O'qituvchilar direktorlik lavozimiga o‘z nomzodini qo'yishi mumkin
Avvallari maktab direktori lavozimida ishlash istagida bo‘lgan o‘qituvchilar pedagogik staj bilan birga rahbarlik lavozimida kamida 2 yillik ish stajiga ega bo‘lishi shart edi.
Ya'ni, oddiy o‘qituvchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri maktab direktori bo‘lishi uchun ma’lum bir muddat rahbarlik lavozimida ishlagan bo‘lishi talab etilardi. Undan tashqari yana boshqa ayrim to‘siqlar ham mavjud bo‘lgan. Direktorlarni lavozimga tayinlashda mutlaqo korrupsiya yo‘q deb ham aytolmasdik.
Endi amaldagi yangi tartibga ko‘ra 5 yillik pedagogik staj bilan oddiy maktab o‘qituvchisi ham direktorlikka nomzodini qo‘yishi mumkin. Albatta, buning uchun ular bir oylik menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib, sertifikat olishi kerak bo‘ladi. Bu Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan tartibga solindi.
Endi direktorlikka nomzodlarni deputatlar ham, hokimlik ham, hududdiy boshqarma boshliqlari ham emas, balki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisobdor bo‘lgan “Direktorlar kengashi” suhbatdan o‘tkazib direktorlikka tavsiya etadi.
Eng asosiysi, direktorlikka nomzodlarning suhbat jarayoni to‘liq video tasvirga olinadi va bir yil muddatda saqlanadi. Bu esa suhbat jarayonining yanada shaffof o‘tishini ta’minlaydi.
“Direktorlar kengashi” hokimga ham hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshliqlariga ham bo‘ysinmaydi. “Direktorlar kengashi” tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar hatto vazirlikning hududiy bo‘linmalari tomonidan bajarilishi majburiy hisoblanadi.
Shunday ekan direktorlikka nomzodini qo‘ymoqchi bo‘lgan talabgorlar ularga qo‘yiladigan sun’iy to‘siqlardan endi qo‘rqmasa ham bo‘laveradi.
00:14 / 20.06.2025
08:25 / 19.06.2025
“O‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazib qo‘yish uchun 10 ming AQSH dollaridan ortiq mablag‘ yig‘ilgan” — DXX

Teachers can apply for the post of director
Previously, teachers who wanted to work as a school director were required to have at least 2 years of work experience in a leadership position along with pedagogical experience.
That is, an ordinary teacher was required to have worked in a leadership position for a certain period of time in order to become a school director. Besides that, there were some other obstacles. We cannot say that there is absolutely no corruption in the appointment of directors.
Now, according to the new regulations, even an ordinary school teacher with 5 years of teaching experience can apply for the position of director. Of course, for this they will have to attend a one-month management training course and receive a certificate. This was regulated by the decision of the Cabinet of Ministers No. 681 dated December 25, 2023.
Now, the candidates for the directorship are recommended to the directorship by the "Council of Directors", which is directly accountable to the Ministry of Pre-school and School Education, and not by the deputies, the governorship, or the heads of regional departments.
The most important thing is that the entire interview process of the candidates for directorship is recorded on video and stored for one year. This ensures a more transparent interview process.
The "Board of Directors" does not obey the governor, nor the heads of the regional preschool and school education department. The recommendations developed by the "Board of Directors" are mandatory even for the territorial divisions of the ministry.
Therefore, applicants who want to run for the post of director will no longer be afraid of artificial obstacles.
08:25 / 19.06.2025
11:06 / 16.06.2025
Due to unresolved appeals in the education system, appeals through social networks have increased.
20:05 / 15.06.2025
Teachers who voluntarily participate in the "Urgent 90 Days" events will receive a one-time bonus.
379 directors who took management courses did not receive certificates.
At the press conference, information was presented on the system of professional development, management training courses, as well as the processes of preparation for the international PISA study.
09:40 / 10.04.2025
Will the deputy director performing the duties of a director studying in a management course receive additional payment?