14:15 / 27.01.2024 1.45k
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 6-bandiga ko'ra quyidagilar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi:
➖ fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar;
➖ oliy malaka toifa (bosh o‘qituvchi lavozimi)ga ega bo‘lganidan so‘ng oliy malaka toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlar;
➖ pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan pedagog xodimlar;
➖ yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan pedagog xodimlar;
➖ pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan pensiya yoshiga to‘lgan pedagog kadrlar;
➖ pedagogik faoliyat bo‘yicha uch yildan kam bo‘lgan ish stajiga ega pedagog kadrlar;
➖ homilador ayollar, ular homilador bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
➖ homiladorlik va tug‘ish hamda bolani parvarish qilish ta’tillarida bo‘lgan ayollar, ular ta’tilda bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
➖ pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan uch yoshgacha bolalari bor ayollar;
➖ uzoq (uch oydan ortiq vaqt mobaynida) davolanishni o‘tayotgan pedagog kadrlar, ular davolanayotgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin olti oy davomida;
➖ malaka toifasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri berilgan yoki bir pog‘ona oshirilgan pedagog kadrlarga shu vaqtdan boshlab keyingi besh yil davomida;
➖ respublika va chet el davlatlariga o‘qishga, qayta tayyorlash va malaka oshirish kurslariga yuborilgan pedagog kadrlar;
➖ ijtimoiy muhofazaga muhtoj, ish topishda qiynalayotgan va mehnat bozorida teng shartlar asosida raqobatlasha olmaydigan shaxslar uchun eng kam miqdordagi ish o‘rinlariga zaxiraga olib ishga joylashtirilgan pedagog kadrlar, bu ish joylariga qabul qilingan kundan boshlab uch yil davomida.

Who will not be involved in the next mandatory attestation?
According to paragraph 6 of the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers dated September 17, 2021 No. 572, the following are not involved in mandatory attestation:
➖ Pedagogical personnel with the degree of candidate of science, doctor of philosophy (PhD) or doctor of science (DSc) and the title of senior researcher, associate professor and professor awarded by the Higher Attestation Commission;
➖ Pedagogical personnel who have maintained the higher qualification category for 15 years and have continuous work experience after obtaining the higher qualification category (head teacher position);
➖ Pedagogical staff with 25 years or more of pedagogical experience;
➖ Pedagogical employees who have no more than 5 years left to retire;
➖ Pedagogical personnel who have reached retirement age and are engaged in pedagogical activities;
➖ Pedagogical personnel with less than three years of work experience in pedagogical activities;
➖ pregnant women, during their pregnancy and for one year after starting work;
➖ women on pregnancy and childbirth and child care leave, during the period of their leave and for one year after starting work;
➖ women with children under three years of age who are engaged in pedagogical activities;
➖ Pedagogical personnel undergoing long (more than three months) treatment, during the period of their treatment and for six months after starting work;
➖ for the next five years from this time to the pedagogic personnel whose qualification category was directly assigned or increased by one level;
➖ pedagogic personnel sent to study, retraining and advanced training courses in the republic and foreign countries;
➖ Pedagogical personnel who are employed in reserve for the minimum number of jobs for persons who need social protection, who have difficulty finding a job and cannot compete on equal terms in the labor market, for three years from the date of admission to these jobs.