23:36 / 23.12.2025 4.31k
2025-yil 28-dekabrdan boshlab o‘quvchilar uchun qishki ta’til boshlanadi. Shu munosabat bilan Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati ota-onalarga murojaat bilan chiqdi.
Qayd etilishicha, ta’til davrida bolalarning xavfsizligi va nazorati to‘liq ota-onalar zimmasiga tushadi. Sovuq ob-havo sharoitida avtomobil yo‘llarida bolalarning harakat xavfsizligini ta’minlash mas’uliyatiga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Yangi yil archasi va bayram tadbirlarida bolalarni qarovsiz qoldirmaslik, ularning yo‘l harakati qoidalariga rioya etishini nazorat qilish so‘ralgan. Xususan, yo‘lni belgilanmagan joylardan kesib o‘tmaslik, svetofor ishoralariga amal qilish hamda pirotexnika vositalaridan foydalanmaslik masalalariga e’tibor kuchaytirilishi lozimligi qayd etildi.
DYHXX Yangi yil bayrami va qishki ta’til kunlari ko‘ngilsiz hodisalardan xoli, maroqli va eng muhimi, xavfsiz o‘tishi uchun ota-onalarni farzandlari bilan bog‘liq masalalarda ogoh va mas’uliyatli bo‘lishga chaqirdi.
Eslatib o‘tamiz, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-sonli qaroriga muvofiq, 2025-2026-o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari uchun  qishki ta’til 28-dekabrdan (boshlang‘ich 1-4-sinflarda 27-dekabr — shanba kunidan) boshlanadi.

Winter holidays for students across Uzbekistan will begin on December 28th. In this regard, the State Road Safety Service appealed to parents.
It is noted that during the holidays, the safety and supervision of children will be the responsibility of parents. The need to pay special attention to the responsibility of ensuring the safety of children on roads in cold weather conditions was emphasized.
It is also requested not to leave children unattended during New Year's tree celebrations and festive events, and to monitor their compliance with traffic rules. In particular, it was noted that attention should be paid to the issues of not crossing the road in unauthorized places, following traffic light signals, and not using pyrotechnic devices.
The State Traffic Safety Inspectorate urged parents to be vigilant and responsible in matters related to their children so that New Year's and winter holidays are free from unpleasant incidents, enjoyable, and, most importantly, safe.
As a reminder, in accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 140 of March 15, 2017, winter holidays for students of general education schools in the 2025-2026 academic year begin on December 28 (in primary grades 1-4 - from Saturday, December 27).
Vacation will last until January 10, 2026 (14 calendar days). Since Sunday, January 11, 2026, falls on a non-working day, classes in the third quarter will begin on January 12, 2026.
“Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi nizom talablariga muvofiq joriy yilda maktablarda III chorakning so‘nggi kuni 20-martga to‘g‘ri kelib, IV chorak 28-mart kunidan boshlanadi.
14-yanvar kuni o‘qishmi yoki dam olish kunimi?
14-yanvar Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan dam olish kuni deb e’lon qilinganmi? Bu kuni ham dam olish kuni bo‘ladigan bo‘lsa, mavzularni jurnalga qanday tartibda yozamiz?
1-sinf o‘quvchilari uchun fevral oyida qo‘shimcha bir haftalik ta’til beriladi
Ta’til fevral oyining aynan qaysi kunlariga to‘g‘ri kelishi mustaqil ravishda belgilanadi.
The Ministry said schools cannot switch to 5-day mode
Six years ago, the Ministry listed almost the same problems and stated that it was impossible to transition schools to a 5-day education system.