Davlat xavfsizlik xizmatining Samarqand viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda Ichki ishlar organlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, asli Farg‘ona viloyatining Toshloq tumanida yashovchi, 1991-yilda fuqaro Urgut tumani “Do‘stlik” mahallasidagi xonadonlardan birini ijaraga olib, “hujra” tashkil qilganligi holati fosh etildi.
Aniqlanishicha, maxsus diniy ma’lumotga ega bo‘lmagan va tegishli ruxsatnoma olmagan mazkur shaxs moddiy manfaatdorlik evaziga, 2011-2016-yillar oralig‘ida tug‘ilgan 7 nafar o‘g‘il bolalarga noqonuniy diniy saboq berish bilan shug‘ullangan.
Hozirda unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 2292-moddasi 2-qismi (diniy ta’limotdan saboq berish tartibini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.
“Hurmatli ota-onalar farzandlaringizni diniy o‘quvi yetarli bo‘lmagan shaxslar qo‘liga topshirib, ularning kelajagini shubha ostida qoldirmang. Bunday harakatlar kelgusida og‘ir oqibatlarga olib kelishi mumkin”, - deyiladi Davlat xavfsizlik xizmati xabarida.

В ходе оперативного мероприятия, проведенного Управлением Службы государственной безопасности по Самаркандской области совместно с органами внутренних дел, был раскрыт факт сдачи в аренду квартиры в махалле "Дустлик" Ургутского района гражданином, 1991 года рождения, проживающим в Ташлакском районе Ферганской области.
Установлено, что данное лицо, не имеющее специального религиозного образования и не получившее соответствующего разрешения, занималось незаконным религиозным обучением 7 мальчиков, родившихся в период с 2011 по 2016 год, в обмен на материальную выгоду.
В настоящее время в отношении него возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 2292 Уголовного кодекса (нарушение порядка преподавания религиозного учения), применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Ведутся следственные действия.
"Уважаемые родители, не подвергайте сомнению будущее своих детей, отдавая их в руки людей с недостаточным религиозным образованием. Подобные действия могут привести к серьёзным последствиям в будущем," - говорится в сообщении Службы государственной безопасности.
"Насильственное насаждение религиозных взглядов в системе образования не допускается" - разработана концепция государственной политики в религиозной сфере