Qarorga ko‘ra, 2026/2027-o‘quv yilidan bosqichma-bosqich o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari hamda umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 9–11-sinf o‘quvchilari uchun har oyda kamida 2 marotaba startap g‘oyalarni yaratishga o‘rgatuvchi “Mohirlik va biznes soati” tadbirlari o‘tkazilishi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda:
- o‘quvchilar o‘rtasida “Eng yaxshi startap g‘oyasi” tanlovi o‘tkaziladi, tuman darajasidagi g‘oliblarga 5 mln so‘mgacha, viloyat darajasida – 10 mln so‘mgacha miqdorda mukofot beriladi;
- loyihalar har chorakda o‘quvchilarning ota-onalari, biznes va ilmiy hamjamiyat vakillariga taqdimot qilinadi;
- marketpleyslar bilan hamkorlik o‘rnatib, ta’lim tashkilotlarida yaratilgan mahsulotlarni sotish yo‘lga qo‘yiladi.

Согласно постановлению, начиная с 2026/2027 учебного года, для учащихся средних специальных и профессиональных учебных заведений, а также учащихся 9-11 классов общих средних учебных заведений будет поэтапно проводиться "Час мастерства и бизнеса," который будет обучать созданию стартап-идей не реже двух раз в месяц. При этом:
- среди учащихся проводится конкурс "Лучшая стартап-идея," победителям на районном уровне вручается приз в размере до 5 млн сумов, на областном уровне - до 10 млн сумов;
- проекты ежеквартально представляются родителям учащихся, представителям бизнеса и научного сообщества;
- будет налажено сотрудничество с маркетплейсами и реализация продукции, созданной в образовательных учреждениях.