Ustama uchun ball berishda o‘qituvchining ish staji qanday hisoblanadi?
Men asli “Nemis tili va adabiyoti” yo‘nalishini tamomlaganman. 2010-yildan boshlab shu sohada ishladim. 2019-yildan esa qayta tayyorlovdan o‘tib, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi sifatida ishlab kelyapman.
Ustama uchun hujjat topshirsam, direktorimiz faqat boshlang‘ichda ishlagan yillaringiz hisobga olinadi deyapti. Boshlang‘ichda ishlaganimga endi 5 yil bo‘libdi, qolgan ish stajim qo‘shilmas emish. Shuni qonuniy asoslab berolasizmi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga 1-ilova, pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonining 5-ko‘rsatgichida o‘qituvchining pedagogik ish stajiga qarab ballar berilishi nazarda tutilgan.
Bunda pedagog xodim ish stajiga qarab quyidagicha baholanadi:
- pedagogik ish staji 1 yildan 5 yilgacha bo‘lsa – 4 ball;
- pedagogik ish staji 5 yildan 10 yilgacha bo‘lsa – 7 ball;
- pedagogik ish staji 10 yil va undan yuqori bo‘lsa – 10 ball beriladi.
Bunda o‘qituvchining pedagogik ish staji mehnat daftarchasiga qarab aniqlanib, uning barcha pedagogik ish staji hisobga olinishi lozim. Sababi, nizomda boshqacha qoidalar nazarda tutilmagan.
Ya’ni, o‘qituvchining pedagogik ish staji sifatida nafaqat umumta’lim muassasasidagi barcha faoliyat davri, balki ta’limning barcha bo‘g‘inlaridagi (maktabgacha ta’lim, oliy ta’lim) ish staji ham inobatga olinadi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, sizning 2010-yildan boshlab shu kungacha bo‘lgan barcha ish stajingiz inobatga olinib, sizga maksimal 10 ball berilishi lozim deb hisoblaymiz.
Ustamalar mavzusiga oid boshqa ma’lumotlar bilan tanishish uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Laziz Xo‘jaqulov bilan bo‘lib o‘tgan suhbatni tomosha qilishni tavsiya qilamiz.

How is a teacher's seniority considered when giving points for Utsama?
I originally graduated from the course "German language and literature". I have been working in this field since 2010. Since 2019, I have been retrained and working as a primary school teacher. When I apply for master's degree, our director says that only the years of work at the beginning will be taken into account. I have been working at the startup for 5 years now, and the rest of my work experience cannot be added. Can you justify this legally?
Appendix 1 to the Regulation approved by the Cabinet of Ministers' decision No. 823 of September 30, 2019, index 5 of the criteria for evaluating the work of pedagogues, psychologists, and library staff provides for giving points to the teacher's pedagogical work experience.
In this case, the pedagogue employee is evaluated according to the seniority as follows:
- if the pedagogical work experience is from 1 to 5 years - 4 points;
- 7 points if the pedagogical work experience is from 5 to 10 years;
- 10 points are given if the pedagogical work experience is 10 years or more.
In this case, the pedagogical work experience of the teacher is determined according to the work record. All his pedagogical work experience should be taken into account. The reason is that there are no other provisions in the statute.
That is, as a teacher's pedagogical work experience, not only the entire period of activity in a general educational institution, but also the work experience at all levels of education (preschool education, higher education) are taken into account.
In conclusion, we believe that you should be given a maximum of 10 points, taking into account all your work experience from 2010 to this day.
To get acquainted with other information on the topic of Utsama, we recommend watching the interview with Laziz Khojakulov, the responsible officer of the Ministry of Preschool and School Education.