Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tomonidan qanday hujjatlar yuritilishi lozim?
22:26 / 02.02.2024 7.39k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim yo‘riqnomasi” hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari”da ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tomonidan qanday turdagi hujjatlar yuritilishi lozimligi belgilab berilgan.
Direktor oʻrinbosari tomonidan quyidagi hujjatlar yuritiladi:
1.Yillik ish reja va ijrosi yuzasidan hujjatlar toʻplami (yuqori tashkilotlar rejasi, 5 ta muhim tashabbuslar va taʼlim muassasasi umumiy rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan /tasdiqlangan/ ish rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar).
2.Voyaga yetmaganlar oʻrtasida nazoratsizlik va huquqbuzarliklarning profilaktikasiga doir hujjatlar toʻplami (Bolalar masalalari boʻyicha idoralararo milliy komissiyasi bilan ishlash hujjatlari, ichki ishlarning profilaktik hisobida turuvchi oʻquvchilar yigʻma jildlari, odam savdosiga, giyohvandlikka, diniy ekstremizm va aqidaparastlikka, OITSga qarshi kurash, yoʻl harakati va yongʻin xavfsizligi yoʻnalishiga oid yuqori tashkilotlar rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan /tasdiqlangan/ taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar).
3.“Oila – mahalla — taʼlim muassasasi” hamkorligi Jamoat kengashi faoliyatiga doir hujjatlar toʻplami (yuqori tashkilotlarning /shu jumladan xotin-qizlar bilan ishlash boshlangʻich tashkiloti/ hamkorlik rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan /tasdiqlangan/ taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilish yuzasidan tegishli hujjatlar).
4.Oʻquvchilar davomati va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishga doir hujjatlar toʻplami (direktor oʻrinbosari tomonidan umumlashtirilgan va tuman /shahar/ Maktabgacha va maktab taʼlimi tuman boʻlimiga taqdim etilgan davomat boʻyicha maʼlumotlar, muntazam va surunkali dars qoldiruvchi oʻquvchilar va noqobil oila farzandlari bilan olib boriladigan tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning ijrosi yuzasidan hamda oʻquvchilarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, toʻgaraklar faoliyati va taʼtil kunlariga doir hujjatlar).
Direktor oʻrinbosari faoliyat yoʻnalishlari boʻyicha oʻquv yili choraklari va yakuni boʻyicha hisobotlar tayyorlaydi hamda taʼlim muassasasi direktoriga topshiradi.

What documents should be kept by the deputy directors of spiritual and educational affairs?
"Job instructions for the deputy director of spiritual and educational affairs of the general secondary educational institution" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 190 of June 27, 2023 and director of spiritual and educational affairs in the "Obligations of employees of general secondary educational institutions (specialized institutions where certain subjects are studied in depth)" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 565 of December 20, 2023 what kind of documents should be kept by the deputies.
The following documents are kept by the deputy director:
1.A set of documents related to the annual work plan and execution (the plan of higher organizations, 5 important initiatives and the work plan developed / approved in accordance with the general plan of the educational institution, relevant documents related to the implementation of the activities in it).
2.A collection of documents on the prevention of delinquency and delinquency among minors (documents on working with the Interagency National Commission on Children's Issues, collective volumes of students in the preventive account of internal affairs, the fight against human trafficking, drug addiction, religious extremism and fanaticism, AIDS, traffic and fire safety plan of activities of the educational institution developed / approved in accordance with the plan of higher organizations related to the direction, relevant documents related to the implementation of activities in it).
3.A set of documents on the activity of the Public Council of the "Family - neighborhood - educational institution" cooperation (the plan of activities of the educational institution developed / approved in accordance with the cooperation plan of higher organizations / including the primary organization of work with women, relevant documents regarding the implementation of the activities in it).
4.A set of documents on students' attendance and meaningful use of free time (data on attendance summarized by the deputy director and submitted to the district / city / district department of pre-school and school education, the plan of activities for regularly and chronically absent students and children from disabled families, in it documents regarding the performance of events and the meaningful organization of students' free time, the activities of clubs and holidays).
The deputy director prepares quarterly and end-of-academic year reports and submits them to the director of the educational institution.