Psixolog lavozimiga talabalarni ishga qabul qilish mumkinmi?
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliygohlarning pedagogika yo‘nalishlarida o‘qiyotgan shaxslar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun maktablarga asosiy ishchi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin.
Ammo talabalarning psixolog lavozimida ishlashiga ruxsat etilmaydi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 1-apreldagi 105-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) xodimlari asosiy lavozimlarining malaka tavsiflari”da psixologlarning malaka talablari belgilab berilgan.
Unga ko‘ra psixolog lavozimida ishlash istagini bildirgan fuqaro kamida bakalavr darajasidagi psixolog yoki oliy ma’lumot va unga qo‘shimcha psixologiya yo‘nalishi bo‘yicha qayta tayyorlov kursini tugatgan bo‘lishi lozim.
Talabalar esa ushbu talablarga mos tushmaydi. Chunki ular tugallanmagan to‘liqsiz oliy ma’lumotli shaxslar hisoblanadi. Shu sababli psixolog lavozimiga talabalarni ishga qabul qilish mumkin emas.
Shu vaqtga qadar ular attestatsiyaga jalb qilinmagandi
Psixolog lavozimi butunlay tugatildimi?
Bu lavozim butunlay tugatilmaydi
19:30 / 06.09.2024
Maktab psixologiga mukofot pulini kim beradi?
Maktab psixologini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish umumtaʼlim muassasalarida tashkil etiladigan ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.

Is it possible to hire students for the position of psychologist?
According to the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 275 of December 21, 2005, persons studying in the pedagogic fields of universities can be employed as main workers in schools to carry out pedagogic work without interfering with their studies from the 3rd year.
But students are not allowed to work as psychologists. Qualification requirements of psychologists are defined in "Qualification descriptions of the main positions of general secondary education school (boarding school) employees" approved by order No. 247 of August 16, 2023 of the Ministry of Preschool and School Education.
According to it, a citizen who expressed a desire to work as a psychologist must have at least a bachelor's degree in psychology or higher education and a retraining course in additional psychology.
Students do not meet these requirements. Because they are individuals with incomplete higher education. Therefore, it is not possible to recruit students for the position of psychologist.
12:02 / 01.12.2025
Until now, they had not been involved in the certification
Is the post of psychologist completely abolished?
This position is not permanently terminated
19:30 / 06.09.2024
Who pays the school psychologist award money?
Rewarding school psychologists and providing financial support to them is carried out by working groups organized in general education institutions.