22:27 / 20.11.2025 21.90k
Namanganda ta’lim tizimida ishlovchi mansabdor shaxslar tomonidan tashkil qilingan “bunker” fosh etildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Namangan viloyati Davlatobod tumanidagi umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori o‘rinbosari, Namangan davlat texnika universiteti bo‘lim boshlig‘i hamda ushbu bo‘lim mutaxassisi va boshqalar o‘zaro til biriktirib, malaka toifalarini belgilash uchun o‘tkazilgan attestatsiya imtihonlari doirasida test sinovlarini topshirishlarida pedagog xodimlarga moddiy manfaat evaziga “bunker” orqali masofadan turib yordam berganliklari aniqlandi.
Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari hamkorligida Namangan shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda “bunker” sifatida foydalanilayotgan xonadon ko‘zdan kechirilgan.
Natijada, ushbu manzilda test savollarini yechishga jalb qilingan 12 nafar o‘qituvchi borligi aniqlanib, noutbuk, 30 dona har xil turdagi eshitish moslamasi va yashirin kameralar, 8 dona “Wi-Fi” router va boshqa buyumlar ashyoviy dalil sifatida olindi.
Tergovga qadar tekshiruv tadbirlari davomida, maktab direktori o‘rinbosari va boshqalarni imtihon natijalarini ijobiy hal qilib berishga ishontirgan holda, viloyatdagi o‘qituvchilarning ma’lum bir qismidan 1300-1500 AQSh dollaridan talab qilib, joriy yil sentyabr-oktyabr oylarining o‘zida 25 ming AQSh dollari miqdorida pul mablag‘i yig‘ib olishgan.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksning 168-moddasi 3-qismi “b” bandi va 28, 211-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, Davlatobod tumanidagi umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori o‘rinbosari hamda “bunker”ni boshqarayotgan, 2001-yilda tug‘ilgan fuqaro muqaddam aynan shunday jinoyat sodir etganliklari uchun javobgarlikka tortilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Qoraqalpog‘istonda 100 nafardan ortiq o‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazib qo‘yish evaziga 1000-1500 AQSh dollari miqdorida pul olgan shaxslar ham qo‘lga tushgandi.

22:27 / 20.11.2025 21.37k
В Намангане раскрыт "бункер," организованный должностными лицами, работающими в системе образования.
Установлено, что заместитель директора средней общеобразовательной школы Давлатабадского района Наманганской области, начальник отдела Наманганского государственного технического университета, специалист данного отдела и другие, вступив в сговор, оказали дистанционную помощь педагогическим работникам через "бункер" при сдаче тестовых испытаний в рамках аттестационных экзаменов, проводимых для определения квалификационных категорий, в обмен на материальную выгоду.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями в Намангане, была осмотрена квартира, используемая в качестве "бункера."
В результате было установлено, что по данному адресу находятся 12 преподавателей, участвовавших в решении тестовых вопросов, в качестве вещественных доказательств изъяты ноутбук, 30 единиц различных слуховых аппаратов и скрытых камер, 8 "Wi-Fi" роутеров и другие предметы.
В ходе доследственной проверки, убедив заместителя директора школы и других положительно оценить результаты экзаменов, они потребовали 1300-1500 долларов США от определенной части учителей области и в сентябре-октябре текущего года собрали 25 000 долларов США.
В настоящее время в отношении указанных лиц возбуждено уголовное дело по пункту "б" части 3 статьи 168 и пункту "а" части 2 статьи 211 Уголовного кодекса.
Выяснилось, что заместитель директора общеобразовательной школы Давлатабадского района и управляющий "бункером," гражданин 2001 года рождения, ранее были привлечены к ответственности за совершение аналогичного преступления.
Напомним, что ранее в Каракалпакстане были задержаны лица, получившие 1000-1500 долларов США в обмен на аттестацию более 100 учителей.
Доказано, что должностные лица Управления дошкольного и школьного образования Самаркандской области нарушили закон.