Oʻquvchilarni igna sanchib jazolab kelgan o‘qituvchi ishdan bo‘shatildi
Toshkentdagi maktabda o‘qituvchi o‘quvchilar qo‘liga igna va “samorez” sanchib jazolab kelgani ma’lum bo‘ldi. Aniqlanishicha, o‘qituvchi qariyb bir o‘quv yili davomida o‘quvchilarni jazolashning shu “usul”idan foydalangan. Bu haqda Daryo.uz nashri xabar berdi.
Voqea Sergeli tumanidagi 277-maktabda sodir bo‘lgan. Hozirga qadar holat yuzasidan ayrim tafsilotlar ochiqlandi.
Shahzoda qizim maktabning birinchi sinfida o‘qiydi. Uning o‘qituvchisi S.R. bolalarni jazolash uchun ularning qo‘liga igna, “samorez” sanchib, shafqatsizlik qilib kelgan ekan. Bu haqda ota-onalar yaqinda bildik, — deydi Daryo.uz nashriga o‘zini Dilorom Mahmudova deb tanishtirgan ona.
Murojaatchi onaning bildirishicha, holat 2023—2024-o‘quv yili boshidan beri takrorlanib kelgan.
Bolalarimizga “bu haqda kimgadir aytsang, bundan battarini qilib, qo‘lingga mix tiqaman” deb qo‘rqitgan ekan, — deydi ona.
Yana bir suhbatdoshning ma’lumot berishicha, o‘qituvchi endigina birinchi sinfga chiqqan o‘quvchilarning xatosi uchun shunday jazolash usulini tanlagan. Birinchi sinf o‘quvchisi endigina harf taniyotgan bo‘lsa, o‘qituvchi bolalar qilgan har bir imloviy xato uchun ularning qo‘liga igna va “samorez” sanchib, bolalarimizning jonini og‘ritgan.
Bu holat anchadan beri sodir bo‘lib kelgan. Bolalar qo‘rqitilgani uchun bizga aytmagan, — deydi Muhammadamin ismli jiyani shu maktabda o‘qishini aytgan suhbatdosh. Bildirilishicha, ota-onalar holatdan norozi bo‘lib, bugun, 16-aprel kuni maktab direktori qabuliga kirgan. Direktor holat u maktabda yo‘q paytida sodir etilganini aytib, “suvdan quruq chiqish”ga uringan.
Holatga Bolalar ombudsmani ham rasmiy izoh berdi. Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning 16-aprel kuni Toshkent shahri Sergeli tumani, 277-o‘rta maktab 1-“E” sinf o‘quvchilarining 15 nafar ota-onasi mazkur maktab direktoriga 1-“E” sinf rahbari S.R. (ayol) ustidan shikoyat qilgan.
Murojaatda ota-onalar sinf rahbari S.R. o‘quvchilar qo‘liga “samorez” va ignalar sanchib, turli jarohatlar yetkazgani, go‘yoki shunday usulda bolalarni tarbiyalashga uringanini bildirgan. 1-“E” sinf rahbari S.R. bolalarga nisbatan shunday nomaqbul harakatlarni sodir etgani yuzasidan o‘qituvchi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan.

Учительницу, которая наказывала учеников иголками, уволили
Стало известно, что в ташкентской школе учительница наказывала учеников, втыкая им в руки иголку и саморез. Выяснилось, что учитель использовал этот «метод» наказания учеников почти целый учебный год. Об этом сообщает Daryo.uz.
Инцидент произошел в школе №277 Сергелийского района. На данный момент стали известны некоторые подробности ситуации.
Моя дочь Принс учится в первом классе школы. Его учитель С.Р. чтобы наказать детей, он использовал иглу и «саморез» в их руках и был жесток. «Наши родители узнали об этом недавно», — рассказала Daryo.uz мать, представившаяся Дилором Махмудовой.
По словам матери заявителя, ситуация повторяется с начала 2023-2024 учебного года.
«Он угрожал нашим детям, что если вы кому-нибудь об этом расскажете, я сделаю еще хуже и вколю вам гвоздь в руку», - говорит мать.
Другой собеседник сообщил, что такой метод наказания учительница выбрала за ошибки учеников, только что пошедших в первый класс. Когда первоклассник только учил буквы, за каждую орфографическую ошибку учительница колола детей иголкой и «саморезом», что портило жизнь нашим детям. Такая ситуация происходит уже давно. Дети нам не рассказали, потому что были запуганы, - рассказал интервьюер, который сообщил, что в этой школе учится его племянник по имени Мухаммадамин.
Сообщается, что родители были недовольны ситуацией и сегодня, 16 апреля, пошли на прием к директору школы. Директор попытался «выйти сухим из воды», заявив, что инцидент произошел, когда его не было в школе.
Официально ситуацию прокомментировал и детский омбудсмен. Как выяснилось, 16 апреля этого года 15 родителей 1-Е класса средней школы № 277 Сергелийского района города Ташкента направили к директору этой школы заведующему 1-Е класса С.Р. пожаловался на (женщину).
В обращении родители классного руководителя С.Р. Он рассказал, что пытался таким образом воспитать детей, коля себе руки "саморезом" и иголками, нанося различные травмы. Начальник 1-го «Е» класса С.Р. трудовой договор, заключенный с учителем, был расторгнут в связи с тем, что он совершил подобные ненадлежащие действия в отношении детей.