22:51 / 07.11.2025 2.87k
Vashingtonda Qozog‘iston Respublikasi Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi, Fan va oliy ta’lim vazirligi, “Kazaktelecom” AJ, “Freedom Holding Corp.” va “OpenAI, Inc.” kompaniyalari Qozog‘iston bo‘ylab sun’iy intellektga asoslangan ta’lim va raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik memorandumini imzoladi.
Kelishuvga ko‘ra, Qozog‘istondagi pedagoglar ChatGPT Edu versiyasidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ta’limda keng miqyosda foydalanish uchun yaratilgan ChatGPT Edu versiyasi korporativ darajadagi xavfsizlik, ma’lumotlar maxfiyligi va ma’muriy boshqaruvga ega bo‘lgan OpenAI’ning so‘nggi modellaridan foydalanishni taklif etadi.
U ma’lumotlarni tahlil qilish, hujjatlarni umumlashtirish va maxsus GPTlarni yaratish kabi ilg‘or imkoniyatlarni o‘z ichiga oladi. Bu imkoniyatlar o‘qituvchilarning vaqtini tejab, ularni ortiqcha ma’muriy ishlardan ozod etishga xizmat qiladi.
Memorandum doirasida kelgusi uch yil davomida har yili pedagog xodimlarga kamida 165 000 ta OpenAI litsenziyasi taqdim etiladi.
“Dunyo bo‘ylab o‘qituvchilar allaqachon sun’iy intellektdan foydalanib, ma’muriy yukni kamaytirmoqda va o‘quvchilarning ta’limi hamda rivojlanishiga ko‘proq e’tibor qaratmoqda. Tegishli qo‘llab-quvvatlov bilan o‘qituvchilar bu vositalardan samarali foydalanishni o‘rganib, AI imkoniyatlaridan sinfda to‘liq foydalana oladilar.
Qozog‘iston hukumati bilan imzolangan bitim mahalliy pedagoglarga ChatGPT’dan foydalanish imkonini berib, sun’iy intellekt afzalliklarini butun mamlakat maktablariga olib kiradi.”, - deydi OpenAI’ning Ta’lim va Hukumat dasturlari bo‘yicha GTM rahbari Kevin Mills.
Tashabbus Qozog‘istonning raqamli transformatsiya va inson kapitalini rivojlantirish bo‘yicha milliy strategiyasini qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa o‘qituvchilarga jahon darajasidagi texnologiyalardan foydalanish imkoniyatini beradi.

22:51 / 07.11.2025 2.53k
In Washington, the Ministry of Artificial Intelligence and Digital Development, the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan, JSC "Kazaktelekom," "Freedom Holding Corp." and "OpenAI, Inc." signed a memorandum of cooperation on the development of artificial intelligence-based education and digital skills throughout Kazakhstan.
According to the agreement, teachers in Kazakhstan will be able to use the ChatGPT Edu version. The ChatGPT Edu version, created for widespread use in education, offers access to the latest OpenAI models with corporate-level security, data privacy, and administrative management.
It includes advanced capabilities such as data analysis, document synthesis, and the creation of specialized GPTs. These opportunities will save teachers' time and free them from unnecessary administrative work.
Within the framework of the memorandum, at least 165,000 OpenAI licenses will be issued to teaching staff annually for the next three years.
"Teachers around the world are already using artificial intelligence to reduce the administrative burden and pay more attention to the education and development of students. With appropriate support, teachers can learn to use these tools effectively and fully utilize AI capabilities in the classroom. The agreement signed with the government of
Kazakhstan will allow local teachers to use ChatGPT and bring the benefits of artificial intelligence to schools throughout the country," said Kevin Mills, Head of OpenAI's GTM for Education and Government Programs.
The initiative supports Kazakhstan's national strategy for digital transformation and human capital development, which provides teachers with access to world-class technologies.
The implementation of the agreement will serve to develop innovative thinking, critical analysis and creativity in students, as well as strengthen the digital competencies of teachers.