Informatika fanidan o‘tkazilgan olimpiada natijalari ustama uchun ball berishga asos bo‘ladimi?
Men maktabda informatika fani o‘qituvchisi bo‘lib ishlayman. MMTVning 2024-yil 7-mart kungi 70-sonli buyrug‘i bilan maktablarda informatikadan olimpiada bo‘lib o‘tdi. O‘quvchim tumanda 3-o‘rinni olib, viloyat bosqichida qatnashdi. Ustama beriladigan olimpiadalar va ko‘rik tanlovlar ro‘yxatida bu olimpiada yo‘q ekan. Endi menga ustama uchun ball berilmaydimi?
Pedagog xodimlarga ustama tayinlash Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mazkur nizomga 1-ilovadagi baholash mezonlariga muvofiq pedagog xodimning faoliyati baholanadi. Bunda o‘quvchilarning olimpiada, tanlovlar, musobaqalar va boshqa tadbirlardagi ishtiroki va natijalari ham hisobga olinadi.
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 7-martdagi 70-sonli buyrug‘i bilan “Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 5-8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida informatika yo‘nalishi bo‘yicha fan olimpiadasi o‘tkazilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 14-fevraldagi 03-01/14-623-sonli ko‘rsatma xatida esa 2024-2025-o‘quv yili uchun umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etiladigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Ammo ushbu ro‘yxatda informatika yo‘nalishi bo‘yicha o‘tkaziladigan fan olimpiadasi mavjud emas. Shu sababli, informatika fanidan o‘tkazilgan fan olimpiadasidagi natijalari pedagog xodimga ustama tayinlashga aosos bo‘lolmaydi.
Nima uchun informatika fanidan o‘tkazilgan mazkur olimpiada ro‘yxatga kiritilmagan?
Biz ushbu savolga oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Fan olimpiadalarini o‘tkazish va iqtidorli o‘quvchilarni saralash boshqarmasi mas’ullari bilan boglandik.
Vazirlik mas’ul xodimi mazkur olimpiada Informatika va axborot texnologiyalari fanidan bolib otadigan kelgusidagi xalqaro olimpiadalarga zaxira kadrlarni saralab, ularni tayyorlab borish uchun tashkil etilgan bir martalik olimpiada bo‘lganligi uchun ustama berishda hisobga olinadigan olimpiadalar ro‘yxatiga kiritilmaganligini malum qildi.

Являются ли результаты олимпиады по информатике основанием для начисления баллов за сверхурочную работу?
10:00 / 16.05.2024 6.86k
Я работаю учителем информатики в школе. Согласно приказу ММТВ от 7 марта 2024 года №70 в школах прошла олимпиада по информатике. Мой ученик занял 3 место в районе и участвовал в областном этапе. Кажется, этой олимпиады нет в списке олимпиад и прослушиваний. Мне больше не будут начислять очки за сверхурочную работу?
Назначение премирования педагогическим работникам, утвержденное постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «Порядок организации директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств на "регулируется постановлением.
Деятельность педагогического работника оценивается в соответствии с критериями оценки, указанными в приложении 1 к настоящему положению. Также учитывается участие и результаты учащихся в олимпиадах, конкурсах, соревнованиях и других мероприятиях.
Как известно, приказом Министра дошкольного и школьного образования №70 от 7 марта 2024 года проведена научная олимпиада по специальности «Информатика среди учащихся 5-8 классов организаций среднего общего образования».
В приказе Министерства дошкольного и школьного образования от 14 февраля 2024 года № 03-01/14-623 ежемесячно повышаются базовые тарифные ставки педагогов общеобразовательных учреждений на 2024-2025 учебный год. Перечень Утверждены рекомендованные к рассмотрению научные олимпиады, экзаменационные олимпиады, конкурсы и мероприятия.
Но в этот список не входят олимпиады по информатике. Поэтому за результаты олимпиады по информатике баллы не начисляются.
Почему в список не вошла эта олимпиада по информатике?
С этим вопросом мы обратились к сотрудникам отдела научных олимпиад и отбора одаренных учащихся Министерства дошкольного и школьного образования.
Ответственный сотрудник министерства сообщил, что данная олимпиада не вошла в список олимпиад, подлежащих учету при премировании, поскольку это была разовая олимпиада, организованная для отбора и подготовки резервных кадров для будущих международных олимпиад в области информатики. и информационные технологии.