Kuzgi attestatsiyadan o‘tolmagan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar ishdan bo‘shatiladimi?
O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchiman. Direktorimiz kuzgi attestatsiyada qatnashishim kerakligi, agar unda yetarli ball to‘play olmasam, ishdan bo‘shatilishim haqida ogohlantirish berdi.
O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga attestatsiyada faqat bir marta imkoniyat beriladi, xolosmi?
2025/2026 o‘quv yilidan boshlab, birinchi marotaba oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlari boshlanadi.
unda attestatsiya test sinovlariga jalb qilingan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarga malaka toifalari berilmaydi, bunda ular lavozimini saqlab qolishlari kerak bo‘ladi.
Ya’ni, oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar:
• 55 ball va undan yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tgan, lavozimi saqlangan;
• 55 balldan kam ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tmagan, o‘qituvchi lavozimiga muvofiq emas, deb hisoblanadi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda bekor qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Ya’ni, bu vaziyatda attestatsiyadan o‘ta olmagan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchini ishdan bo‘shatish yoki bo‘shatmaslik maktab direktorining ixtiyorida bo‘lib, birinchi attestatsiya jarayonida ularning ishda qolish yoki qolmasligini direktor hal qiladi.
Maktab direktori mehnat shartnomasini bekor qilmagan taqdirda, navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ketma-ket ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida mehnatga qobiliyatsizlik davrida hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarni ketma-ket ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etishga pedagog kadr faoliyat ko‘rsatayotgan ta’lim tashkilotining rahbari shaxsan javobgar hisoblanadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmaganligi sababli mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda pedagoglarning mehnat shartnomasi (xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli) bekor qilingan taqdirda, pedagog kadr faqat o‘z xohishi bilan navbatdan tashqari Kasbiy sertifikatlash sinovida ishtirok etib, sertifikatni qo‘lga kiritgan holdagina, yana pedagog sifatida ishga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.

Будут ли уволены учителя со средним специальным образованием, не прошедшие осеннюю аттестацию?
Я учитель со средним специальным образованием. Наш директор предупредил меня, что мне нужно участвовать в осенней аттестации, и если я не наберу на ней достаточных баллов, меня уволят.
Преподавателям со средним специальным образованием предоставляется только одна возможность на аттестации?
С 2025/2026 учебного года впервые начнется процесс аттестации педагогов, не имеющих высшего образования.
в нем педагогическим кадрам без высшего образования, привлекаемым к аттестационным тестовым испытаниям, квалификационные категории не присваиваются, при этом они должны сохранять должность.
То есть педагогические кадры, не имеющие высшего образования:
• 55 баллов и выше - аттестован, сохраняет должность;
• Имея показатель менее 55 баллов - считается не прошедшим аттестацию, не соответствующим должности учителя.
В случае, если педагогические кадры, не имеющие высшего образования, не прошли очередную обязательную аттестацию, работодатель имеет право расторгнуть трудовой договор с работником в связи с недостаточной квалификацией в порядке, установленном трудовым законодательством.
То есть в данной ситуации увольнение учителя со средним специальным образованием или нет находится на усмотрение директора школы, а в процессе первой аттестации директор решает, останутся ли они на работе.
В случае нерасторжения трудового договора директором школы педагогический кадр без высшего образования, не прошедший очередную обязательную аттестацию, привлекается к внеочередной аттестации не более двух раз подряд.
При этом трудовой договор с педагогическим кадром, который ни разу из двух не прошел внеочередную аттестацию или не принял участие в аттестации без уважительной причины (в период нетрудоспособности вследствие заболевания, кроме выполнения государственных или общественных обязанностей), прекращается в порядке, установленном трудовым законодательством, в связи с недостаточной квалификацией работника.
Руководитель образовательной организации, в которой осуществляет деятельность педагогический персонал, несет персональную ответственность за привлечение педагогических кадров, не имеющих высшего образования, не прошедших аттестацию, к участию во внеочередной аттестации два раза подряд.
В случае прекращения трудового договора педагогов (из-за недостаточной квалификации работника) в порядке, установленном трудовым законодательством, в связи с непрохождением аттестации, педагогический кадр может быть вновь принят на работу в качестве педагога только по собственному желанию, после участия во внеочередном Профессиональном сертификационном испытании и получения сертификата.