Qarorga ko‘ra, 2026/2027-o‘quv yilidan bosqichma-bosqich o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari hamda umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 9–11-sinf o‘quvchilari uchun har oyda kamida 2 marotaba startap g‘oyalarni yaratishga o‘rgatuvchi “Mohirlik va biznes soati” tadbirlari o‘tkazilishi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda:
- o‘quvchilar o‘rtasida “Eng yaxshi startap g‘oyasi” tanlovi o‘tkaziladi, tuman darajasidagi g‘oliblarga 5 mln so‘mgacha, viloyat darajasida – 10 mln so‘mgacha miqdorda mukofot beriladi;
- loyihalar har chorakda o‘quvchilarning ota-onalari, biznes va ilmiy hamjamiyat vakillariga taqdimot qilinadi;
- marketpleyslar bilan hamkorlik o‘rnatib, ta’lim tashkilotlarida yaratilgan mahsulotlarni sotish yo‘lga qo‘yiladi.

10:00 / 13.02.2026 19.46k
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures for the Implementation of a Comprehensive Ecosystem for Supporting Startups" (No. PP-59 of 11.02.2026) has been signed.
According to the decree, starting from the 2026/2027 academic year, "Mastery and Business Hour" events will be held at least twice a month for students of secondary specialized and vocational educational institutions, as well as students of grades 9-11 of general secondary educational institutions. Including:
• a "Best Startup Idea" competition is held among students, the winners at the district level are awarded a prize of up to 5 million soums, at the regional level - up to 10 million soums;
• projects are presented quarterly to parents of students, representatives of the business and scientific community;
• by establishing cooperation with marketplaces, the sale of products created in educational organizations will be established.