12:20 / 19.01.2026 5.18k
Ijtimoiy tarmoqlarda pedagog xodimlarni aholini ro‘yxatga olish ishlariga jalb qilinayotganligi, xususan sinf rahbarlariga har bir o‘quvchining ota-onalarini ro‘yxatdan o‘tkazib, sertifikat olib berishi to‘g‘risida topshiriqlar berilganligi haqida xabarlar e’lon qilib borilmoqda.
Xo‘sh, o‘qituvchilarning bu ishlarga jalb qilinishi qonuniymi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazish to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq, 2026-yilning 15-yanvaridan 28-fevraligacha aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirlarini o‘tkazish rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu ro‘yxatga olish ishlari “mahalla yettiligi” tomonidan amalga oshirilishi belgilangan.
Shuningdek, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunning 5-moddasiga ko‘ra, pedagogni kasbiy faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan ishlarga jalb qilish taqiqlangan.
Ammo, mazkur moddaning 10-xatboshiga ko‘ra, pedagogni uning kasbiy faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan, lekin siyosiy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan tadbirlarga, ya’ni aholini ro‘yxatga olish ishlarida ko‘maklashishga jalb qilish uning roziligiga ko‘ra, u bilan tuzilgan shartnomaga asosan, qo‘shimcha haq to‘lash evaziga, ishdan bo‘sh vaqtida yoki ish joyi bo‘yicha o‘rtacha ish haqi saqlangan holda amalga oshirilishi mumkin.
E’tibor bering, pedagoglar aholini ro‘yxatga olish ishlariga jalb qilingan taqdirda birinchi navbatda pedagogning o‘zi bunga rozilik bildirishi, shuningdek, u bilan alohida shartnoma tuzilib, qo‘shimcha haq to‘lanishi shart.

В социальных сетях публикуются сообщения о том, что педагогические работники привлекаются к переписи населения, в частности, классным руководителям поручено зарегистрировать родителей каждого ученика и получить сертификат.
Законно ли привлечение учителей к этим работам?
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 сентября 2025 года "О проведении переписи населения и сельского хозяйства в Республике Узбекистан" с 15 января по 28 февраля 2026 года запланировано проведение переписи населения и сельского хозяйства, проведение которой будет осуществляться "махаллинской семеркой."
Согласно статье 5 Закона о статусе педагога, привлечение педагога к работам, не связанным с его профессиональной деятельностью, запрещено.
Однако, согласно абзацу 10 данной статьи, привлечение педагога к мероприятиям, не связанным с его профессиональной деятельностью, но имеющим политическое и социальное значение, то есть к оказанию содействия в работе по переписи населения, может осуществляться с его согласия, на основании заключенного с ним договора, за дополнительную оплату, в свободное от работы время или с сохранением средней заработной платы по месту работы.
Обратите внимание, что при привлечении педагогов к работе по переписи населения в первую очередь педагог должен дать на это свое согласие, а также с ним обязательно должен быть заключен договор с дополнительной оплатой.
С сегодняшнего дня в школах и детских садах начнутся рейды по принудительному труду.
В школах и дошкольных образовательных учреждениях республики объявлена "Неделя борьбы с принудительным трудом."