Ustama uchun ball berishda o‘qituvchining ish staji qanday hisoblanadi?
Men asli “Nemis tili va adabiyoti” yo‘nalishini tamomlaganman. 2010-yildan boshlab shu sohada ishladim. 2019-yildan esa qayta tayyorlovdan o‘tib, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi sifatida ishlab kelyapman.
Ustama uchun hujjat topshirsam, direktorimiz faqat boshlang‘ichda ishlagan yillaringiz hisobga olinadi deyapti. Boshlang‘ichda ishlaganimga endi 5 yil bo‘libdi, qolgan ish stajim qo‘shilmas emish. Shuni qonuniy asoslab berolasizmi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga 1-ilova, pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonining 5-ko‘rsatgichida o‘qituvchining pedagogik ish stajiga qarab ballar berilishi nazarda tutilgan.
Bunda pedagog xodim ish stajiga qarab quyidagicha baholanadi:
- pedagogik ish staji 1 yildan 5 yilgacha bo‘lsa – 4 ball;
- pedagogik ish staji 5 yildan 10 yilgacha bo‘lsa – 7 ball;
- pedagogik ish staji 10 yil va undan yuqori bo‘lsa – 10 ball beriladi.
Bunda o‘qituvchining pedagogik ish staji mehnat daftarchasiga qarab aniqlanib, uning barcha pedagogik ish staji hisobga olinishi lozim. Sababi, nizomda boshqacha qoidalar nazarda tutilmagan.
Ya’ni, o‘qituvchining pedagogik ish staji sifatida nafaqat umumta’lim muassasasidagi barcha faoliyat davri, balki ta’limning barcha bo‘g‘inlaridagi (maktabgacha ta’lim, oliy ta’lim) ish staji ham inobatga olinadi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, sizning 2010-yildan boshlab shu kungacha bo‘lgan barcha ish stajingiz inobatga olinib, sizga maksimal 10 ball berilishi lozim deb hisoblaymiz.
Ustamalar mavzusiga oid boshqa ma’lumotlar bilan tanishish uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Laziz Xo‘jaqulov bilan bo‘lib o‘tgan suhbatni tomosha qilishni tavsiya qilamiz.

Как учитывается стаж учителя при выставлении баллов за Утсама?
Изначально я окончил курс «Немецкий язык и литература». Работаю в этой сфере с 2010 года. С 2019 года прохожу переквалификацию и работаю учителем начальных классов. Когда я поступаю в магистратуру, наш директор говорит, что на начальном этапе будут учитываться только годы работы. Я работаю в стартапе уже 5 лет, а остальной опыт работы добавить нельзя. Можете ли вы это обосновать юридически?
Приложением 1 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров № 823 от 30 сентября 2019 года, индекс 5 критериев оценки работы педагогов, психологов, сотрудников библиотек предусматривает начисление баллов за стаж педагогической работы учителя.
В этом случае работник-педагог оценивается по трудовому стажу следующим образом:
- если стаж педагогической работы от 1 до 5 лет – 4 балла;
- 7 баллов при стаже педагогической работы от 5 до 10 лет;
- 10 баллов начисляются, если стаж педагогической работы составляет 10 лет и более.
В этом случае педагогический стаж работы преподавателя определяется по трудовому стажу. Должен быть учтен весь его педагогический опыт работы. Причина в том, что других положений в законе нет.
То есть в качестве педагогического стажа педагога учитывается не только весь период деятельности в общеобразовательном учреждении, но и стаж работы на всех уровнях образования (дошкольное образование, высшее образование).
В заключение мы считаем, что вам следует поставить максимум 10 баллов, учитывая весь ваш опыт работы с 2010 года по сей день.
Чтобы ознакомиться с другой информацией по теме Уцама, рекомендуем посмотреть интервью с ответственным сотрудником Министерства дошкольного и школьного образования Лазизом Ходжакуловым.