Yangi tartib bo‘yicha ommalashtirish jarayoni qay tartibda amalga oshiriladi?
Xabaringiz bolsa, pedagog xodimlar ish tajribalarini ommalashtirishning yangi tartibini joriy qilish maqsadida Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining 2024-yil 7-fevraldagi 32-sonli buyrugʻi bilan o‘qituvchilar ish tajribasini ommalashtirishning yangi tartibi ishlab chiqildi.
Ariza topshiruvchilar ommalashtirish.uz mobil ilovalari orqali ham metodik materiallarni yuborishi mumkin.
Google Play: Yuklash
App Store: Yuklash
Xo‘sh, yangi tartib bo‘yicha ommalashtirish jarayoni qay tartibda amalga oshiriladi?
Endikikda ommalashtirish uchun tavsiya etilgan ilgʻor ish tajribalar metodik qoʻllanma yoki metodik tavsiya ko‘rinishda boʻlishi lozim. Metodik qoʻllanma yoki metodik tavsiya ko‘rinishida bo‘lmagan hamda oʻtgan yillar davomida ommalashtirilgan metodik ishlar oʻrganilmaydi.
Metodik ishlar quyidagi bosqichlarda ommalashtiriladi:
• maktab miqyosida;
• tuman (shahar) miqyosida;
• viloyat miqyosida;
• respublika miqyosida.
Maktab miqyosida ommalashtirish qay tartibda amalga oshiriladi?
Umumtaʼlim muassasasining fan oʻqituvchisi tomonidan ilgʻor tajribalar asosida ishlab chiqilgan metodik ish yoʻnalishlar boʻyicha maktabning Metodbirlashmasi tomonidan muhokama qilinadi hamda ilgʻor ish tajribaga ega deb topilgan taqdirda maktab miqyosida ommalashtirish uchun maktabning Pedagogik kengashiga tavsiya etiladi.
Metodbirlashma tavsiyasi asosida Pedagogik kengashda talabgorning metodik ishi mazkur buyruq bilan tasdiqlangan metodik ishga qo‘yilgan talablar hamda baholash mezoniga muvofiq ishlab chiqilganligi oʻrganib chiqiladi hamda maktab miqyosida ommalashtirish yoki ommalashtirmaslik boʻyicha Pedagogik kengash qaror qabul qiladi.
Bunda, quyidagi hujjatlar talabgor tomonidan ommalashtirsh.uz platformasiga joylashtiriladi
• metodik ishiga ijobiy xulosa berilib, taʼlim muassasasi miqyosida ommalashtirilganligi toʻgʻrisida Pedagogik kengash qarorining elektron (pdf) nusxasi;
• ommalashtirish uchun tavsiya etiladigan metodik ishi (metodik qoʻllanma yoki metodik tavsiya)ning elektron (pdf) nusxasi;
• oʻzi toʻgʻrisida maʼlumotnoma (obyektivka) va mutaxassisligi boʻyicha diplom nusxasi.
Tuman (shahar) va viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) miqyosida ommalashtirish tartibi quyidagicha:
Ommalashtirish.uz platformasi orqali yuborilgan metodik ish Metodik xizmat koʻrsatish boʻlimining tegishli fanlar bo‘yicha Oʻquv metodik kengashi tomonidan oʻrganib chiqiladi.
Talabgorning metodik ishi maksimal
80 ball bilan baholanadi. Talabgor tomonidan tayyorlangan metodik ish mazkur buyruq bilan tasdiqlangan metodik ishga qo‘yilgan talablar hamda baholash mezoniga muvofiq baholanadi.
Bunda, 50-65 ball bilan baholangan metodik ishlar tuman (shahar) miqyosida, 66-80 ball bilan baholangan metodik ishlar viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) miqyosida ommalashtirilgan deb hisoblanadi va sertifikat olish uchun ommalashtirish.uz platformasi orqali Respublika taʼlim markaziga yuboriladi.
Shundan 75-80 ball bilan baholangan metodik ish respublika miqyosida ommalashtirish uchun tavsiya etiladi. Qoraqalpoq tilidagi metodik ishlar Qoraqalpogʻiston Respublikasi Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi huzuridagi Respublika taʼlim markazi hamda Pedagoglarni yangi metodikalarga oʻrgatish milliy markazining Metodik xizmat koʻrsatish boʻlimi bilan hamkorlikda oʻrganib chiqilib, Oʻquv metodik kengash qarori asosida Oʻzbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi huzuridagi Respublika taʼlim markaziga ommalashtirish uchun tavsiya etiladi.
Bosqichlar uchun talab etiladigan ballarni toʻplay olmagan talabgorlarning metodik ishi asoslantirilib, ommalashtirish.uz platformasiga joylashtiriladi.
Tuman (shahar), viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) miqyosida ommalashtirish toʻgʻrisida Metodik xizmat koʻrsatish boʻlimining Oʻquv metodik kengashi qarori har yili 15-mayga qadar ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirilishi lozim. Oʻquv metodik kengash qaroridan norozi boʻlgan talabgorlar uch ish kuni ichida Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilishi mumkin.
Qaror qabul qilishda quyidagi xulosalardan foydalanish mumkin
• “Talabgorning metodik ishi maktab miqyosida ommalashtirilganligi inobatga olinsin va qayta takomillashtirish uchun talabgorga yuborilsin”;
• “Talabgorning metodik ishi tuman (shahar) miqyosida ommalashtirilsin”; “Talabgorning metodik ishi viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) miqyosida ommalashtirilsin”;
• “Talabgorning metodik ishi viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) miqyosida ommalashtirilib, respublika miqyosida ommalashtirishga tavsiya etilsin”.
Ommalashtirish.uz platformasi orqali tuman (shahar), viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) miqyosida ommalashtirish uchun yuborilgan ishlar Metodik xizmat koʻrsatish boʻlimining Oʻquv metodik kengash qaroriga muvofiq Respublika taʼlim markazi tomonidan sertifikat beriladi.
Respublika miqyosida ommalashtirish tartibi quyidagicha:
Metodik xizmat koʻrsatish boʻlimining tavsiyasi asosida respublika miqyosida ommalashtirish uchun yuborilgan metodik ishlar Respublika taʼlim markazining Ilmiy-metodik kengashida oʻrganiladi. Bunda, talabgor tomonidan metodik ishi yuzasidan taqdimot qilinib, maksimal 20 ball bilan baholanadi.
Taqdimot uchun baholash mezoni Respublika ta’lim markazi tomonidan ishlab chiqilib, respublika bosqichi boshlanishidan bir oy oldin ommalashtirish.uz platformasiga joylashtiriladi. Respublika bosqichida umumiy 86-100 ball bilan baholangan metodik ish Ilmiy-metodik kengash tomonidan respublika miqyosida ommalashtirish toʻgʻrisida qaror qabul qilinadi.
Respublika miqyosida ommalashtirish toʻgʻrisida Respublika taʼlim markazining Ilmiy-metodik kengash qarori har yili 30-mayga qadar ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirilishi lozim. Ilmiy-metodik kengash qaroridan norozi boʻlgan talabgorlar uch ish kuni ichida Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilishlari mumkin.
Ommalashtirish boʻyicha berilgan sertifikatlar qancha muddatdga amal qiladi?
Tuman (shahar), viloyat (Toshkent shahar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi) va respublika miqyosida ommalashtirilganligi toʻgʻrisidagi sertifikat berilgan kundan boshlab uch yilga qadar amal qiladi.
M
aktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ish uchun sertifikat berilmaydi va maktab miqyosida ommalashtirilganligi toʻgʻrisida Pedagogik kengash qarori asos hisoblanib, uch yilga amal qiladi.
Sertifikatlar faqat Respublika taʼlim markazi tomonidan beriladi hamda ommalashtirish.uz platformasi orqali talabgorning shaxsiy kabinetiga yuboriladi.

Еще через 9 дней начнется процесс обнародования опыта работы учителей
Министерство дошкольного и школьного образования временно приостановило процесс популяризации, чтобы ввести новый порядок популяризации опыта работы педагогов. Согласно приказу министра дошкольного и школьного образования №32 от 7 февраля 2024 года разработан новый порядок обнародования опыта работы педагогов.
Итак, в каком порядке будет осуществляться процесс популяризации согласно новому порядку?
В настоящее время рекомендуемые для популяризации лучшие практики должны иметь форму методического руководства или методической рекомендации. Методические работы, не имеющие формы методического руководства или методических рекомендаций и популяризированные за последние годы, изучаться не будут.
Популяризация методических работ проходит в следующие этапы:
на школьном уровне;
в масштабе района (города);
на региональном уровне;
в республиканском масштабе.
Какова процедура публикации информации на школьном уровне?
Методическая работа, разработанная учителем естествознания общеобразовательного учреждения на основе передового опыта, обсуждается Методическим объединением школы, а при выявлении передового опыта работы рекомендуется Педагогическому совету школы для популяризации. на школьном уровне.
Педагогический совет на основании рекомендации Методического объединения проверяет соответствие методической работы заявителя требованиям и критериям оценки методической работы, утвержденным настоящим приказом, и принимает решение о целесообразности ее разработки. популяризировать его на уровне школы.
Если методическая работа абитуриента получит положительное заключение и будет признана достойной распространения, она будет распространена на уровне школы по решению Педагогического совета, размещена на платформе ommalashtirish.uz и отправлена ​​на следующие этапы.
В этом случае заявителем на платформе ommalashtirsh.uz размещаются следующие документы:
электронная (pdf) копия решения Педагогического совета о том, что методической работе дано положительное заключение и распространено на уровне образовательного учреждения;
электронную (pdf) копию методической работы (методического пособия или методической рекомендации), рекомендованной к распространению;
справка (линза) о себе и копия диплома по специальности.
Продвижение в районном (городском) и областном (г.Ташкент, Республика Каракалпакстан) масштабе:
Методические работы, отправленные через платформу ommazamrazyan.uz, ​​будут изучены Учебно-методическим советом Департамента методического обслуживания по соответствующим предметам.
Методическая работа заявителя оценивается максимум в 80 баллов. Подготовленная заявителем методическая работа оценивается в соответствии с требованиями и критериями оценки методической работы, утвержденными настоящим приказом.
В этом случае методические работы, оцененные в 50-65 баллов, считаются популяризированными на районном (городском) уровне, методические работы, оцененные в 66-80 баллов, на областном уровне (г.Ташкент, Республика Каракалпакстан) и направляются в Республиканский образовательный центр через платформу ommalashtirish.uz для получения сертификата.
Исходя из этого, методическую работу, оцененную в 75-80 баллов, рекомендуется к популяризации на национальном уровне. Методические работы на каракалпакском языке изучались совместно с Республиканским образовательным центром при Министерстве дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан и отделом методической службы Национального центра подготовки педагогов по новым методикам и на основании решения Учебно-методическим советом дана рекомендация Республиканскому образовательному центру при Министерстве дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан.
Методическая работа абитуриентов, не набравших необходимые для этапов баллы, будет обоснована и размещена на платформе ommalashtirish.uz Решение Учебно-методического совета Управления методической службы районного (городского), областного (города Ташкент, Республики Каракалпакстан) масштаба должно быть размещено на платформе ommalashtirish.uz до 15 мая каждого года.
Поступающие, недовольные решением Учебно-методического совета, могут в течение трех рабочих дней обратиться в Апелляционную комиссию.
Для принятия решения можно использовать следующие выводы:
«Следует учитывать, что методическая работа абитуриента популяризирована на уровне школы и направлена ​​абитуриенту для дальнейшего совершенствования»;
«Пусть методическая работа абитуриента будет популяризирована на районном (городском) уровне»; «Методическая работа заявителя должна быть популяризирована на региональном уровне (г.Ташкент, Республика Каракалпакстан)»;
«Методическая работа соискателя должна быть популяризирована на уровне области (города Ташкент, Республики Каракалпакстан) и рекомендована к популяризации на уровне республики».
Работы направляются для публикации в масштабе района (города), области (города Ташкент, Республики Каракалпакстан) через платформу ommalashtirish.uz
По решению Учебно-методического совета управления методического обслуживания сертификат выдается Республиканским образовательным центром.
Продвижение на национальном уровне:
По рекомендации отдела методической службы методические работы, направленные для публикации в республиканском масштабе, изучаются в Научно-методическом совете Республиканского образовательного центра. В этом случае абитуриент выступит с докладом по методической работе и будет оценен максимум в 20 баллов.
Критерии оценки презентации будут разработаны Республиканским образовательным центром и размещены на платформе ommalashtirish.uz за месяц до начала республиканского этапа. На национальном уровне решение об опубликовании методической работы на национальном уровне принимает научно-методический совет.
Решение Научно-методического совета Республиканского образовательного центра о популяризации на республиканском уровне должно размещаться на платформе ommalashtirish.uz ежегодно до 30 мая. Заявители, недовольные решением научно-методического совета, могут в течение трех рабочих дней обратиться в Апелляционную комиссию.
Как долго действительны промо-сертификаты?
До трех лет со дня выдачи свидетельства о популяризации на районном (городском), областном (городе Ташкенте, Республике Каракалпакстан) и республиканском уровнях;
На методическую работу, популяризируемую на уровне школы, сертификат не выдается, а решение Педагогического совета о популяризации на уровне школы считается основанием и действует в течение трех лет. Сертификаты выдаются только Республиканским центром образования и пересылаются в личный кабинет заявителя через платформу ommalashtirish.uz