13:31 / 08.10.2025 28.99k
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabdan tashqari ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab umumiy o‘rta ta’lim maktablarida 1 shtat birligida maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinishi belgilangandi.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida 2025-yil 30-sentyabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 368-sonli buyrug‘i ham imzolanib, unda 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktab maslahatchisi lavozimi joriy etiladigan maktablar ro‘yxati, maktab maslahatchisi lavozimiga mutaxassislarni ishga qabul qilish bo‘yicha Ishchi guruh tarkibi hamda maslahatchilarning malaka tavsifi tasdiqlangandi.
Shu sababli, 2025-yil 7-oktyabr kuni xalqtaliminfo.uz'ning Telegram kanalida “Maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish tartibi” mavzusida ovozli chat o‘tkazildi.
Mazkur ovozli chat o‘tkazilganidan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi aloqaga chiqib, maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish tartibi to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasining qarori imzolanishi kutilayotganini ma’lum qildi.
Vazirlik bergan ma’lumotlarga ko‘ra, maktab maslahatchisi lavozimi 2025-yil 1-oktyabrdan emas, balki Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori imzolangach, mazkur qaror bilan esa Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) “Kelajak” markazi strukturasi tasdiqlanib, ularga rahbarlar tayinlangach joriy qilinadi.
Struktura tasdiqlangach, viloyat, tuman (shahar)larga “Kelajak” markazi direktorlari tayinlanadi va shundan so‘ng maktab maslahatchisi lavozimiga mutaxassislarni ishga qabul qilish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) “Kelajak” markazlarining ishchi guruhi tarkibi shakllantiriladi.
Shundan so‘ng, maktab maslahatchisi lavozimiga nomzodlar ana shu Ishchi guruh tomonidan suhbatdan o‘tkazilib, undan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlar uchun maxsus o‘quv kursi tashkil qilinib, maktab maslahatchisi lavozimiga nomzodlar o‘quv kursi yakuni bo‘yicha test sinovlariga jalb qilinadi.
Suhbat, o‘quv kursi hamda yakuniy test sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarga ishchi guruh tomonidan maxsus “guvohnoma” taqdim etiladi. Guvohnoma olgan nomzodlar esa tegishli ta’lim muassasalariga yo‘naltirilib, maktab direktorlari tomonidan nomzodlarni maktab maslahatchisi lavozimiga ishga qabul qilish to‘g‘risida buyruq rasmiylashtiriladi.
“Ta’lim muassasalarida maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish tartibi ikki bosqichda amalga oshirish reja qilinmoqda. Birinchi bosqichda tegishli tartib asosida dekabr oyiga qadar 3400 ta maktabda maktab maslahatchilari lavozimga tayinlab olinadi.
Ikkinchi bosqich esa 2026-yil yanvar oyidan boshlanib, qolgan 7 mingga yaqin maktablarga maktab maslahatchilarini saralab olish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi”, - deydi xalqtaliminfo.uz‘ga xabar bergan vazirlik mulozimi.
Demak, umumiy xulosa shuki, maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish jarayoni 2025-yil 1-oktyabrdan emas, balki Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilingach amalga oshiriladi. (Qaror imzolanganda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 30-sentyabrdagi 368-sonli buyrug‘i ham o‘z kuchini yo‘qotishi mumkin)
Dastlab “Kelajak” markazlari tuzilmasi tasdiqlanib, ularning rahbarlari tayinlab olinadi. Shundan so‘ng, maktab maslahatchilarini tanlash, o‘qitish va ishga qabul qilish bosqichma-bosqich, ya’ni 2025-yil dekabr oyigacha 3400 ta maktabda, 2026-yildan esa qolgan 7 mingga yaqin maktablarda joriy etiladi.

Введение должности школьного консультанта может быть отложено.
Как известно, постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по поднятию системы внешкольного образования на новый уровень" с 1 октября 2025 года в общеобразовательных школах будет введена должность школьного консультанта в количестве 1 штатной единицы.
В целях обеспечения исполнения данного постановления 30 сентября 2025 года был подписан приказ Министерства дошкольного и школьного образования No 368, в котором утверждены перечень школ, в которых с 1 октября 2025 года вводится должность школьного консультанта, состав Рабочей группы по приему на работу специалистов на должность школьного консультанта, а также квалификационная характеристика консультантов.
Поэтому 7 октября 2025 года в Telegram-канале xalqtaliminfo.uz был проведен голосовой чат на тему "Порядок введения должности школьного консультанта."
После проведения этого голосового чата Министерство дошкольного и школьного образования связалось с нами и сообщило, что ожидается подписание постановления Кабинета Министров о порядке введения должности школьного консультанта.
По данным министерства, должность школьного консультанта будет введена не с 1 октября 2025 года, а после подписания соответствующего постановления Кабинета Министров, которым будет утверждена структура центра "Келажак" Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районов (городов) и назначены их руководители.
После утверждения структуры в областях, районах (городах) будут назначены директора центров "Келажак," после чего будет сформирован состав рабочей группы центров "Келажак" Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районов (городов) по приему на работу специалистов на должность школьного консультанта.
После этого кандидаты на должность школьного консультанта проходят собеседование этой рабочей группой, для кандидатов, успешно прошедших его, организуется специальный учебный курс, и кандидаты на должность школьного консультанта привлекаются к тестовым испытаниям по окончании учебного курса.
Кандидатам, успешно прошедшим собеседование, учебный курс и итоговое тестирование, рабочей группой выдается специальное удостоверение. Кандидаты, получившие удостоверение, направляются в соответствующие образовательные учреждения, а директора школ оформляют приказ о приеме кандидатов на должность школьного консультанта.
"Планируется, что порядок введения должности школьного консультанта в образовательных учреждениях будет осуществляться в два этапа. На первом этапе на основании соответствующего порядка до декабря в 3400 школах будут назначены школьные консультанты.
Второй этап начнется в январе 2026 года, и работа по отбору школьных консультантов для оставшихся почти 7000 школ будет продолжена," - сообщил чиновник министерства xalqtaliminfo.uz.
Таким образом, общий вывод заключается в том, что процесс введения должности школьного консультанта будет осуществляться не с 1 октября 2025 года, а после принятия соответствующего постановления Кабинета Министров.
Сначала будет утверждена структура центров "Келажак" и назначены их руководители. После этого отбор, обучение и трудоустройство школьных консультантов будут внедряться поэтапно, то есть до декабря 2025 года в 3400 школах, а с 2026 года - в остальных 7 тысячах школ.
Комментарии 36
Nega maktab maslahatchisi lavozimiga talabalar qabul qilinyapti? “Kelajak” markazi izoh berdi
Maktab maslahatchisi lavozimiga oliy, bakalavr diplomiga ega bo‘lgan nomzodlar qabul qilinishi belgilangan bo‘lsa-da, talabalariga ham maktab maslahatchisi lavozimi uchun nomzod sifatida ariza yuborishga rozilik bergani haqida xabar bergandik.
13:00 / 14.05.2026
Respublika “Kelajak” markazi bosh mutaxassisi Nodirbek Murodovning xabar berishicha, ayni vaqtda oliy ta’lim tashkilotlarining 4-bosqich (kunduzgi) hamda sirtqi ta’lim shaklida tahsil olayotgan 5-bosqich talabalari ham maktab maslahatchisi lavozimiga ishga qabul qilinmoqda.
Maktab maslahatchisi qanday tartibda lavozimga tayinlanadi?
2025-yil 9-sentyabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida har bir maktabda maslahatchi lavozimi joriy qilinishi tashabbusi ilgari surilgandi.
16:58 / 30.03.2026
С 12 февраля текущего года будут проводиться собеседования на должность школьного консультанта в общеобразовательных школах центров "Келажак."