa tabiiy jarayondir.
Masalan, mustaqil O‘zbekiston tarixidagi uchinchi Xalq ta’limi vaziri Turopjon Jo‘rayev 2008-yil 26-mart kuni lavozimidan ozod qilinganida ham, ushbu lavozim salkam bir oydan ortiq vaqt mobaynida bo‘sh qolgan.
Shundan so‘ng, 2008-yil 28-aprel kuni yangi nomzod — G‘ayrat Shoumarov ushbu lavozimga tayinlangan.
G‘ayrat Shoumarov hamda uning o‘rnini egallagan vazir Avazjon Marahimovlar lavozimidan ozod qilinganida esa, ushbu lavozim atigi 4 kun davomida bo‘sh qolgan.
Qolgan vazirlar egallab turgan lavozimidan ozod qilinishi bilanoq, shu kunning o‘zida Xalq ta’limi vazirlari tayinlangan.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 94-moddasiga ko‘ra vazir lavozimiga nomzod O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan ko‘rib chiqilishi uchun prezident tomonidan taqdim etiladi.
Vazir lavozimiga nomzod mas’ul qo‘mita, siyosiy partiyalar fraksiyalari tomonidan dastlabki tarzda ko‘rib chiqilganidan keyin Qonunchilik palatasining majlisida ko‘rib chiqiladi va ma’qullanadi yoki ma’qullanmaydi.
Konstitutsiyaning 109-moddasi hamda Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risidagi qonunning 7-moddasiga ko‘ra vazir nomzodi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan ma’qullagan taqdirda O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlaydi.
Mavzuga oid boshqa ma’lumotlar bilan tanishish uchun ‘‘Tanaffus’’ podkastining 21-sonini tomosha qiling.
Bunda o‘quvchilarning ijod namunalari 15 million so‘mga bo‘lgan narxlarda xarid qilingan.
Karimova E’zozxon Gapirjonovna O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlandi.

15 дней без Министра образования
Сегодня 15-й день с момента освобождения от должности Министра дошкольного и школьного образования. До сих пор кандидатура на должность министра не была одобрена Законодательной палатой Олий Мажлиса.
В настоящее время исполнение должностных обязанностей министра возложено на одного из его заместителей.
Может ли должность министра оставаться вакантной на длительный срок?
В законодательстве нет четкой нормы о том, на какой срок должность министра может оставаться вакантной. Естественно, что эта должность остается вакантной до рассмотрения нового кандидата.
Например, когда третий министр народного образования в истории независимого Узбекистана Туропжон Джураев был освобожден от должности 26 марта 2008 года, эта должность оставалась вакантной более месяца.
После этого, 28 апреля 2008 года, на эту должность был назначен новый министр - Гайрат Шоумаров.
Когда Гайрат Шоумаров и его преемник, министр Авазжон Марахимов, были освобождены от должности, эта должность оставалась вакантной всего 4 дня.
Как только остальные министры были освобождены от занимаемых должностей, в тот же день были назначены министры народного образования.
Для справки: согласно статье 94 Конституции Республики Узбекистан, кандидатура на должность министра представляется Президентом для рассмотрения Олий Мажлисом Республики Узбекистан.
Кандидатура на должность министра рассматривается и одобряется или не одобряется на заседании Законодательной палаты после предварительного рассмотрения ответственным комитетом, фракциями политических партий.
Согласно статье 109 Конституции и статье 7 Закона о Кабинете Министров, Министр назначается на должность Президентом Республики Узбекистан после одобрения кандидатуры Законодательной палатой Олий Мажлиса.