Respublikamizdagi barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida yangi o‘quv yili 2025-yil 2-sentyabrdan boshlanishi mumkin.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi nizomda o‘quv yili 2-sentabrdan boshlanishi nazarda tutilgan.
Shuningdek, yozgi ta’til — oxirgi bosqichli nazorat sinovi o‘tkazilgan kundan boshlab 1-sentabrgacha davom etishi belgilangan.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi joriy yilda Mustaqillik bayrami munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanmaganligi hamda dam olish kunlari boshqa kunga ko‘chirilmaganligini ma’lum qildi.
Bunda “1-sentyabr — Mustaqillik kuni” bayrami munosabati bilan:
- 5 ish kuni ishlovchilar 3 kun – 30-avgust (shanba), 31-avgust (yakshanba) va 1-sentyabr (bayram) kunlari;
- 6 ish kunida ishlovchilar 2 kun – 31-avgust (yakshanba) va 1-sentyabr (bayram) kunlari dam oladi.
Demak, joriy yilda umumta’lim maktablarida yangi o‘quv yilining 2-sentyabrda boshlanishiga to‘sqinlik qiluvchi hech qanday sabab mavjud emas. Ammo, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hozircha rasmiy axborot bermadi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili “1-sentyabr — O‘zbekiston Respublikasi mustaqillik kuni” yakshanba — dam olish kunlariga to‘g‘ri kelib qolganligi munosabati bilan ushbu dam olish kuni Mehnat kodeksining 208-moddasiga muvofiq 2-sentyabrga ko‘chirilgandi.
Shuningdek, 3-sentyabr ham qo‘shimcha dam olish kuni deb belgilanganligi bois, yangi o‘quv yilini 4-sentyabrdan boshlashga to‘g‘ri kelgandi. Demak, joriy yilda yangi o‘quv yili belgilangan muddatda boshlanadi.

09:00 / 25.08.2025 7.14k
Новый учебный год во всех общеобразовательных учреждениях республики может начаться 2 сентября 2025 года.
Как известно, в Положении "Об общем среднем образовании," утвержденном постановлением Кабинета Министров от 15 марта 2017 года No 140, предусмотрено начало учебного года со 2 сентября.
Также установлено, что летние каникулы продлятся со дня проведения заключительного этапа контрольных испытаний до 1 сентября.
Министерство занятости и сокращения бедности сообщило, что в этом году в связи с Днем Независимости не были установлены дополнительные выходные дни и не перенесены на другие дни.
При этом в связи с празднованием "1 сентября - Дня независимости":
• 3 дня - 30 августа (суббота), 31 августа (воскресенье) и 1 сентября (праздник);
• работники, работающие 6 рабочих дней, будут отдыхать 2 дня - 31 августа (воскресенье) и 1 сентября (праздник).
Следовательно, в этом году нет никаких причин, препятствующих началу нового учебного года в общеобразовательных школах 2 сентября. Однако Министерство дошкольного и школьного образования до сих пор не предоставило официальной информации об этом.
Напомним, что в прошлом году в связи с тем, что "1 сентября - День независимости Республики Узбекистан" совпало с воскресеньем - выходным днем, этот выходной день был перенесен на 2 сентября 2024 года в соответствии со статьей 208 Трудового кодекса.
Также 3 сентября было объявлено дополнительным выходным днем, поэтому новый учебный год пришлось начинать с 4 сентября. Значит, в этом году новый учебный год начнется в установленный срок.