O‘qituvchini kaltaklagan fuqarolar IIB ga olib borilgan
Xabaringiz bor, joriy yilning 1-aprel kuni Farg‘ona viloyati Toshloq tumanidagi 25-umumiy o‘rta ta’lim maktabi o‘qituvchisi kaltaklangani haqida ijtimoiy tarmoqlarda xabarlar tarqaldi.
Manbalarda jismoniy tarbiya fani o‘qituvchisi kaltaklangani aytiladi. Ammo Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya boshqarmasi hamda maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasining bergan rasmiy bayonotlariga ko‘ra, u tarix va huquq fani o‘qituvchisi ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Holat aslida qanday bo‘lgandi?
1-aprel kuni Toshloq tuman markazida joylashgan 25-sonli maktabning 9-sinf o‘quvchisi X.S. soat 11.00 larda ya’ni katta tanaffus vaqtida ushbu maktabning 7-sinf o‘quvchisi M.D. ning yuz qismiga sport to‘pini uloqtirganligi bo‘yicha, tarix fani o‘qituvchisi O.Mamajonov 9-sinf o‘quvchisini chaqirib, qo‘li bilan uni turtgan holda nojo‘ya xatti-harakati uchun tanbeh bergan.
O‘quvchi X.S tarix o‘qituvchisiga ham hurmatsizlik qilgan holda bildirilgan tanbehdan norozichiligini bildirib, qo‘l telefoni orqali onasiga qo‘ng‘iroq qilib o‘qituvchisi uni urib haqorat qilganligini aytgan. Tarix o‘qituvchisi O.Mamajonov esa holat yuzasidan maktab direktori M.Temirovaga ma’lumot bergan. Oradan ko‘p vaqt o‘tmay o‘quvchining qarindoshlari 2000-yilda tug‘ilgan fuqaro X.A. va 2004-yilda tug‘ilgan fuqaro X.J lar yetib kelib, maktab qorovulidan direktor oldiga kelishganini aytib, kirish uchun ruxsat so‘rashgan.
Maktab qorovuli tomonidan direktorga xabar berilib, uning ruxsati bilan fuqarolar ichkariga kiritilgan. Vaziyatga aniqlik kiritish maqsadida, maktab direktori, o‘qituvchi O. Mamajonov va o‘quvchi X.S.hamda uning qarindoshlarini o‘z xonasiga taklif qilgan. Suhbat jarayonida o‘qituvchi va o‘quvchining qarindoshlari o‘rtasida o‘zaro kelishmovchilik yuzaga kelib, janjallashib ketishgani oqibatida o‘qituvchi O.Mamajonov, yuz sohasiga qo‘l bilan urilgan zarbadan tan jarohati olgan.
“Holatdan xabar topib yetib kelgan maktab-inspektor psixologi tashvish tugmasi orqali qo‘riqlash xodimlarini chaqirgan va zudlik bilan yetib kelgan tuman qo‘riqlash bo‘limi “tezkor harakatlanuvchi guruh” xodimlari tomonidan barcha holat ishtirokchilari hududiy IIB ga olib borilgan. Ushbu holat yuzasidan hudud profilaktika inspektori tomonidan hujjatlar rasmiylashtirilib, o‘qituvchi O.Mamajonov va o‘quvchi X.S lar sud tibbiy ekspertizasidan o‘tkazilgan”, deyiladi Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya boshqarmasining rasmiy bayonotida.
Bosh prokuratura axborot xizmati rahbari Hayot Shamsutdinovning Daryo.uz nashriga ma’lum qilishicha, holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Fuqarolarga Jinoyat kodeksining 109-moddasi (qasddan badanga shikast yetkazish) 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Sud tibbiy ekspertizaning 2-apreldagi xulosasida o‘qituvchi M.O.da yopiq bosh miya shikasti, bosh miya chayqalishi, chap qosh tashqi burchak sohasi yirtilgan yarasi, bel, chap yelka va tirsak sohalari yumshoq to‘qimalari lat yeyishi aniqlangan.
Bu tan jarohatlari sog‘liqning qisqa vaqt — 6 kundan ortiq, ammo 21 kundan ko‘p bo‘lmagan muddatga yomonlashuviga sababchi bo‘lgan shikastlar toifasiga kirishi tasdiqlangan. O‘quvchi S.X.ning bo‘yin sohasida esa tirnalmalar aniqlangan. Bu tan jarohati 6 kundan ko‘p davom etmaydigan, tez o‘tib ketuvchi yengil shikastlar toifasifa kirishi tasdiqlangan.

Граждане, избившие учителя, доставлены в МВД
Как известно, 1 апреля этого года в социальных сетях распространилась новость о том, что была избита учительница 25-й общеобразовательной школы Тошлокского района Ферганской области. Источники сообщают, что учитель физкультуры был избит. Однако, согласно официальному заявлению Национальной гвардии Ферганской области и управления дошкольного и школьного образования, он был учителем истории и права.
Какова была ситуация?
Х.С., ученица 9-го класса школы №25, расположенной в центре Тошлокского района. в 11.00, то есть во время большой перемены, ученица 7-го класса этой школы, д.м.н. По поводу бросания спортивного мяча в лицо ученика учитель истории Мамаджонов О. позвонил ученику 9-го класса и сделал ему выговор за неподобающее поведение, толкнув его рукой.
Студент X.S выразил недовольство выговором, сделанным его учителю истории, позвонил матери на мобильный телефон и сообщил, что учительница избила его и оскорбила. Учитель истории О.Мамаджонов проинформировал о ситуации директора школы М.Темирову. Вскоре родственники студента, гражданина 2000 года рождения Х.А. и Х.Дж., гражданин 2004 года рождения, приехали и сообщили школьному охраннику, что пришли к директору и попросили разрешения войти.
Охрана школы предупредила директора, и с его разрешения граждан пропустили внутрь. Для выяснения ситуации директор школы, учитель Мамаджонов О. и ученик Х.С. также пригласили в свою комнату своих родственников. В ходе разговора между родственниками преподавателя и ученика возникла размолвка, учитель Мамаджонов О. получил ранение в результате удара по лицу.
Школьный инспектор-психолог, узнавший о ситуации, вызвал сотрудников службы безопасности с помощью тревожной кнопки, и все участники ситуации были доставлены в областное отделение полиции «группой быстрого реагирования» райотдела безопасности. который прибыл сразу.
В связи с данной ситуацией инспектором профилактики области были оформлены документы, а педагог О.Мамаджонов и студентка Х.С прошли судебно-медицинскую экспертизу. Как сообщил "Daryo" руководитель информационной службы Генпрокуратуры Хаят Шамсутдинов, в связи с ситуацией возбуждено уголовное дело.
В заключении судебно-медицинской экспертизы от 2 апреля у преподавателя М.О. констатирована закрытая черепно-мозговая травма, сотрясение мозга, рваная рана в области наружного угла левой брови, мягких тканей спины, левого плеча и локтя. были признаны поврежденными.
Подтверждено, что данные телесные повреждения относятся к категории травм, повлекших ухудшение здоровья на короткий период времени - более 6 суток, но не более 21 дня.
На шее студента С.Х. были обнаружены царапины. Подтверждено, что данная травма относится к категории кратковременных легких травм продолжительностью не более 6 дней.