Direktorlar kengashi qay tartibda ishlaydi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahar va viloyatlarda tuziladigan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarini lavozimiga tayinlash bo‘yicha tavsiya beruvchi maslahat organi — Direktorlar kengashi tuzilgan.
Kengash o‘z faoliyatini jamoatchilik asosida yuritadi va oshkoralik, kollegiallik, o‘zaro hurmat, teng huquqlilik tamoyillariga amal qiladi va Maktabgacha va maktab ta’lim vazirligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisobdor hisoblanadi.
Kengash tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Toshkent shahar va viloyatlar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari (keyingi o‘rinlarda – hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari) tomonidan bajarilishi majburiy hisoblanadi.
Kengashning asosiy vazifalari
➖ umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga yuksak axloqiy fazilatlarga, yuqori malaka va tajribaga, boshqaruvchilik qobiliyatiga egamutaxassislarni tanlash, saralash asosida munosib nomzodlarni tavsiya etish;
➖umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida ta’lim-tarbiya jarayonlari boshqaruvini jamoatchilik ishtirokini kengaytirish orqali takomillashtirish, ta’lim sifati va samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga kiritish;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida ta’lim-tarbiya jarayonlari sifati va samaradorligini ta’minlash, bunda, samarali boshqaruvni amalga oshirish, joylarda amaldagi me’yoriy hujjatlarga amal qilinishi monitoringini olib borish va tegishli takliflar ishlab chiqish;
➖ umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida sog‘lom ishchanlik va ma’naviy muhitni shakllantirish, pedagoglarning samarali kasbiy faoliyati uchun tegishli sharoitlarni yaratish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish;
➖ umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarining reyting ko‘rsatkichlarining yillik o‘sish dinamikasini ko‘rib chiqish jarayonlariga ko‘maklashish;
➖ ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish asosida umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarining faoliyati samaradorligini baholash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlari, o‘qituvchilari va pedagoglarining huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari buzilgan holatlarda vakolati doirasida tegishli tavsiyalar ishlab chiqish;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalari boshqaruvida sog‘lom muhitni tashkil etish maqsadida pedagoglar, ota-onalar, o‘quvchilar o‘rtasida so‘rovnomalar va o‘rganishlar o‘tkazish.
Kengashning huquqlari va majburiyatlari
o‘ziga yuklangan vazifalarni bajarish uchun zarur bo‘lgan axborotni belgilangan tartibda tegishli ravishda davlat organlari va tashkilotlari hamda umumiy o‘rta ta’lim muassasalaridan so‘rab olish; ish rejalar va dasturlarni, ta’lim faoliyatini muhokama qilishda ishtirok etish, ularni takomillashtirish yuzasidan takliflar kiritish.
Kengash faoliyatini tashkil etish
Kengash, qoidaga ko‘ra, rais, rais o‘rinbosari, Kengash kotibi va a’zolaridan iborat tarkibda shakllantiriladi. Bunda, Kengash a’zolari soni hududdagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalari sonidan kelib chiqqan holda gender tenglikni inobatga olib direktorlar orasidan 7 nafardan 11 nafargacha belgilanadi.
Kengash raisi:
Kengash majlisi kun tartibini belgilaydi va uni chaqiradi;
Kengash qarorlarini tasdiqlaydi va ular ijrosi nazorat qilinishini tashkil etadi;
Kengashning yillik ish rejasini tasdiqlaydi, shuningdek, Kengashga uning ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni taqdim etadi;
Kengash a’zolariga yuklangan vazifalar ijrosi bo‘yicha ularning ishini muvofiqlashtiradi;
Kengashning samarali faoliyatini ta’minlash uchun boshqa vakolatlarni amalga oshiradi.
Kengash o‘z vakolatlarini ta’lim tashkiloti rahbariga berishga haqli emas. Kengash raisi o‘rinbosari Kengash raisi yo‘qligida uning vazifasini bajaradi.
Kengash a’zolari:
Kengash majlislarida ko‘rib chiqiladigan masalalarni muhokama qilish va hal etishda ishtirok etadi;
Ta’lim tashkilotini rivojlantirishning dolzarb masalalari bo‘yicha Kengash muhokamasiga takliflar kiritadi;
Kengash tomonidan ko‘rib chiqiladigan masalalar bo‘yicha tavsiyanoma yoki xulosalar taqdim etadi.
Kengash a’zolari majlisda shaxsan ishtirok etishi kerak. Kengash a’zosi majlisda ishtirok etish imkoni bo‘lmaganda majlis kun tartibi bo‘yicha o‘z fikrini Kengashga yozma ravishda yuborish huquqiga ega. Kengash o‘z ishini Kengash tomonidan tasdiqlangan rejalar asosida tashkil etadi va o‘z majlislarini zaruratga ko‘ra, biroq har oyda kamida bir marta o‘tkazadi.
Kengash raisi Kengash a’zolarining yozma iltimosnomalari asosida navbatdan tashqari majlislar chaqirishi mumkin. Kengash a’zolarining iltimosnomasida navbatdan tashqari majlis o‘tkazishning sabablari va asoslari bayon qilinishi kerak. Kengash majlisini Kengash raisi olib boradi, u bo‘lmagan taqdirda — Kengash raisi o‘rinbosari olib boradi.
Kengash yig‘ilishi a’zolarning kamida uchdan ikki qismi (kvorum) ishtirok etgan taqdirda vakolatli hisoblanadi. Yig‘ilish o‘tkazish uchun kvorum shakllanmagan taqdirda, Kengash yig‘ilishining navbatdagi o‘tkaziladigan sanasi e’lon qilinadi. Kengash majlisida ko‘rib chiqilayotgan masalalarning xususiyatiga bog‘liq ravishda Hududiy boshqarmalar boshliqlari va mutaxassislari, ta’lim tashkiloti xodimlari, alohida soha mutaxassislari taklif etilishi mumkin.
Kengash a’zosi bilan asosiy ish joyidan tuzilgan mehnat shartnomasi to‘xtatilganda Hududiy boshqarmalari tomonidan nomzod tavsiya etiladi va Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri buyrug‘i bilan Kengash tarkibiga kiritiladi.
Kengash kotibi:
Hududiy boshqarmalarning Inson resurslarini rivojlantirish boshqarmasi bo‘limi boshlig‘i bo‘lib, Kengash yig‘ilishlarida ovoz berish huquqiga ega bo‘lmaydi.
➖barcha zarur hujjatlar Kengash majlisiga o‘z vaqtida tayyorlanishinita’minlaydi;
➖majlisni o‘tkazish muddati va joyini Kengash raisi bilan kelishadi;
➖kun tartibidagi masalalar bo‘yicha Kengash majlislari o‘tkazilishini tashkil etadi;
➖kengash a’zolarini va taklif etilgan shaxslarni majlis o‘tkaziladigan sana, kun tartibi loyihasi, vaqti va joyi to‘g‘risida xabardor qiladi;
➖kengash qarorlari ijrosi monitoringini olib boradi;
➖kengash bayonnomalarini rasmiylashtiradi va tasdiqlangan bayonnomalarni Kengash a’zolariga va boshqa manfaatdor tashkilotlarga yuboradi;
➖kengash hujjatlari saqlanishini, shuningdek, Kengashning faoliyatito‘g‘risidagi axborotni rasmiy veb-saytda joylashtirilishini ta’minlaydi.
Kengash tomonidan qarorlar qabul qilinishi va ularning ijrosini tashkil etish
Kengash qarori majlisda ishtirok etayotgan Kengash a’zolarining ko‘pchilik ovozi bilan qabul qilinadi. Ovozlar teng bo‘lib qolganda, Kengash raisining ovozi hal qiluvchi hisoblanadi. 20. Kengash qarorlari Kengash majlisining bayonnomasi bilan rasmiylashtiriladi. Kengash majlisining bayonnomasi Kengash raisi tomonidan tasdiqlanadi va ikki kunlik muddatda Kengash a’zolariga yuboriladi.
Kengash majlisi bayonnomasi rasmiylashtirilgan sanadan boshlab 3 ish kuni mobaynida Kengash kotibi tomonidan tegishli ravishda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalariga yetkazilishini ta’minlaydi. Kengash bayonnomasining asli va unga tahliliy materiallar tegishli ravishda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalarida saqlanadi.
Kengash kotibi Kengash a’zolari ko‘magida Kengash qarorlari bajarilishini muntazam ravishda o‘rganadi va ko‘rib chiqadi, zarurat bo‘lganda, Kengash raisiga tegishli takliflar kiritadi.
Kengash a’zolari faoliyati samaradorligi natijalariga ko‘ra Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Inson resurslarini rivojlantirish boshqarmasining taklifi bilan Ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining besh barobarigacha miqdorda rag‘batlantirilishi mumkin.

How does the board of directors work?
According to the order of the Minister of Preschool and School Education No. 270 of August 29, 2023, the advisory body recommending the appointment of directors of general secondary educational institutions established in the Republic of Karakalpakstan, Tashkent city and regions - Directors council was formed.
The Council conducts its activities on a public basis and adheres to the principles of transparency, collegiality, mutual respect, equal rights and is directly accountable to the Ministry of Preschool and School Education.
The recommendations developed by the Council are mandatory to be implemented by the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Karakalpakstan, preschool and school education departments of Tashkent city and regions (hereinafter - regional preschool and school education departments).
The main tasks of the council recommend suitable candidates for the post of director of general secondary educational institutions on the basis of selection and selection of specialists with high moral qualities, high qualification and experience, managerial ability;
improving the management of educational processes in general secondary educational institutions by expanding public participation, developing proposals for increasing the quality and efficiency of education and submitting them to the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan;
to ensure the quality and efficiency of educational processes in general secondary educational institutions, to implement effective management, to monitor compliance with the applicable regulations and to develop relevant proposals;
development of suggestions on creating healthy working and moral environment in general secondary educational institutions, creating appropriate conditions for effective professional activity of pedagogues;
to support the processes of reviewing the dynamics of the annual growth of the rating indicators of directors of general secondary education institutions;
development of suggestions for evaluating the performance of principals of general secondary educational institutions based on the study of advanced foreign experience;
development of appropriate recommendations within the scope of authority in cases of violations of the rights, freedoms and legal interests of directors, teachers and pedagogues of general secondary educational institutions;
conducting surveys and studies among pedagogues, parents, and students in order to create a healthy environment in the management of general secondary educational institutions.
Rights and obligations of the board
to request the information necessary to perform the tasks assigned to him in the prescribed manner from state bodies and organizations and general secondary education institutions; participating in the discussion of work plans and programs, educational activities, making suggestions for their improvement.
Organization of the activities of the Council
According to the rules, the Council is formed in the composition of the chairman, deputy chairman, secretary of the Council and members. In this case, the number of Council members is determined from 7 to 11 directors, taking into account gender equality, based on the total number of secondary educational institutions in the region.
Chairman of the Board:
sets the agenda of the council meeting and calls it;
Approves the decisions of the Council and arranges for their implementation to be monitored;
approves the annual work plan of the Council, as well as submits a report on its implementation to the Council;
Coordinates the work of the members of the Council in the performance of the tasks assigned to them;
Performs other powers to ensure effective functioning of the Council.
The council does not have the right to delegate its powers to the head of the educational organization. The Deputy Chairman of the Council performs his duties in the absence of the Chairman of the Council.
Council members:
Participates in discussion and resolution of issues considered at council meetings;
Makes proposals for the discussion of the Council on current issues of the development of the educational organization;
Provides recommendations or conclusions on issues considered by the Council.
Council members must attend the meeting in person. A member of the Council has the right to send his opinion in writing to the Council on the agenda of the meeting if he is unable to participate in the meeting. The Council organizes its work on the basis of plans approved by the Council and holds its meetings as necessary, but at least once a month.
The Chairman of the Council may call extraordinary meetings based on the written requests of the members of the Council. The reasons and grounds for holding an extraordinary meeting must be stated in the petition of the council members. The meeting of the Council is chaired by the Chairman of the Council, in his absence - by the Deputy Chairman of the Council.