Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tomonidan qanday hujjatlar yuritilishi lozim?
22:26 / 02.02.2024 7.39k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim yo‘riqnomasi” hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari”da ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tomonidan qanday turdagi hujjatlar yuritilishi lozimligi belgilab berilgan.
Direktor oʻrinbosari tomonidan quyidagi hujjatlar yuritiladi:
1.Yillik ish reja va ijrosi yuzasidan hujjatlar toʻplami (yuqori tashkilotlar rejasi, 5 ta muhim tashabbuslar va taʼlim muassasasi umumiy rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan /tasdiqlangan/ ish rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar).
2.Voyaga yetmaganlar oʻrtasida nazoratsizlik va huquqbuzarliklarning profilaktikasiga doir hujjatlar toʻplami (Bolalar masalalari boʻyicha idoralararo milliy komissiyasi bilan ishlash hujjatlari, ichki ishlarning profilaktik hisobida turuvchi oʻquvchilar yigʻma jildlari, odam savdosiga, giyohvandlikka, diniy ekstremizm va aqidaparastlikka, OITSga qarshi kurash, yoʻl harakati va yongʻin xavfsizligi yoʻnalishiga oid yuqori tashkilotlar rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan /tasdiqlangan/ taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar).
3.“Oila – mahalla — taʼlim muassasasi” hamkorligi Jamoat kengashi faoliyatiga doir hujjatlar toʻplami (yuqori tashkilotlarning /shu jumladan xotin-qizlar bilan ishlash boshlangʻich tashkiloti/ hamkorlik rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan /tasdiqlangan/ taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilish yuzasidan tegishli hujjatlar).
4.Oʻquvchilar davomati va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishga doir hujjatlar toʻplami (direktor oʻrinbosari tomonidan umumlashtirilgan va tuman /shahar/ Maktabgacha va maktab taʼlimi tuman boʻlimiga taqdim etilgan davomat boʻyicha maʼlumotlar, muntazam va surunkali dars qoldiruvchi oʻquvchilar va noqobil oila farzandlari bilan olib boriladigan tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning ijrosi yuzasidan hamda oʻquvchilarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, toʻgaraklar faoliyati va taʼtil kunlariga doir hujjatlar).
Direktor oʻrinbosari faoliyat yoʻnalishlari boʻyicha oʻquv yili choraklari va yakuni boʻyicha hisobotlar tayyorlaydi hamda taʼlim muassasasi direktoriga topshiradi.

Какие документы должны хранить заместители директора по духовно-просветительской работе?
«Должностная инструкция заместителя директора по духовно-просветительской работе общего среднего образовательного учреждения», утвержденная приказом Министра дошкольного и школьного образования № 190 от 27 июня 2023 года и директора по духовно-просветительской работе в разделе «Обязанности» работников общеобразовательных учреждений (специализированных учреждений, где отдельные предметы изучаются углубленно)», утвержденный приказом Министра дошкольного и школьного образования № 565 от 20 декабря 2023 года, какие документы должны храниться у депутатов.
У заместителя директора хранятся следующие документы:
1.Комплект документов, связанных с годовым планом работы и его исполнением (план вышестоящих организаций, 5 важных инициатив и план работы, разработанный/утвержденный в соответствии с генеральным планом образовательного учреждения, соответствующие документы, связанные с реализацией мероприятий в этом).
2.Сборник документов по профилактике правонарушений и правонарушений среди несовершеннолетних (документы по работе с Межведомственной национальной комиссией по делам детей, сборники студентов по профилактическому учету органов внутренних дел, борьбе с торговлей людьми, наркоманией, религиозным экстремизмом) и фанатизма, СПИДа, дорожного движения и пожарной безопасности план деятельности образовательного учреждения, разработанный/утвержденный в соответствии с планом вышестоящей организации по направлению, соответствующими документами, связанными с осуществлением деятельности в нем).
3.Комплект документов о деятельности Общественного совета сотрудничества «Семья – соседство – образовательное учреждение» (план деятельности образовательного учреждения, разработанный/утвержденный в соответствии с планом сотрудничества высших организаций/в том числе первичной организации работа с женщинами, соответствующие документы относительно осуществления деятельности в ней).
4.Комплект документов о посещаемости обучающихся и целевом использовании свободного времени (данные о посещаемости, обобщенные заместителем директора и передаваемые в районный/городской/районный отдел дошкольного и школьного образования, план мероприятий по регулярному и хроническому отсутствующих студентов и детей из семей инвалидов, в нем документы, касающиеся проведения мероприятий и содержательной организации свободного времени студентов, деятельности кружков и праздников).
Заместитель директора готовит квартальные и по итогам учебного года отчеты и представляет их директору образовательного учреждения.