Avvalroq, “Dolzarb 90 kun” tadbirlari sentyabr oyidan rasman yakunlangani haqida xabar bergandik. Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati ham “Dolzarb 90 kun” tadbirlari rasman yakunlanganini aytib, 2025-yil iyun – avgust oylari davomida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berdi.
Vazirlik bergan axborotda aytilishicha, joriy yilning 15-may kuni prezident raisligida bo‘lib o‘tgan sohaga oid videoselektor yig‘ilishida yozgi ta’til davrida o‘quvchilarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bo‘yicha “Dolzarb 90 kun” tadbirlarini yuqori darajada o‘tkazish yuzasidan aniq vazifalar belgilab berilgan.
Mazkur topshiriq ijrosi yuzasidan, “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida 1-iyundan 30-avgustgacha yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, ularni sog‘lomlashtirish va har tomonlama rivojlantirish bo‘yicha bir qancha ishlar olib borilgan.
Xususan, joriy yilning iyun-avgust oylari davomida jami 200 mingdan ortiq tadbirlar tashkil etilib, mazkur tadbirlarga 7 million nafardan ortiq o‘quvchi va yoshlar jalb etildi.
Jumladan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi va uning hududiy boshqarmalari tomonidan 1 251 ta umumta’lim maktablarda kunduzgi oromgohlar tashkil etilib, ularda 173 ming nafar o‘quvchilar ishtirok etdi.
Maktablarda “Yoz – 2025” loyihasi doirasida 14 988 ta sport musobaqalari o‘tkazilib, ularda 306 ming nafar o‘quvchilar qatnashdi. Respublika bo‘ylab 219 ta “Barkamol avlod” bolalar maktablaridagi 79 ta to‘garaklarda 300 ming nafardan ortiq o‘quvchi-yoshlar o‘z yo‘nalishlarida yangi ko‘nikmalarni egallashdi.
545 ta maktablarda tashkil etilgan qo‘shimcha darslarda esa 125 ming nafar o‘quvchilar qamrab olindi. 13 885 ta repetitorlik va ijodiy to‘garak kurslariga jami 2 mln nafardan ortiq yoshlar bilim olishdi.
Bundan tashqari, joylarda “Barkamol avlod bolalari”, “Kitobxonlar” festivallari, “Turon” maktab teatri va “Iqtidor” maktab ansambli konsert dasturlari doirasida 6 338 ta tadbirlar tashkil etilib,ularga 294 ming nafar o‘quvchi-yoshlar jalb etildi.
Bundan tashqari, “Turon” maktab teatri va “Iqtidor” maktab ansambili” jamoalari tomonidan O‘zbekiston Mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun” shiori ostida joriy yilning 26-28-avgust kunlari tuman (shahar) marazlarida teatr namoyishlari tashkil etildi. Ushbu tadbirlarda 360 ming nafardan ortiq o‘quvchi-yoshlar ishtirok etdi.
Shuningdek, 9 505 ta ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda 243 ming nafar o‘quvchilar qamrab olindi. E’tiborli jihati, bu yil ilk bora 100 nafar sportchi yoshlar uchun “Lochin” dam olish maskanida o‘quv-yig‘in mashg‘ulotlari o‘tkazildi. Oromgohda o‘quvchilar o‘rtasida turli musobaqalar tashkil etish orqali ularning orasidan eng iqtidorli o‘quvchilar saralab olinib, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Milliy terma jamoasi shakllantirildi.
Shuningdek, joriy yilda “Dolzarb 90 kun” davomida 54 nafar iqtidorli o‘quvchilar Rossiya, Belarus va Xitoy davlatlarga sog‘lomlashtirish oromgohlariga yuborildi.
Ammo vazirlik avvalgi rasmiy bayonotida ma’lum qilganidek, “Dolzarb 90 kun” tadbirlarga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarni bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish masalasiga to‘xtalib o‘tmagan.
Vazirlikning tahririyatimizga yo‘llagan rasmiy javob xatida ta’kidlanishicha, yozgi ta’til vaqtida hech bir pedagogning mehnat huquqlari buzilmasligi nazarda tutilgan.
Joriy yilning 31-may kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi respublika bo‘ylab barcha hududlarda o‘quvchilarning yozgi ta’til davomidagi vaqtini mazmunli tashkil etish maqsadida “Dolzarb 90 kun” tadbirlari boshlanganini rasman e’lon qilgandi.

15:29 / 03.09.2025 3.64k
Сегодня Информационная служба Министерства дошкольного и школьного образования также сообщила об официальном завершении мероприятий "Актуальные 90 дней" и предоставила информацию о проделанной работе в период с июня по август 2025 года.
В сообщении министерства говорится, что на состоявшемся 15 мая текущего года видеоселекторном совещании под председательством президента были определены конкретные задачи по проведению на высоком уровне мероприятий "Актуальные 90 дней" по содержательной организации досуга учащихся в период летних каникул.
Во исполнение данного поручения в рамках проекта "Ударные 90 дней" с 1 июня по 30 августа проведен ряд мероприятий по содержательному проведению досуга молодежи, ее оздоровлению и всестороннему развитию.
В частности, в период с июня по август текущего года было организовано более 200 тысяч мероприятий, в которых приняли участие более 7 миллионов учащихся и молодежи.
В частности, Министерством дошкольного и школьного образования и его территориальными управлениями организованы дневные лагеря в 1251 общеобразовательной школе, в которых приняли участие 173 тысячи учащихся.
В школах в рамках проекта "Лето - 2025" проведено 14 988 спортивных соревнований, в которых приняли участие 306 тысяч учащихся.
Более 300 тысяч учащихся получили новые навыки в 79 кружках в 219 детских школах "Баркамол авлод" по всей республике.
Дополнительные занятия, организованные в 545 школах, охватили 125 тысяч учащихся. В общей сложности более 2 миллионов молодых людей прошли обучение на 13 885 курсах репетиторства и творческих кружков.
Кроме того, в рамках фестивалей "Дети гармонично развитого поколения," "Читатели," концертных программ школьного театра "Турон" и школьного ансамбля "Иктидор" на местах было организовано 6 338 мероприятий, в которых приняли участие 294 тысячи учащихся.
Кроме того, коллективы школьного театра "Турон" и школьного ансамбля "Иктидор" в связи с 34-летием Независимости Узбекистана 26-28 августа текущего года под девизом "За Родину, за нацию, за народ" организовали театральные представления в районных (городских) маразах. В этих мероприятиях приняли участие более 360 тысяч учащихся.
Кроме того, 9 505 духовно-просветительских мероприятий охватили 243 тысячи учащихся. Примечательно, что в этом году впервые в зоне отдыха "Лочин" были проведены учебно-тренировочные сборы для 100 спортсменов. В лагере были организованы различные соревнования среди учащихся, из которых были отобраны самые талантливые ученики, и сформирована Национальная сборная Министерства дошкольного и школьного образования.
Также в этом году в рамках "Актуальных 90 дней" 54 одаренных школьника были направлены в оздоровительные лагеря в России, Беларуси и Китае.
Однако, как сообщалось в предыдущем официальном заявлении министерства, вопрос поощрения педагогов, добровольно участвовавших в мероприятиях "Ударных 90 дней," единовременными денежными премиями не затрагивался.
31 мая текущего года Министерство дошкольного и школьного образования официально объявило о начале мероприятий "Актуальные 90 дней" во всех регионах республики с целью содержательной организации времени учащихся во время летних каникул.