01:29 / 25.02.2026 10.03k
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman, ma’lumotim o‘rta maxsus. Hozirda universitetda sirtqi ta’lim shaklida o‘qiyapman, yaqinda diplom ham olaman.
Biroq, direktorimiz o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchi ekanligim uchun mendan sinfni olib qo‘ymoqchi. Shu masalada qonunlarda nima deyilgan? Iltimos, aniqlik kiritib bering.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 13-yanvardagi 9-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan o‘qituvchilarning malaka tavsiflariga ko‘ra, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi uchun — boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha kamida o‘rta maxsus pedagogik ma’lumot yoki kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha dars berish huquqi bilan kasbiy qayta tayyorlov kursini tugatgan bo‘lishi lozim.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan sinf rahbarining lavozim yo‘riqnomasiga ko‘ra,  maktabda asosiy ishchi sifatida ishlayotgan, boshqaruvchilik qobiliyatiga ega hamda o‘quvchilar bilan ishlashda mas’uliyat bilan yondasha oladigan xodimlarga sinf rahbarlik yuklatish mumkinligi nazarda tutilgan.
Bunda boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi boshlang;ich sinfga biriktiriladigan o‘qituvchilarga yuklatiladi. Ya’ni, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi uchun boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha kamida o‘rta maxsus pedagogik ma’lumot ham yetarli ekanligi nazarda tutilgan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarorining 6-bandi, qarorga 3-ilovaning 4-bandida ham o‘rta maxsus ma’lumotli pedagoglar haqida so‘z borgan bo‘lib, mazkur toifadagi pedagoglarni ta’lim muassasasida faoliyat ko‘rsatmasligi haqida norma mavjud emas.
“Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (ro‘yxat raqami 3271) nizomning 15-bandi, 19-xatboshida ham oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar o‘rta maxsus, professional ma’lumotga ega o‘qituvchilar ta’lim muassasasida faoliyat yuritishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Bunda boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi ona tili, o‘qish va matematika fanlaridan dars o‘tadigan o‘qituvchilarga yuklatiladi.
Shu sababli, ayni vaqtda sinf rahbarlik yuklatilgan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilaridan ularning o‘rta maxsus ma’lumotga ega ekanligini ro‘kach qilib, sinf rahbarlikni olib qo‘yish qonunchilikka zid holat hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimova imzolagan hujjat ortidan sinf rahbarlari muammosi kelib chiqqandan so‘ng, sinf rahbari lavozimiga qo‘yilgan talablar yengillashtirilgan.
Ya’ni, vazirning 2025-yil 23-oktabrdagi 398-sonli buyrug‘i bilan sinf rahbarlariga qo‘yilgan oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lish talabi butunlay bekor qilingan.

01:29 / 25.02.2026 9.88k
I am a primary school teacher, I have secondary specialized education. Currently, I am studying part-time at the university, and I will soon receive my diploma.
However, our director wants to take the class away from me because I am a teacher with secondary specialized education. What does the law say about this? Please, clarify.
According to the qualification characteristics of teachers, approved by Order No. 9 of the Minister of Preschool and School Education dated January 13, 2026, primary school teachers must have at least a secondary specialized pedagogical education in the field of primary education or at least a bachelor's degree in higher education and have completed a professional retraining course with the right to teach in the field of primary education.
Also, according to the job description of the class teacher, approved by Order No. 190 of the Minister of Preschool and School Education dated June 27, 2023, it is envisaged that class leadership can be assigned to employees who work as the main worker in the school, possess managerial skills, and can approach work with students responsibly.
In this case, classroom management in primary grades is assigned to teachers assigned to internal grades. That is, it is assumed that at least a secondary specialized pedagogical education in the field of primary education is sufficient for a primary school teacher.
Also, in paragraph 6 of the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 275 dated December 21, 2005, and in paragraph 4 of Appendix No. 3 to the Resolution, there is also a mention of teachers with secondary specialized education, and there is no norm stating that this category of teachers does not work in an educational institution.
Clause 15, paragraph 19 of the Regulation "On the Procedure for Completing Classes and Forming Tariff Lists in General Education Institutions" (registration number 3271) also indicates that teachers with secondary specialized, professional education may work in an educational institution before being provided with teachers with higher education.
In this case, classroom management in primary grades is entrusted to teachers of native language, reading, and mathematics.
Therefore, at the same time, it is illegal to take away classroom leadership from primary school teachers entrusted with it, citing their secondary specialized education.
It should be recalled that the requirements for the position of class teacher were eased after the problem of class teachers arose following the document signed by the Minister of Preschool and School Education, Ezoza Karimova.
That is, by order of the Minister No. 398 of October 23, 2025, the requirement for class teachers to have a higher pedagogical education has been completely abolished.