23:36 / 23.12.2025 4.31k
2025-yil 28-dekabrdan boshlab o‘quvchilar uchun qishki ta’til boshlanadi. Shu munosabat bilan Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati ota-onalarga murojaat bilan chiqdi.
Qayd etilishicha, ta’til davrida bolalarning xavfsizligi va nazorati to‘liq ota-onalar zimmasiga tushadi. Sovuq ob-havo sharoitida avtomobil yo‘llarida bolalarning harakat xavfsizligini ta’minlash mas’uliyatiga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Yangi yil archasi va bayram tadbirlarida bolalarni qarovsiz qoldirmaslik, ularning yo‘l harakati qoidalariga rioya etishini nazorat qilish so‘ralgan. Xususan, yo‘lni belgilanmagan joylardan kesib o‘tmaslik, svetofor ishoralariga amal qilish hamda pirotexnika vositalaridan foydalanmaslik masalalariga e’tibor kuchaytirilishi lozimligi qayd etildi.
DYHXX Yangi yil bayrami va qishki ta’til kunlari ko‘ngilsiz hodisalardan xoli, maroqli va eng muhimi, xavfsiz o‘tishi uchun ota-onalarni farzandlari bilan bog‘liq masalalarda ogoh va mas’uliyatli bo‘lishga chaqirdi.
Eslatib o‘tamiz, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-sonli qaroriga muvofiq, 2025-2026-o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari uchun  qishki ta’til 28-dekabrdan (boshlang‘ich 1-4-sinflarda 27-dekabr — shanba kunidan) boshlanadi.

23:36 / 23.12.2025 4.11k
По всему Узбекистану с 28 декабря начинаются зимние каникулы для школьников. В связи с этим Государственная служба безопасности дорожного движения обратилась к родителям.
Отмечается, что во время каникул безопасность и контроль за детьми полностью ложатся на плечи родителей. Подчеркнута необходимость уделять особое внимание ответственности за обеспечение безопасности движения детей на автомобильных дорогах в условиях холодной погоды.
Также просят не оставлять детей без присмотра на новогодних елках и праздничных мероприятиях, контролировать соблюдение ими правил дорожного движения. В частности, было отмечено, что необходимо усилить внимание к вопросам не пересечения дорог в неустановленных местах, соблюдения сигналов светофора и не использования пиротехнических средств.
ГСБДД призвала родителей быть бдительными и ответственными в вопросах, связанных с их детьми, чтобы новогодние праздники и зимние каникулы прошли без неприятностей, приятно и, самое главное, безопасно.
Напомним, в соответствии с постановлением Кабинета Министров No 140 от 15 марта 2017 года, зимние каникулы для учащихся общеобразовательных школ в 2025-2026 учебном году начинаются с 28 декабря (в начальных 1-4 классах - с 27 декабря - субботы).
Отпуск продлится до 10 января 2026 года (14 календарных дней). Поскольку 11 января 2026 года выпадает на воскресенье - выходной день, занятия III четверти начнутся 12 января 2026 года.