O'qituvchilar direktorlik lavozimiga o‘z nomzodini qo'yishi mumkin
Avvallari maktab direktori lavozimida ishlash istagida bo‘lgan o‘qituvchilar pedagogik staj bilan birga rahbarlik lavozimida kamida 2 yillik ish stajiga ega bo‘lishi shart edi.
Ya'ni, oddiy o‘qituvchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri maktab direktori bo‘lishi uchun ma’lum bir muddat rahbarlik lavozimida ishlagan bo‘lishi talab etilardi. Undan tashqari yana boshqa ayrim to‘siqlar ham mavjud bo‘lgan. Direktorlarni lavozimga tayinlashda mutlaqo korrupsiya yo‘q deb ham aytolmasdik.
Endi amaldagi yangi tartibga ko‘ra 5 yillik pedagogik staj bilan oddiy maktab o‘qituvchisi ham direktorlikka nomzodini qo‘yishi mumkin. Albatta, buning uchun ular bir oylik menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib, sertifikat olishi kerak bo‘ladi. Bu Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan tartibga solindi.
Endi direktorlikka nomzodlarni deputatlar ham, hokimlik ham, hududdiy boshqarma boshliqlari ham emas, balki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisobdor bo‘lgan “Direktorlar kengashi” suhbatdan o‘tkazib direktorlikka tavsiya etadi.
Eng asosiysi, direktorlikka nomzodlarning suhbat jarayoni to‘liq video tasvirga olinadi va bir yil muddatda saqlanadi. Bu esa suhbat jarayonining yanada shaffof o‘tishini ta’minlaydi.
“Direktorlar kengashi” hokimga ham hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshliqlariga ham bo‘ysinmaydi. “Direktorlar kengashi” tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar hatto vazirlikning hududiy bo‘linmalari tomonidan bajarilishi majburiy hisoblanadi.
Shunday ekan direktorlikka nomzodini qo‘ymoqchi bo‘lgan talabgorlar ularga qo‘yiladigan sun’iy to‘siqlardan endi qo‘rqmasa ham bo‘laveradi.
00:14 / 20.06.2025
08:25 / 19.06.2025
“O‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazib qo‘yish uchun 10 ming AQSH dollaridan ortiq mablag‘ yig‘ilgan” — DXX

Учителя могут претендовать на должность директора
Раньше учителя, желающие работать директором школы, должны были иметь не менее 2 лет опыта работы на руководящей должности наряду с педагогическим опытом.
То есть, чтобы стать директором школы, обычный учитель должен был проработать определенный период времени на руководящей должности. Помимо этого, были и другие препятствия. Мы не можем сказать, что в назначении директоров нет абсолютно никакой коррупции.
Теперь, согласно новым правилам, на должность директора может претендовать даже обычный школьный учитель с 5-летним педагогическим стажем. Конечно, для этого им придется пройти месячный курс обучения менеджменту и получить сертификат. Это регламентировалось постановлением Кабинета Министров №681 от 25 декабря 2023 года.
Теперь кандидатов на пост директора рекомендует "Совет директоров", который непосредственно подотчетен Министерству дошкольного и школьного образования, а не депутаты, губернаторство или руководители региональных ведомств. .
Самое главное, что весь процесс собеседования кандидатов на пост директора записывается на видео и хранится в течение одного года. Это обеспечивает более прозрачный процесс собеседования.
«Совет директоров» не подчиняется ни губернатору, ни руководителям областного управления дошкольного и школьного образования. Рекомендации, разработанные «Советом директоров», обязательны даже для территориальных подразделений министерства.
Поэтому претенденты, желающие баллотироваться на пост директора, больше не будут бояться искусственных препятствий.
08:25 / 19.06.2025
11:06 / 16.06.2025
20:05 / 15.06.2025
Педагоги, добровольно принявшие участие в мероприятиях "Ударные 90 дней," получат единовременное вознаграждение