Gap shundaki, 2025-yil 25-avgustda vazirlikning 308-son buyrug‘iga 5-ilova “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining ayrim buyruqlariga kiritilayotgan o‘zgartirishlar”ga muvofiq vazirlikning “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va sinf rahbarlarining lavozim yo‘riqnomasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 2023-yil 27-iyundagi 190-son buyrug‘iga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilgandi.
Unga ko‘ra, sinf rahbarlariga oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lish talabi qo‘yildi. Ya’ni, o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga sinf rahbarlik berish taqiqlandi.
Ko‘pchilikka ma’lumki, hozirgi kunga qadar boshlang‘ich sinflarda o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga ham sinf rahbarlik yuklatib kelingan va ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasida ‘‘Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi’’ deya qayd etilgan. Bunda boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi ona tili, o‘qish va matematika fanlaridan dars o‘tadigan o‘qituvchilarga yuklatiladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 16-maydagi 159-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) rahbar va xodimlarining asosiy lavozimlarining malaka tavsiflari”da boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi uchun - boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha kamida o‘rta maxsus pedagogik ma’lumot ham yetarli ekanligi ko‘rsatib o‘tilgan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarorining 6-bandi, qarorga 3-ilovaning 4-bandida ham o‘rta maxsus ma’lumotli pedagoglar haqida so‘z borgan bo‘lib, mazkur toifadagi pedagoglarni ta’lim muassasasida faoliyat ko‘rsatmasligi haqida norma mavjud emas.
“Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (ro‘yxat raqami 3271) nizomning 15-bandi, 19-xatboshida ham oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar o‘rta maxsus, professional ma’lumotga ega o‘qituvchilar ta’lim muassasasida faoliyat yuritishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Ammo, yuqorida ta’kidlanganidek, vazirning 308-son buyrug‘i bilan o‘rta maxsus ma’lumotli pedagoglarga sinf rahbarlik qilish taqiqlab qo‘yildi. Lekin vazirlik pedagoglarni ishga qabul qilishda asosiy hujjat hisoblangan pedagoglarning malaka talablariga o‘zgartirish kiritmagan hamda mazkur buyruqni ishlab chiqishda boshqa qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan normalarni hisobga olmagan yoki ularga muvofiqlashtirmagan.
Aslida mazkur buyruq asosli deb topilgan taqdirda ham undagi talablar amalda ishlab kelayotgan o‘rta maxsus ma’lumotli boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga tatbiq qilinmay, ushbu norma kelasi o‘quv yilidan kuchga kirishi kerak edi. Yoki, o‘rta maxsus ma’lumotli pedagoglar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi qonunchilik talablariga mos ravishda tuzilgani batafsil o‘rganib chiqilib, tahlil natijalariga qarab ish ko‘rish lozim edi.
Chunki, Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘risidagi qonunning 41-moddasiga ko‘ra normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emas va ular amalga kiritilganidan keyin yuzaga kelgan ijtimoiy munosabatlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Ya’ni, vazirlikning buyrug‘i chiqquniga qadar sinf rahbarlik berilgan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar 2025-2026-o‘quv yilida ham o‘z faoliyatlarini davom ettirishlari mumkin edi.
Biroq vazirlik bu haqdagi buyruqni yangi o‘quv yiliga atigi 8 kun qolganida imzolagani hamda uni rasmiy saytiga joylamay, ushbu buyruqning mazmun-mohiyati haqida ham to‘liq tushuncha bermagani sababli, ayni vaqtda ba’zi ta’lim muassasalarida faoliyat yuritib kelayotgan o‘qituvchilarni ishdan bo‘shatish ishlari boshlab yuborilgan.
Chunki, vazir imzolagan mazkur buyruq quyi tizimda qanday huquqiy oqibatlar keltirib chiqarishi mumkinligi oldindan chuqur tahlil qilinmagan ko‘rinadi.
Pedagoglarning xalqtaliminfo.uz'ga ma’lum qilishicha, ayni vaqtda nafaqat ularni ishdan bo‘shatish, balki ayrimlardan hatto sentyabr oyidagi sinf rahbarlik uchun amalga oshirilgan to‘lovlarni ham davlat budjetiga qaytarish so‘ralmoqda.
Haqiqatdan ham vazirlikning 308-son buyrug‘i sinf rahbarlari bilan bog‘liq ko‘plab muammolarni keltirib chiqarishi tabiiy hol. Bizningcha, vazirlik avval ta’lim muassasalarida ishlab kelayotgan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarning kontingentini belgilab olishi hamda bo‘shaydigan sinf rahbarlik lavozimi uchun zaxira shakllantirib olishi kerak edi.
Agar vazirlik 308-son buyrug‘ining 5-ilovasida nazarda tutilgan normalarni bekor qilmasa yoki qonunchilikdagi boshqa hujjatlar bilan muvofiqlashtirmasa, kelgusida ham bu muammo avj olishi tabiiy hol. Mazkur holat bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining rasmiy munosabatini kutib qolamiz.

10:25 / 16.10.2025 8.49k
Дело в том, что 25 августа 2025 года, в соответствии с Приложением 5 к Приказу Министерства No 308 "Изменения, вносимые в некоторые приказы Министра дошкольного и школьного образования," были внесены дополнения и изменения в Приказ Министерства No 190 от 27 июня 2023 года "Об утверждении должностной инструкции заместителя директора общеобразовательного учреждения по духовно-просветительской работе и классных руководителей."
В соответствии с ним к классным руководителям было предъявлено требование о наличии высшего педагогического образования. То есть, запрещено давать классные руководители учителям со средним специальным образованием.
Многим известно, что до сих пор классная руководительская работа в начальных классах возлагалась на учителей со средним специальным образованием, и в их трудовом договоре было указано "Учитель начальных классов." При этом классное руководство в начальных классах возлагается на учителей родного языка, чтения и математики.
Потому что в "Квалификационных характеристиках основных должностей руководителей и сотрудников общеобразовательной школы (школы-интерната)," утвержденных приказом Министра дошкольного и школьного образования No 159 от 16 мая 2025 года, указано, что для учителя начальных классов достаточно как минимум среднего специального педагогического образования по специальности начального образования.
Также в пункте 6 постановления Кабинета Министров No 275 от 21 декабря 2005 года, в пункте 4 приложения No 3 к нему говорится о педагогах со средним специальным образованием, и нет нормы о том, что данная категория педагогов не должна работать в образовательном учреждении.
В пункте 15, абзаце 19 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (регистрационный номер 3271) также указано, что учителя со средним специальным, профессиональным образованием могут работать в образовательном учреждении до их укомплектования учителями с высшим образованием.
Однако, как отмечалось выше, приказом министра No 308 педагогам со средним специальным образованием было запрещено руководить классом. Однако министерство не внесло изменений в квалификационные требования к педагогам, являющиеся основным документом при приеме на работу педагогов, и при разработке данного приказа не учло или не привело в соответствие с нормами, предусмотренными в других актах законодательства.
Фактически, даже если бы этот приказ был признан обоснованным, его требования не распространялись бы на работающих учителей начальных классов со средним специальным образованием, и эта норма должна была вступить в силу со следующего учебного года. Или же необходимо было детально изучить, составлен ли трудовой договор с педагогами со средним специальным образованием в соответствии с требованиями законодательства, и действовать в соответствии с результатами анализа.
Потому что, согласно статье 41 Закона о нормативно-правовых актах, нормативно-правовые акты не имеют обратной силы и применяются к общественным отношениям, возникшим после их введения в действие.
То есть до издания приказа министерства учителя со средним специальным образованием, которым было поручено классное руководство, могли продолжать свою деятельность и в 2025-2026 учебном году.
Однако, поскольку министерство подписало приказ об этом всего за 8 дней до начала нового учебного года и не разместило его на своей официальной странице, не предоставив полного представления о сути и значении этого приказа, в настоящее время начата работа по увольнению учителей, работающих в некоторых образовательных учреждениях.
Это связано с тем, что, по-видимому, заранее не был проведен тщательный анализ того, какие правовые последствия может повлечь за собой этот приказ, подписанный министром.
Педагоги сообщили xalqtaliminfo.uz, что в настоящее время их не только увольняют, но и некоторых просят вернуть в государственный бюджет выплаты, произведенные за классное руководство в сентябре.
Действительно, естественно, что приказ министерства No 308 создает множество проблем, связанных с классными руководителями. На наш взгляд, ранее министерство должно было определить контингент учителей со средним специальным образованием, работающих в образовательных учреждениях, и сформировать резерв на вакантную должность классного руководителя.
Если министерство не отменит нормы, предусмотренные в Приложении 5 к Приказу No 308, или не приведет их в соответствие с другими актами законодательства, естественно, что эта проблема обострится и в будущем.