22:51 / 07.11.2025 2.87k
Vashingtonda Qozog‘iston Respublikasi Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi, Fan va oliy ta’lim vazirligi, “Kazaktelecom” AJ, “Freedom Holding Corp.” va “OpenAI, Inc.” kompaniyalari Qozog‘iston bo‘ylab sun’iy intellektga asoslangan ta’lim va raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik memorandumini imzoladi.
Kelishuvga ko‘ra, Qozog‘istondagi pedagoglar ChatGPT Edu versiyasidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ta’limda keng miqyosda foydalanish uchun yaratilgan ChatGPT Edu versiyasi korporativ darajadagi xavfsizlik, ma’lumotlar maxfiyligi va ma’muriy boshqaruvga ega bo‘lgan OpenAI’ning so‘nggi modellaridan foydalanishni taklif etadi.
U ma’lumotlarni tahlil qilish, hujjatlarni umumlashtirish va maxsus GPTlarni yaratish kabi ilg‘or imkoniyatlarni o‘z ichiga oladi. Bu imkoniyatlar o‘qituvchilarning vaqtini tejab, ularni ortiqcha ma’muriy ishlardan ozod etishga xizmat qiladi.
Memorandum doirasida kelgusi uch yil davomida har yili pedagog xodimlarga kamida 165 000 ta OpenAI litsenziyasi taqdim etiladi.
“Dunyo bo‘ylab o‘qituvchilar allaqachon sun’iy intellektdan foydalanib, ma’muriy yukni kamaytirmoqda va o‘quvchilarning ta’limi hamda rivojlanishiga ko‘proq e’tibor qaratmoqda. Tegishli qo‘llab-quvvatlov bilan o‘qituvchilar bu vositalardan samarali foydalanishni o‘rganib, AI imkoniyatlaridan sinfda to‘liq foydalana oladilar.
Qozog‘iston hukumati bilan imzolangan bitim mahalliy pedagoglarga ChatGPT’dan foydalanish imkonini berib, sun’iy intellekt afzalliklarini butun mamlakat maktablariga olib kiradi.”, - deydi OpenAI’ning Ta’lim va Hukumat dasturlari bo‘yicha GTM rahbari Kevin Mills.
Tashabbus Qozog‘istonning raqamli transformatsiya va inson kapitalini rivojlantirish bo‘yicha milliy strategiyasini qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa o‘qituvchilarga jahon darajasidagi texnologiyalardan foydalanish imkoniyatini beradi.

В Вашингтоне Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития, Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, АО "Казахтелеком," Freedom Holding Corp. и OpenAI, Inc. подписали меморандум о сотрудничестве по развитию образования и цифровых навыков на основе искусственного интеллекта по всему Казахстану.
Согласно договоренности, педагоги в Казахстане получат доступ к версии ChatGPT Edu. Созданная для широкого использования в образовании, версия ChatGPT Edu предлагает использование новейших моделей OpenAI с корпоративной безопасностью, конфиденциальностью данных и административным управлением.
Он включает в себя передовые возможности, такие как анализ данных, обобщение документов и создание специализированных GPT. Эти возможности экономят время учителей и освобождают их от лишней административной работы.
В рамках меморандума педагогическим работникам будет предоставляться не менее 165 000 лицензий OpenAI ежегодно в течение следующих трех лет.
"Учителя по всему миру уже используют искусственный интеллект, чтобы снизить административную нагрузку и уделять больше внимания образованию и развитию учащихся. С надлежащей поддержкой учителя смогут научиться эффективно использовать эти инструменты и в полной мере использовать возможности ИИ в классе.
Соглашение, подписанное с правительством Казахстана, позволит местным педагогам использовать ChatGPT и распространит преимущества искусственного интеллекта на школы по всей стране," - говорит Кевин Миллс, руководитель GTM по образованию и государственным программам OpenAI.
Инициатива поддерживает национальную стратегию Казахстана по цифровой трансформации и развитию человеческого капитала, которая предоставляет учителям доступ к технологиям мирового уровня.
Реализация соглашения послужит развитию у обучающихся инновационного мышления, критического анализа и творчества, а также укреплению цифровых компетенций педагогов.