Xabaringiz bor, 2025-yil 15-sentabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’lim tizimi xodimlari bilan uchrashuv chog‘ida pedagoglarni yanada qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi tashabbuslarni ilgari surib, o‘qituvchilarga 8 ta imtiyoz joriy etilishi haqida aytgandi.
Ulardan biri dunyodagi TOP-300 talik oliygohlarga o‘qishga kirgan pedagoglarga 20 ming dollargacha imtiyozli ta’lim krediti ajratish to‘g‘risidagi tashabbus edi.
2026-yil 2-mart kuni Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va pedagog xodimlarning xorijda ta’lim olishlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 88-son qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlar reytingida yuqori TOP-300 talik ro‘yxatga kirgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish istagidagi yoshlar va pedagog xodimlarga bir o‘quv yili uchun 20 ming AQSH dollarigacha bo‘lgan miqdorda ta’lim krediti ajratish tizimi joriy etiladi.
Bunda ta’lim krediti xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlar reytingida yuqori TOP-300 talik ro‘yxatga kirgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish istagidagi kredit oluvchilarga bir o‘quv yili uchun 20 ming AQSH dollarigacha miqdordagi ekvivalentda milliy valyutada ajratiladi.
Ta’lim kreditining asosiy qarzi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi. Ta’lim krediti uchun foizlarni hisoblash va to‘lash oliy ta’lim tashkilotiga mablag‘ o‘tkazilgan sanadan boshlab, asosiy qarzni qaytarish esa kredit oluvchi tomonidan oliy ta’lim tashkilotida ta’limning tegishli shakli bo‘yicha o‘qishning rasmiy belgilangan muddati tugallangandan so‘ng yettinchi oydan boshlab amalga oshiriladi.
Pedagoglar ta’lim kreditini olish uchun bankka murojaat qilishda quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
- ta’lim krediti olish to‘g‘risidagi ariza;
- ariza beruvchi (birgalikda qarz oluvchi)larning amalda bo‘lgan shaxsni tasdiqlovchi hujjatlari nusxasi;
- ta’lim tashkilotidan talabaning qabul qilingani to‘g‘risidagi taklifnoma-xat (1-kurs talabalari uchun);
- har bir o‘qish davrining (semestr, trimestr, yarim yillik va yillik) yakunlari bo‘yicha akademik o‘zlashtirish natijalari to‘g‘risidagi hujjat (2-kursdan boshlab);
- to‘lov-kontrakt asosida o‘qish haqida belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan shartnoma hamda oliy ta’lim tashkilotining bank rekvizitlari (hisobvaraq raqami, SWIFT kodi) ko‘rsatilgan invoys;
- birgalikda qarz oluvchilarning so‘nggi 12 oylik daromadlari yuzasidan ma’lumot;
- o‘ttiz yoshdan oshgan pedagog xodimlar uchun Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy-apparat kompleksidan yuklangan mehnat daftarchasidan ko‘chirma nusxasi (mazkur hujjat kredit oluvchining pedagog xodim ekanligini aniqlash uchun foydalaniladi);
- bankning ichki qoidalarida belgilangan boshqa hujjatlar.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Vazirlar Mahkamasining “Oliy malaka toifasiga (bosh o‘qituvchi lavozimiga) ega bo‘lgan pedagoglarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan 15 yil stajga ega bo‘lgan oliy toifali pedagoglarga ipoteka krediti boshlang‘ich badalining 25 foizini qoplab berish bo‘yicha imtiyozlar ham kuchga kirgandi.
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab har yili davlat oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga kirgan hamda tahsil olayotgan pedagoglarning farzandlariga to‘lov-kontrakt summasi uchun 30 foiz miqdorida chegirma joriy etilishi mumkin.

10:19 / 12.03.2026 3.49k
Как известно, 15 сентября 2025 года Президент Шавкат Мирзиёев во время встречи с работниками системы образования выдвинул новые инициативы, направленные на дальнейшую поддержку педагогов, и объявил о введении 8 льгот для учителей.
Одним из них было выделение льготных образовательных кредитов до 20 тысяч долларов педагогам, поступившим в университеты ТОП-300 мира.
2 марта 2026 года было подписано постановление Кабинета Министров No 88 "О мерах по финансовой поддержке обучения молодежи и педагогических работников за рубежом."
Согласно постановлению, начиная с 2026/2027 учебного года, будет внедрена система выделения образовательных кредитов в размере до 20 тысяч долларов США на один учебный год молодым людям и педагогическим работникам, желающим обучаться на платно-контрактной основе в зарубежных высших учебных заведениях, входящих в ТОП-300 рейтинга международно признанных организаций.
При этом образовательный кредит выделяется в национальной валюте в эквиваленте до 20 тысяч долларов США на один учебный год заемщикам, желающим обучаться на платно-контрактной основе в зарубежных высших образовательных организациях, входящих в ТОП-300 рейтинга международно признанных организаций.
Основной долг по образовательному кредиту погашается в течение 7 лет, начиная с седьмого месяца после окончания официального срока обучения студента. Начисление и выплата процентов по образовательному кредиту производится с даты перечисления средств в высшую образовательную организацию, а погашение основного долга - с седьмого месяца после окончания заемщиком официально установленного срока обучения по соответствующей форме обучения в высшей образовательной организации.
Педагоги при обращении в банк для получения образовательного кредита представляют следующие документы:
• заявление на получение образовательного кредита;
• копии действующих документов, удостоверяющих личность заявителя (созаемщика);
• письмо-приглашение от образовательной организации о зачислении студента (для студентов 1-го курса);
• документ о результатах академической успеваемости по итогам каждого периода обучения (семестр, триместр, полугодие и год) (начиная со 2-го курса);
• договор об обучении на платно-контрактной основе, оформленный в установленном порядке, и инвойс с указанием банковских реквизитов высшей образовательной организации (номер счета, код SWIFT);
• сведения о доходах созаемщиков за последние 12 месяцев;
• копия трудовой книжки, загруженной из межведомственного аппаратно-программного комплекса "Единая национальная система труда" Министерства занятости и сокращения бедности для педагогических работников старше тридцати лет (данный документ используется для определения того, является ли заемщик педагогическим работником);
• иные документы, установленные внутренними правилами банка.
Напомним, ранее постановлением Кабинета Министров "О дополнительных мерах по социальной поддержке педагогов, имеющих высшую квалификационную категорию (должность главного преподавателя) " были введены льготы по покрытию 25% первоначального взноса по ипотечному кредиту для педагогов высшей категории со стажем работы 15 лет.
Постановлением Кабинета Министров No 175 от 17 апреля текущего года внесены изменения и дополнения в некоторые решения правительства.