Milliy gvardiya xodimi pedagogning ish faoliyatiga ham aralashishi to‘g‘rimi?
Assalomu alaykum. Men CHQBT fani o‘qituvchisiman. Maktabga biriktirilgan Milliy gvardiya xodimlari o‘qituvchilarni ish faoliyatiga, formasiga aralashish huquqiga egami? Men darsim yo‘q kunlari harbiy forma kiymayman, darsim bor kunlari esa kiyaman. Ular darsim yo‘q kuni kelib, mendan forma talab qilib, meni ustimdan mana bu taqdimnomani chiqaribdi. Shu qonuniymi?
JAVOB
2024-yil 26-fevralda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida 4-k/k va 5-k/k sonli qo‘shma qaror imzolangan.
Mazkur qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan hamkorlik konsepsiyasida taʼlim muassasalariga biriktirilgan Milliy gvardiya xodimi, inspektor psixologlarning asosiy vazifalari belgilab berilgan.
Milliy gvardiya xodimi, inspektor psixologlarga taʼlim muassasasining ichki ishlariga aralashishi, maktab o‘qituvchilari va xodimlarining ishga kelib-ketishi yoki boshqa mehnat majburiyatlariga amal qilish jarayonlariga aralashishi uchun hech qanday vakolat berilmagan.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida imzolangan qo‘shma qarorga muvofiq inspektor psixologlarning lavozim vazifalari quyidagicha belgilangan:
— Milliy gvardiya xodimi sababsiz darsga kelmagan o‘quvchilar to‘g‘risidagi maʼlumotni “Mahalla yettiligi” va mahallada tashkil etilgan ishchi guruhlarga yetkazadi;
— “Mahalla yettiligi” va Milliy gvardiya xodimi sababsiz dars qoldirgan o‘quvchilarning yashash manziliga borib, ota-ona bilan profilaktik suhbat o‘tkazadi va bolani darsga qaytarish chorasini ko‘radi;
— zaruratga ko‘ra, farzandining taʼlim olishiga to‘sqinlik qilgan va majburiyatini bajarmagan ota-onaga maʼmuriy chora ko‘radi;
— har hafta “Mahalla yettiligi” va Milliy gvardiya xodimi o‘quvchilarni darsga qaytarish bo‘yicha ko‘rilgan choralar yuzasidan muvofiqlashtiruvchi shtabga va maktab maʼmuriyatiga maʼlumot kiritib boradi;
— haftaning har payshanbasida “Profilaktika kuni” doirasida inspektor- psixolog hamda “Mahalla yettiligi” vakillari va ichki ishlar organlari xodimlarini jalb etgan holda dars jarayonida savdo-sotiq va xizmat ko‘rsatish sektorlarida mehnat qilayotgan o‘quvchilarni aniqlash yuzasidan “Davomat” tadbiri o‘tkazib boriladi;
— maktablarda o‘tkaziladigan ota-onalar yig‘ilishlarida inspektor- psixolog ishtirok etib, ota-onalarga farzandlarini taʼlim-tarbiyasi, xulqi, ichki tartib va odob-axloq koidalariga rioya etishi bilan bog‘liq masalalarni muhokama etib boradi;
— maktab psixologi hamda inspektor-psixolog birgalikda o‘quvchilar orasida qonunbuzilishiga va boshqa ko‘rinishdagi xulq og‘ishlariga qarshi immunitetni shakllantirishga qaratilgan manzilli psixologik ishlarni amalga oshiradi.
Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi Qonunning 5-moddasiga ko‘ra pedagogning kasbiy faoliyatiga aralashish, uning faoliyatini asossiz ravishda tekshirish taqiqlanadi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tizimidagi maktab o‘qituvchilari va xodimlarining ishga kelib-ketishi yoki boshqa mehnat majburiyatlariga amal qilish jarayonlari vazirlik va uning hududiy bo‘linmalari tomonidan tartibga solinadi.

Имеет ли право офицер Росгвардии вмешиваться в форму учителя?
Привет. Я преподаватель CHQBT. Имеют ли право сотрудники Росгвардии, прикрепленные к школе, вмешиваться в трудовую деятельность и форму учителей? Я не ношу военную форму в дни, когда у меня нет занятий, но ношу ее в те дни, когда у меня есть занятия. Они пришли в тот день, когда у меня не было занятий, потребовали от меня форму и составили на меня протокол. Это законно?
ОТВЕТ
26 февраля 2024 года Министерство дошкольного и школьного образования и Росгвардия подписали совместное постановление № 4-к/к и 5-к/к.
В утвержденной этим совместным решением концепции сотрудничества определены основные задачи сотрудников Национальной гвардии, инспекторов-психологов, прикрепленных к образовательным учреждениям.
В концепции сотрудничества офицер Росгвардии, инспектор-психолог не наделены никакими полномочиями вмешиваться во внутренние дела образовательного учреждения, вмешиваться в процессы прихода и ухода учителей и сотрудников школы на работу или выполнение других трудовых обязанностей.
В соответствии с совместным решением, подписанным Министерством дошкольного и школьного образования и Национальной гвардией, должностные обязанности инспекторов-психологов определены следующим образом:
Сотрудник Нацгвардии передает информацию об учениках, отсутствующих в школе без причины, в «Семерку квартала» и организованные в микрорайоне рабочие группы;
«Семерка» и сотрудник Нацгвардии выезжают по адресу проживания учащихся, пропустивших занятия без причины, проводят профилактическую беседу с родителями и принимают меры по возвращению ребенка на занятия;
при необходимости принять административные меры в отношении родителей, препятствовавших получению образования их ребенком и не исполнивших своих обязанностей;
еженедельно «Махалла Йеттилиги» и сотрудник Нацгвардии будут информировать координирующий состав и администрацию школы о принятых мерах по возвращению учащихся на занятия;
каждый четверг недели в рамках «Дня профилактики» проводилось мероприятие «Посещаемость» для выявления студентов, работающих в сфере торговли и обслуживания во время урока с участием инспектора-психолога и представителей «Соседской семерки» и органы внутренних дел.
инспектор-психолог участвует в родительских собраниях, проводимых в школах, и обсуждает с родителями вопросы, связанные с обучением, поведением, внутренним порядком и соблюдением правил этикета их детей;
Школьный психолог и инспектор-психолог совместно проводят целенаправленную психологическую работу, направленную на формирование иммунитета учащихся к нарушениям закона и другим формам поведения.
Согласно статье 5 Закона о статусе педагога, запрещается безосновательно вмешиваться в профессиональную деятельность педагога, проверять его деятельность.
Процессы прихода учителей и сотрудников системы Министерства дошкольного и школьного образования на работу и с работы или выполнения иных трудовых обязанностей регулируются Министерством и его региональными подразделениями.
15:26 / 28.07.2025
17:16 / 26.07.2025
11:26 / 25.07.2025
18:03 / 24.07.2025
Национальной гвардии будут предоставлены полномочия по применению наказания за правонарушения учащихся