22:27 / 20.11.2025 21.90k
Namanganda ta’lim tizimida ishlovchi mansabdor shaxslar tomonidan tashkil qilingan “bunker” fosh etildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Namangan viloyati Davlatobod tumanidagi umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori o‘rinbosari, Namangan davlat texnika universiteti bo‘lim boshlig‘i hamda ushbu bo‘lim mutaxassisi va boshqalar o‘zaro til biriktirib, malaka toifalarini belgilash uchun o‘tkazilgan attestatsiya imtihonlari doirasida test sinovlarini topshirishlarida pedagog xodimlarga moddiy manfaat evaziga “bunker” orqali masofadan turib yordam berganliklari aniqlandi.
Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari hamkorligida Namangan shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda “bunker” sifatida foydalanilayotgan xonadon ko‘zdan kechirilgan.
Natijada, ushbu manzilda test savollarini yechishga jalb qilingan 12 nafar o‘qituvchi borligi aniqlanib, noutbuk, 30 dona har xil turdagi eshitish moslamasi va yashirin kameralar, 8 dona “Wi-Fi” router va boshqa buyumlar ashyoviy dalil sifatida olindi.
Tergovga qadar tekshiruv tadbirlari davomida, maktab direktori o‘rinbosari va boshqalarni imtihon natijalarini ijobiy hal qilib berishga ishontirgan holda, viloyatdagi o‘qituvchilarning ma’lum bir qismidan 1300-1500 AQSh dollaridan talab qilib, joriy yil sentyabr-oktyabr oylarining o‘zida 25 ming AQSh dollari miqdorida pul mablag‘i yig‘ib olishgan.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksning 168-moddasi 3-qismi “b” bandi va 28, 211-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, Davlatobod tumanidagi umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori o‘rinbosari hamda “bunker”ni boshqarayotgan, 2001-yilda tug‘ilgan fuqaro muqaddam aynan shunday jinoyat sodir etganliklari uchun javobgarlikka tortilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Qoraqalpog‘istonda 100 nafardan ortiq o‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazib qo‘yish evaziga 1000-1500 AQSh dollari miqdorida pul olgan shaxslar ham qo‘lga tushgandi.

22:27 / 20.11.2025 21.90k
It was established that the deputy director of a general secondary school in the Davlatabad district of the Namangan region, the head of a department of the Namangan State Technical University, a specialist of this department, and others, in collusion, assisted pedagogical workers remotely through a "bunker" in the process of passing tests within the framework of the certification exams for determining qualification categories in exchange for material benefits.
During a joint operation conducted by the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes in Namangan, an apartment used as a bunker was inspected.
As a result, it was established that there were 12 teachers involved in solving the test questions at this address, and a laptop, 30 different types of hearing aids and hidden cameras, 8 "Wi-Fi" routers and other items were seized as material evidence.
During the pre-investigation check, convincing the deputy director of the school and others to resolve the exam results positively, they demanded 1300-1500 US dollars from a certain number of teachers in the region, and in September-October of this year, they collected 25 thousand US dollars.
Currently, a criminal case has been initiated against these individuals under Article 168, Part 3, Clause "b" and Article 28, Part 2, Clause "a" of the Criminal Code, and investigative actions are underway.
It turned out that the deputy director of the general secondary school of Davlatabad district and the citizen, born in 2001, who operated the "bunker," were previously held liable for committing the same crime.
It should be recalled that earlier in Karakalpakstan, persons who received $1000-1500 in exchange for the certification of more than 100 teachers were also detained.