Respublikamizdagi barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida yangi o‘quv yili 2025-yil 2-sentyabrdan boshlanishi mumkin.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi nizomda o‘quv yili 2-sentabrdan boshlanishi nazarda tutilgan.
Shuningdek, yozgi ta’til — oxirgi bosqichli nazorat sinovi o‘tkazilgan kundan boshlab 1-sentabrgacha davom etishi belgilangan.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi joriy yilda Mustaqillik bayrami munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanmaganligi hamda dam olish kunlari boshqa kunga ko‘chirilmaganligini ma’lum qildi.
Bunda “1-sentyabr — Mustaqillik kuni” bayrami munosabati bilan:
- 5 ish kuni ishlovchilar 3 kun – 30-avgust (shanba), 31-avgust (yakshanba) va 1-sentyabr (bayram) kunlari;
- 6 ish kunida ishlovchilar 2 kun – 31-avgust (yakshanba) va 1-sentyabr (bayram) kunlari dam oladi.
Demak, joriy yilda umumta’lim maktablarida yangi o‘quv yilining 2-sentyabrda boshlanishiga to‘sqinlik qiluvchi hech qanday sabab mavjud emas. Ammo, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hozircha rasmiy axborot bermadi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili “1-sentyabr — O‘zbekiston Respublikasi mustaqillik kuni” yakshanba — dam olish kunlariga to‘g‘ri kelib qolganligi munosabati bilan ushbu dam olish kuni Mehnat kodeksining 208-moddasiga muvofiq 2-sentyabrga ko‘chirilgandi.
Shuningdek, 3-sentyabr ham qo‘shimcha dam olish kuni deb belgilanganligi bois, yangi o‘quv yilini 4-sentyabrdan boshlashga to‘g‘ri kelgandi. Demak, joriy yilda yangi o‘quv yili belgilangan muddatda boshlanadi.

09:00 / 25.08.2025 7.14k
The new academic year in all general secondary educational institutions of the republic may begin on September 2, 2025.
As is known, the Regulation "On General Secondary Education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 140 of March 15, 2017, provides for the start of the academic year from September 2.
It is also planned that the summer holidays will last from the day of the last stage of the control test until September 1.
The Ministry of Employment and Poverty Reduction announced that no additional days off have been established this year in connection with Independence Day, and the days off have not been moved to another day.
In this case, in connection with the celebration of "September 1 - Independence Day":
• 5 working days 3 days - August 30 (Saturday), August 31 (Sunday) and September 1 (Holiday);
• those working 6 working days will have 2 days off - August 31 (Sunday) and September 1 (Holiday).
Consequently, there are no reasons preventing the start of the new academic year in general education schools on September 2nd this year. However, the Ministry of Preschool and School Education has not yet provided official information about this.
As a reminder, last year, due to the coincidence of "September 1 - Independence Day of the Republic of Uzbekistan" with Sunday - a day off, this day off was moved to September 2, 2024, in accordance with Article 208 of the Labor Code.
Also, since September 3 was also designated as an additional day off, the new academic year had to begin on September 4. This means that the new academic year will begin this year within the established timeframe.