17:51 / 03.02.2026 19.69k
2026-yil 29-yanvar kuni Surxondaryo viloyati hokimligi huzurida viloyatdagi umumta’lim maktablari faoliyatini o‘rganish bo‘yicha ishchi guruh tuzildi. Viloyat hokimligi kotibiyat mudiri tomonidan imzolangan hujjatda ishchi guruh tarkibi, o‘rganiladigan yo‘nalishlar hamda muddatlar aniq belgilangan.
Ishchi guruh tarkibiga esa oliygohlar, Yoshlar ittifoqi hamda hududiy kasbiy ta’lim boshqarmasi xodimlari kiritilgan.
Rasmiy hujjatda qayd etilishicha, ishchi guruhning asosiy vazifasi umumta’lim maktablarida o‘quvchilar va pedagoglar faoliyatini kompleks o‘rganishdan iborat. Xususan, hujjatda maktablarda o‘quvchilarning mobil aloqa vositalaridan foydalanish holati, o‘qituvchilarning darslarga tayyorgarligi, baholash jarayoni, hujjatlarning yuritilishi, tarbiyaviy ishlar va to‘garaklar faoliyatini tekshirish nazarda tutilgan.
Biroq aynan shu hujjatga asoslanib, maktablarda o‘qituvchilardan ortiqcha hujjatlar, qo‘shimcha ma’lumotlar va hisobotlarni talab qilish jarayoni boshlangan.
Ishchi guruh nimani o‘rganmoqda?
Ilova qilingan savolnoma va topshiriqlarda ishchi guruh tomonidan qonunchilikka zid bo‘lgan masalalar ham sanab o‘tilgan. Jumladan:
• o‘quvchilarni baholashda elektron kundalik va qog‘oz kundaliklarda qo‘yilgan baholarning o‘zaro mosligi;
• o‘qituvchilarning konspekt yozishi, sinf jurnallarini yuritish holati;
• to‘garaklar tashkil etilgani, ularning hujjatlari va o‘quvchilar qamrovi;
• maktab direktori va uning o‘rinbosarlarining ish hujjatlarini yuritish tartibi.
Qizig‘i shundaki, qog‘oz jurnal va kundalik yuritish, pedagoglar tomonidan konspekt yozish tartibi bekor qilinib, hozirgi kunda bu kabi hujjatlarni talab qilish taqiqlangan bo‘lsa-da, viloyat hokimligi savolnomasida bu bo‘yicha rahbar xodimlar buyruqlarni rasmiylashtirish holati o‘rganilishi ham qayd etilgan.
Bu borada qonunchilik nima deydi?
So‘nggi yillarda ta’lim tizimida o‘qituvchini ortiqcha qog‘ozbozlikdan xalos qilish masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Shu sababli, mavjud holatni baholashda amaldagi normativ-huquqiy hujjatlarni eslatib o‘tish muhim.
Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunning 5-moddasiga ko‘ra, pedagogning kasbiy faoliyatiga aralashish, uning faoliyatini asossiz ravishda tekshirish hamda ularning kasbiy majburiyatlariga taalluqli bo‘lmagan hisobotlarni va boshqa ma’lumotlarni talab qilish taqiqlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 14-avgustdagi PQ-3907-son qarori bilan esa maktab o‘qituvchilaridan dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlangan.
Shuningdek, 2020-yil 29-iyun kuni Xalq ta’limi vazirligi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining qo‘shma qarori asosida “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnoma” 3058-I-son bilan Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Mazkur yo‘riqnomaga muvofiq, umumta’lim maktablari o‘qituvchilari tomonidan yillik taqvim-mavzuviy reja hamda kundalik dars ishlanmalari (konspekt)ni yuritish bekor qilinib, faqatgina sinf jurnalini yuritish belgilangan.
Pedagog xodimlarining ish yuklamasini hisoblab chiqarishda o‘quv-tarbiya jarayoni hamda o‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayonga oid ishlar hisobga olinadi.
O‘quv-tarbiya jarayoni deganda, pedagog xodimlarga tarifikatsiya bo‘yicha ajratilgan dars soatlari tushuniladi. Uning sifatli bajarilishi ustidan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktori va uning o‘quv-tarbiya ishlari bo‘yicha o‘rinbosari nazoratni amalga oshiradi.
O‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayon ta’lim sifatini oshirish, o‘quvchilarning bilimlarini mustahkamlash, ma’naviyatini yuksaltirish, bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bilan bog‘liq dars mashg‘ulotlaridan tashqari tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
O‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayonga oid belgilangan tadbirlarning amalga oshirilishi yuzasidan esa pedagog xodimlardan hisobot talab qilinmaydi hamda tadbirlarni amalga oshirishning vaqt bo‘yicha hisobi yuritilmaydi.

29 января 2026 года при хокимияте Сурхандарьинской области создана рабочая группа по изучению деятельности общеобразовательных школ области. В документе, подписанном заведующим секретариатом областного хокимията, четко определены состав рабочей группы, изучаемые направления и сроки.
В состав рабочей группы вошли сотрудники вузов, Союза молодежи и территориального управления профессионального образования.
В официальном документе отмечается, что основной задачей рабочей группы является комплексное изучение деятельности учащихся и педагогов в общеобразовательных школах. В частности, документ предусматривает проверку состояния использования учащимися мобильных средств связи в школах, подготовки учителей к урокам, процесса оценки, ведения документации, воспитательной работы и деятельности кружков.
Однако, основываясь на этом документе, в школах начался процесс истребования от учителей лишних документов, дополнительной информации и отчетов.
Что изучает рабочая группа?
В прилагаемых вопроснике и заданиях рабочей группой также перечислены вопросы, противоречащие законодательству. Включая:
- соответствие оценок, выставленных в электронных дневниках и бумажных дневниках при оценке учащихся;
- состояние конспектирования учителей, ведения классных журналов;
- организация кружков, их документация и охват учащихся;
- порядок ведения делопроизводства директора школы и его заместителей.
Интересно, что, несмотря на то, что отменен порядок ведения бумажных журналов и дневников, написания педагогами конспектов, и в настоящее время запрещено требовать от педагогов такие документы, в запросе областного хокимията отмечается, что будет изучено состояние оформления приказов руководителями.
Что говорит законодательство по этому поводу?
В последние годы вопрос освобождения учителей от излишней бумажной волокиты в системе образования был поднят на уровень государственной политики. Поэтому при оценке сложившейся ситуации важно напомнить действующие нормативно-правовые акты.
Согласно статье 5 Закона о статусе педагога, запрещается вмешиваться в профессиональную деятельность педагога, необоснованно проверять его деятельность и требовать отчеты и другую информацию, не относящуюся к его профессиональным обязанностям.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 августа 2018 года No ПП-3907 категорически запрещено требовать от учителей школ отчеты и дополнительную информацию по другим педагогическим нагрузкам, кроме организации уроков и кружковых занятий, а также ведения классного журнала.
Также, 29 июня 2020 года, на основании совместного решения Министерства народного образования и Министерства занятости и трудовых отношений, "Инструкция о порядке формирования типового годового рабочего плана по педагогическим специальностям учреждений общего среднего образования" была зарегистрирована в Министерстве юстиции под номером 3058-I.
Согласно данной инструкции, отменено ведение ежегодного календарно-тематического плана и ежедневных планов уроков (конспектов) учителями общеобразовательных школ, а установлено ведение только классного журнала.
При расчете рабочей нагрузки педагогических работников учитываются учебно-воспитательный процесс, методическое обеспечение учебно-воспитательного процесса и организационно-педагогическая работа.
Под учебно-воспитательным процессом понимаются учебные часы, выделенные педагогическим работникам по тарификации. Контроль за его качественным выполнением осуществляют директор общеобразовательного учреждения и его заместитель по учебно-воспитательной работе.
Методическое обеспечение учебно-воспитательного процесса и организационно-педагогический процесс включает в себя внеурочные мероприятия, связанные с повышением качества образования, укреплением знаний учащихся, повышением их духовности, содержательной организацией их свободного времени.
По методическому обеспечению учебно-воспитательного процесса и реализации установленных мероприятий организационно-педагогического процесса от педагогических работников не требуется отчетность, а также не ведется учет реализации мероприятий во времени.