Deyarli har yili ta’lim tizimida lavozimlar o‘zgartirilishi yoki qisqartirilishiga o‘rganib ham qoldik. Yangilik kiritish kerak ekan deb, bo‘lar-bo‘lmas o‘zgarishlar qilaverish hech qachon yaxshilikka, ta’lim sifatining ortishiga xizmat qilmaydi.
Adashmasam, 2017-yilda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimiga faqat pensioner harbiylardan tayinlanishi haqida taklif kiritilgandi. Hatto buning uchun nomzodlar ro‘yxati ham shakllantirilgan. Shuni deb yil davomida direktor o‘rinbosarlari tushkun kayfiyatda ishlashga majbur bo‘lgan o‘shanda. Yaxshiyamki, bu taklif ma’qullanmadi.
Keyinchalik, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati tugatilib, Yoshlar ittifoqi tuzilgani uchun yoshlar yetakchisi lavozimi qayta tashkil etilib, ko‘plab o‘rta maxsus ma’lumot bilan ishlayotgan yetakchilar ishsiz qolishdi. Ularning o‘rniga esa oliy ma’lumotli yoshlar yetakchilari tayinlandi. Yetakchilik lavozimi joriy qilinganiga hech qancha bo‘lmay turib, maktabda yana yangi “Ijodiy madaniy masalalar bo‘yicha targ‘ibotchi” lavozimini joriy etilayotganligi uchun yetakchilar shtat birligini 0.75 stavkaga tushirish taklifi berildi. Buning oqibatida yoshlar yetakchilari sarosimaga tushdi.
Keyinroq, Prezidentga yoshlar nomidan murojaat bo‘lgach, yetakchilik shtati to‘liq saqlanib qoladigan bo‘ldi. Oradan biroz vaqt o‘tgach esa, endi maktabdagi yoshlar yetakchisi shtat birligini butunlay tugatish taklifi berildi. Maktabga yetakchilik shtati kerak bo‘lmasa, unda nima uchun bu lavozim joriy qilingan degan savol esa hali ham ochiq turibdi.
Keyingi navbat psixolog lavozimiga keldi. Xabaringiz bo‘lsa, 2018-yilda maktablardagi psixolog shtat birligi kam ekanligi sababli 2018-yilning 1-sentyabridan ularning shtat birligi sezilarli darajada ko‘paytirildi. Fevral oyida esa psixolog shtatlarini qisqartirish hisobidan maktabga yana yangi - voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha 2 mingta profilaktika inspektori lavozimini kiritilishi aytildi. Va bu amalga ham oshdi.
Prezidentning 2023-yil 25-yanvardagi PF–14-son Farmoni bilan O‘zbekistonda eng katta ma’muriy islohotlardan biri ham amalga oshirilib, mazkur farmoni bilan barcha davlat tashkilotlarida yirik qisqartirishlar bo‘ldi, shu jumladan hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarida ham. Tuzilmalar, shtat va lavozimlar tasdiqlanib olgunga qadar ishini yo‘qotishni xohlamagan xodimlarning boshidan ancha qiyinchiliklar o‘tdi. Buning natijasida xodimlarning ishchanlik qobiliyatiga ancha putur yetgan bo‘lsa kerak.
Mana endi hammasi tugadi, bemalol ishlaymiz deb turgan maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi xodimlariga yana bir katta qisqartirish kelib, Prezidentining 2023-yil 1-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-176-son qarori bilan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidan jami 929 ta shtat birliklari, jumladan 707 ta hamda 2024-yil 1-avgust kunidan 222 ta shtat birliklari qisqartirilib, Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi tizimiga o‘tkaziladigan bo‘ldi.
2023-yil 15-iyundan boshlab esa hali tashkil etilganiga hech qancha vaqt bo‘lmagan lavozim – “Ijodiy madaniy masalalar bo‘yicha targ‘ibotchi” shtat birligi ham tugatildi. Kuni-kecha maktablardagi direktor o‘rinbosari, psixolog, kutubxonachi va laborant lavozimlarini qisqartirish taklifi berilganligi, qisqartirishlar ro‘yxatida esa hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi xodimlari va buxgalterlar ham borligi ma’lum bo‘ldi.
Endi buyog‘iga maktablardagi lavozimlarni o‘zgartirish yoki qisqartishni to‘xtatish kerak. Agar judayam zarur bo‘lib, ta’lim tizimidagi lavozimlarga o‘zgartirish kiritish kerak bo‘lib qolsa, umuman sohaga aloqasi bo‘lmagan shaxslardan emas, ta’lim tizimida katta tajribaga ega bo‘lgan pedagoglar bilan maslahat qilish lozim. Chunki ish yuklamasini hisobga olmasdan bosilgan har qanday qadam keyinroq salbiy oqibatlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Eng muhimi bu masalada yakdil bir qarorga kelib olish lozim. Chunki hadeb lavozimlarni qisqartirish yoki ularning vazifalarini o‘zgartiraverish, xodimlarning ishchanlik qobiliyatini pasaytiradi. O‘ylab ko‘ring, yaxshi kayfiyatda ishlamoqchi bo‘lib turgan xodimga, siz yaqinda ishdan bo‘shaysiz, lavozimingiz qisqarar ekan deyishsa, u xodim qanday holga tushadi? Sizningcha, shu kayfiyat bilan ish boshlagan xodim yaxshi ishlay oladimi? Masalaning shu tarafini o‘ylamasdan juda ko‘p harakatlar bo‘lyapti.
Maktabdagi direktor o‘rinbosari, laborant va psixolog lavozimini tugatish yoki qisqartirish bilan hech nima ijobiy tomonga o‘zgarib qolmaydi. Undan ko‘ra pedagog xodimlarning mehnat huquqlarini qanday himoya qilish, bemalol emin-erkin ishlashlari uchun sharoit yaratish, ularni o‘z vazifalariga kirmaydigan qo‘shimcha ishlardan butkul ozod qilish haqida bosh qotiraylik.
23:47 / 05.10.2025
Maktablardagi ayrim lavozimlar qisqartirildi
Psixolog, kutubxonachi va laborant lavozimlari qisqartirildi
14:30 / 05.09.2024
Homilador pedagogni shtatlar qisqarishi munosabati bilan ishdan bo‘shatish — jinoyat
Homilador ayolga shtatlar qisqarishi munosabati bilan ogohlantirish xati berilgan. Bu holat 2025-yil 1-oktyabrdan maktab maslahatchisi lavozimining joriy etilishi munosabati bilan, direktor o‘rinbosarlarining shtati maqbullashtirilishi ortidan sodir bo‘lgan.

Сокращение штата снижает производительность труда сотрудников
Мы привыкли к тому, что должности в системе образования меняются или сокращаются чуть ли не каждый год. Внесение неизбежных изменений из-за необходимости внедрения чего-то нового никогда не пойдет на пользу и не повысит качество образования. Если не ошибаюсь, в 2017 году было предложено назначать на должность заместителя директора по духовно-просветительской работе только военнослужащих в отставке. Для этого даже сформирован список кандидатов. Поэтому заместителям директора весь год пришлось работать в депрессивном настроении. К сожалению, это предложение не было одобрено.
Позднее молодежное общественное движение «Камолот» было ликвидировано и образован Союз молодежи, реорганизована должность молодежного лидера, а многие руководители, работающие со средним образованием, остались без работы. На смену им пришли высокообразованные молодежные лидеры. Вскоре после введения руководящей должности было предложено сократить штатную единицу руководителей до 0,75 в связи с введением в школе новой должности «Творческий пропагандист культурных вопросов». В результате молодежные лидеры были в замешательстве.
Позже, после обращения к президенту от имени молодежи, состояние лидерства полностью сохранилось. Через некоторое время молодёжному лидеру школы предложили полностью расформировать казенное подразделение. Если школе не нужна руководящая должность, то вопрос, почему была введена эта должность, остается открытым. Дальше была должность психолога. Как известно, в 2018 году, поскольку количество психологов в школах невелико, с 1 сентября 2018 года их количество значительно увеличено. В феврале сообщалось, что в связи с сокращением числа психологов в школу прибавят 2000 инспекторов по работе с несовершеннолетними. И это произошло.
Одна из крупнейших административных реформ в Узбекистане была реализована Указом Президента № ПФ-14 от 25 января 2023 года, и этим указом были произведены серьезные сокращения во всех государственных организациях, включая региональные дошкольные и школьные образовательные учреждения, а также в Лимсе.
Немало трудностей пришлось пережить работникам, которые не хотели терять работу до утверждения структур, штатов и должностей. В результате этого трудоспособность сотрудников существенно ухудшилась. Теперь все кончено, очередное большое сокращение пошло на сотрудников отдела дошкольного и школьного образования, которые говорили, что им будет легко работать.По решению PQ-176 всего 929 государственных единиц из системы Министерство дошкольного и школьного образования, в том числе 707 и 222 государственных подразделения, с 1 августа 2024 года сокращено и передано в систему Национального агентства социальной защиты при Президенте.
С 15 июня 2023 года также упразднено недолговечное государственное подразделение «Пропагист по творческим вопросам культуры». Стало известно, что должности заместителя директора, психолога, библиотекаря и лаборанта в школах предлагается сократить, а в список сокращений вошли сотрудники областного управления дошкольного и школьного образования и бухгалтеры.
Теперь необходимо прекратить менять или сокращать должности в школах. Если это абсолютно необходимо и необходимо внести изменения в должности в системе образования, необходимо консультироваться с педагогами, имеющими большой опыт работы в системе образования, а не с людьми, не имеющими отношения к данной сфере. все. Потому что любой шаг, сделанный без учета рабочей нагрузки, может иметь в дальнейшем негативные последствия.
Самое главное – прийти к единогласному решению по этому вопросу. Потому что сокращение должностей или изменение обязанностей снижает трудоспособность сотрудников. Подумайте, что почувствует сотрудник, который старается работать в хорошем настроении, если ему скажут, что вас скоро уволят и сократят должность. Как вы думаете, добьется ли успеха сотрудник, который приступит к работе с таким настроем? Слишком много действий предпринимается, не задумываясь об этой стороне вопроса.
Ничего положительно не изменится от упразднения или сокращения должностей заместителя директора, лаборанта и психолога в школе. Лучше давайте подумаем о том, как защитить трудовые права педагогов, создать им условия для безопасной и свободной работы, освободить их от дополнительной работы, не входящей в их обязанности.