09:20 / 18.04.2026 25.28k
Xabaringiz bor, 2025-yil 15-sentabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’lim tizimi xodimlari bilan uchrashuv chog‘ida pedagoglarni yanada qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi tashabbuslarni ilgari surib, o‘qituvchilarga 8 ta imtiyoz joriy etilishi haqida aytgandi. Ulardan biri pedagoglar uchun davlat xizmatlari to‘lovini 2 karra kamaytirish edi.
Kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, ta’lim tashkilotida mehnat shartnomasi asosida ta’lim va tarbiya sohasida kasbiy faoliyatni amalga oshiruvchi pedagog shaxslar uchun ayrim davlat xizmatlari narxi xizmatlar umumiy  qiymatining 50 foizini tashkil qilishi belgilandi.
Endilikda pedagog kadrlarni navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatganlik uchun bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida emas, 50 foizi miqdorida to‘lov qilinadi.
Hozirgi kunda bazaviy hisoblash miqdori 412 ming so‘mni tashqil qilib, endilikda pedagog xodimlar navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tish uchun 206 ming so‘m miqdordagi to‘lovni amalga oshiradilar.
Undan tashqari pedagog xodimlar uchun quyidagi davlat xizmatlari narxlari ham 50 foizga tushirildi:
• ko‘chmas mulk obyektlarining davlat kadastri sohasida davlat xizmatlari;
• muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish bo‘yicha davlat xizmatlari;
• umumta’lim fanlarini bilish darajasini aniqlash va sertifikat berish bo‘yicha davlat xizmatlari;
• traktorchi-mashinist guvohnomasini olish uchun imtihon topshirishga ruxsat berish bo‘yicha davlat xizmatlari;

09:20 / 18.04.2026 25.28k
Как известно, 15 сентября 2025 года Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с работниками системы образования выдвинул новые инициативы, направленные на дальнейшую поддержку педагогов, и объявил о введении 8 льгот для учителей. Одним из них было сокращение в 2 раза платы за государственные услуги для педагогов.
Постановлением Кабинета Министров No 175 от 17 апреля текущего года внесены изменения и дополнения в некоторые решения правительства.
Согласно внесенным дополнениям, установлено, что стоимость некоторых государственных услуг для педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в сфере образования и воспитания на основе трудового договора в образовательной организации, составляет 50% от общей стоимости услуг.
Согласно документу, теперь педагоги смогут платить за оказание государственной услуги по прохождению внеочередной аттестации не в размере одной базовой расчетной величины, а в размере 50 процентов.
В настоящее время размер базовой расчетной величины составляет 412 тысяч сумов, теперь педагогические работники будут платить 206 тысяч сумов за прохождение внеочередной аттестации.
Кроме того, на 50% снижены цены на следующие государственные услуги для педагогических работников:
• государственные услуги в области государственного кадастра объектов недвижимости;
• государственные услуги по подключению к инженерно-коммуникационным сетям;
• государственные услуги по определению уровня знаний общеобразовательных предметов и выдаче сертификата;
• государственные услуги по допуску к сдаче экзамена на получение удостоверения тракториста-машиниста;
• государственные услуги по проставлению апостиля на официальных документах и другие.
Комментарии 27
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab har yili davlat oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga kirgan hamda tahsil olayotgan pedagoglarning farzandlariga to‘lov-kontrakt summasi uchun 30 foiz miqdorida chegirma joriy etilishi mumkin.
Я слышал о выделении субсидий учителям для получения национальных сертификатов. Это относится и к школьным учителям?