Kuzgi attestatsiyadan o‘tolmagan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar ishdan bo‘shatiladimi?
O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchiman. Direktorimiz kuzgi attestatsiyada qatnashishim kerakligi, agar unda yetarli ball to‘play olmasam, ishdan bo‘shatilishim haqida ogohlantirish berdi.
O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga attestatsiyada faqat bir marta imkoniyat beriladi, xolosmi?
2025/2026 o‘quv yilidan boshlab, birinchi marotaba oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlari boshlanadi.
unda attestatsiya test sinovlariga jalb qilingan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarga malaka toifalari berilmaydi, bunda ular lavozimini saqlab qolishlari kerak bo‘ladi.
Ya’ni, oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar:
• 55 ball va undan yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tgan, lavozimi saqlangan;
• 55 balldan kam ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tmagan, o‘qituvchi lavozimiga muvofiq emas, deb hisoblanadi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda bekor qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Ya’ni, bu vaziyatda attestatsiyadan o‘ta olmagan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchini ishdan bo‘shatish yoki bo‘shatmaslik maktab direktorining ixtiyorida bo‘lib, birinchi attestatsiya jarayonida ularning ishda qolish yoki qolmasligini direktor hal qiladi.
Maktab direktori mehnat shartnomasini bekor qilmagan taqdirda, navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ketma-ket ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida mehnatga qobiliyatsizlik davrida hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarni ketma-ket ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etishga pedagog kadr faoliyat ko‘rsatayotgan ta’lim tashkilotining rahbari shaxsan javobgar hisoblanadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmaganligi sababli mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda pedagoglarning mehnat shartnomasi (xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli) bekor qilingan taqdirda, pedagog kadr faqat o‘z xohishi bilan navbatdan tashqari Kasbiy sertifikatlash sinovida ishtirok etib, sertifikatni qo‘lga kiritgan holdagina, yana pedagog sifatida ishga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.

Will teachers with secondary specialized education who fail the autumn attestation be dismissed?
I am a teacher with secondary specialized education. Our director warned me that I need to participate in the autumn certification, and if I don't score enough points there, I will be fired.
Are teachers with secondary specialized education only given one chance at the attestation?
Starting from the 2025/2026 academic year, for the first time, certification processes for teachers without higher education will begin.
In it, pedagogical personnel without higher education involved in the certification test trials are not assigned qualification categories, while they must retain their positions.
That is, pedagogical personnel without higher education:
- 55 points and above - certified, retained position;
- If the indicator is less than 55 points - it is considered uncertified, unfit for the teaching position.
In the event that pedagogical personnel without higher education fail to pass the next mandatory certification, the employer has the right to terminate the employment contract with the employee due to insufficient qualifications in the manner prescribed by labor legislation.
That is, in this situation, the dismissal or dismissal of a teacher with secondary specialized education is at the discretion of the school principal, and during the first certification process, the director decides whether or not to retain their position.
If the school director has not terminated the employment contract, a pedagogical staff without higher education who has not passed the next mandatory certification is involved in the extraordinary certification no more than twice in a row.
In this case, the employment contract with a pedagogical personnel who did not pass the extraordinary certification at least twice or did not participate in the certification without a valid reason (during the period of incapacity for work due to illness and in cases other than the performance of state or public duties) is terminated due to insufficient qualifications of the employee in the manner prescribed by labor legislation.
The head of the educational organization in which the pedagogical personnel are engaged is personally responsible for involving pedagogical personnel without higher education, who have not passed the certification, in the extraordinary certification twice in a row.
In the event of termination of the employment contract of a teacher due to failure to pass certification (due to insufficient qualifications of the employee) in the manner prescribed by labor legislation, the pedagogical staff may be hired again as a teacher only if they take an extraordinary professional certification test at their own request and receive a certificate.