Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 26-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlarining bazaviy tarif stavkalariga 10 foiz har oylik ustama haq belgilanishi mumkin.
Bunda uslubiy birlashmalari rahbarlariga tayinlanadigan 10 foizlik ustama o‘qituvchi sifatida olishi mumkin bo‘lgan ustamaga qo‘shimcha ravishda belgilanadi.
Xabaringiz bo‘lsa, 2023-yil 22-avgustda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlari bazaviy tarif stavkalariga 10 foiz har oylik ustama haq belgilash mezonlari ishlab chiqilgan.
Unga ko‘ra metodbirlashma rahbarlariga 10 foizlik ustamalar quyidagi tartibda belgilanadi:
1.Ta’lim jarayonida pedagog xodimlarga o‘z vaqtida metodik yordamni tashkil etish, ularning kasbiy va metodik mahoratini hamda malakasini oshirishdagi faolligi.
Bunda metodbirlashma a’zolari uchun kamida 3 ta metodik tadbir (o‘quv-seminar, mahorat darslari, fanga doir qo‘shimcha ma’lumotlar, yangiliklar muhokamasi yuzasidan davra suhbati va hokazo) tashkil etilgan bo‘lsa 30 ball, tashkil etilmagan bo‘lsa 0 ball qo‘yiladi.
Buning uchun ishchi guruhga metodik tadbir haqida 1 varaqdan oshmagan holda qisqa ma’lumot va tadbirdan 2 dona fotolavha taqdim etiladi.
2.Ta’lim va tarbiya jarayonini zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etishdagi faolligi.
Bunda metodbirlashma a’zolariga ta’lim-tarbiya jarayonida foydalanish uchun chorakda 1 ta pedagogik texnologiya yoki o‘qituvchilarning fanni o‘zlashtirishdagi bo‘shliqlarini to‘ldirish usullari tavsiya etilgan bo‘lsa 20 ball, tavsiya etilmagan bo‘lsa 0 ball qo‘yiladi.
Buning uchun tavsiya etilgan pedagogik texnologiya yoki o‘quvchilarning fanni o‘zlashtirishdagi bo‘shliqlarni to‘ldirish usullari haqida 1 varaqdan oshmagan qisqa ma’lumot taqdim etiladi.
3.Fanlararo integratsiyani kuchaytirish va STEAM yondashuvini samarali tatbiq etishdagi faolligi.
Bunda umumta’lim muassasasida boshqa fan metodbirlashmalari bilan fanlararo integratsiyani kuchaytirish va STEAM yondashuvini samarali tatbiq etish masalasi chorakda bir marta muhokama qilingan bo‘lsa 10 ball, muhokama qilinmagan bo‘lsa 0 ball qo‘yiladi.
Buning uchun metodik tadbir haqida 1 varaqdan oshmagan holda qisqa ma’lumot taqdim qilinadi.
4.Umumta’lim muassasasida o‘quv-tarbiya jarayoni sifatini yanada yaxshilashdagi faolligi.
Bunda umumta’lim muassasasidagi metod birlashmaga a’zo bo‘lgan o‘qituvchilarning barchasi “Ochiq dars”lar tashkil etgan bo‘lsa 30 ball, “Ochiq dars”lar tashkil etmagan bo‘lsa 0 ball qo‘yiladi.
Shuningdek, metodbirlashma yig‘ilishini chorak davomida o‘tkazgan bo‘lsa 10 ball, metodbirlashma yig‘ilishini o‘tkazmagan bo‘lsa 0 ball beriladi.
Eslatma: Yuqoridagi ko‘rsatkichlar har chorak yakuni bo‘yicha hisoblanmaydi, bunda 1-chorak natijalari 2-chorak davomida, 2-chorak natijalari 3-chorak davomida, 3-chorak natijalari 4-chorak davomida, 4-chorak natijalari esa keyingi yilning 1-choragi davomida amal qiladi.

Как распределяется 10-процентная премия руководителям ассоциации?
Известно, что согласно пункту 26 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823, может устанавливаться 10-процентная ежемесячная надбавка к базовым тарифным ставкам руководителей методических объединений общеобразовательное учреждение по направлению науки.
При этом 10-процентная надбавка, назначаемая руководителям методических объединений, определяется в дополнение к надбавке, которую можно получить учителю.
Как известно, 22 августа 2023 года Министерство дошкольного и школьного образования разработало критерии установления 10-процентной ежемесячной надбавки к базовым тарифным ставкам руководителей методических объединений в областях науки.
Согласно ему, 10-процентные надбавки определены для руководителей СП в следующем порядке:
1.Организация своевременной методической поддержки педагогов в ходе образовательного процесса, их деятельности по повышению профессионального и методического мастерства и квалификации.
30 баллов, если для членов методического объединения было организовано не менее 3-х методических мероприятий (образовательный семинар, мастер-классы, дополнительная информация по науке, круглый стол по обсуждению новостей и т.п.), 30 баллов, если не организовано - 0 баллов.
Для этого рабочей группе будет предоставлена краткая информация о методическом мероприятии (не более 1 страницы) и 2 фотографии с мероприятия.
2.Деятельность по организации образовательно-воспитательного процесса на основе современных педагогических технологий.
Добавьте 20 баллов, если членам методического объединения рекомендована 1 педагогическая технология в квартал для использования в учебном процессе или методы восполнения пробелов в освоении предмета учителями, и 0 баллов, если не рекомендовано.
Для этого приводятся краткие сведения объемом не более 1 страницы о рекомендуемой педагогической технологии или способах восполнения пробелов в освоении студентами естественных наук.
3.Активно укреплять междисциплинарную интеграцию и эффективно внедрять подход STEAM.
При этом 10 баллов присваивается, если вопрос усиления межпредметной интеграции с другими предметными методами и эффективной реализации STEAM-подхода в общеобразовательном учреждении обсуждается один раз в квартал, и 0 баллов, если он не обсуждается.
Для этого предоставляется краткая информация о методическом мероприятии объемом не более 1 страницы.
4.Деятельность по дальнейшему повышению качества образовательного процесса в общеобразовательном учреждении.
При этом 30 баллов начисляется, если все преподаватели, входящие в методическое объединение в общеобразовательном учреждении, организовали «Открытые уроки», и 0 баллов, если они не организовали «Открытые уроки».
Также 10 баллов будет начислено, если собрание методической ассоциации проводилось в течение квартала, и 0 баллов, если собрание методической ассоциации не проводилось.
Примечание: Приведенные выше показатели не рассчитываются по итогам каждого квартала, при этом результаты 1-го квартала переносятся на 2-й квартал, результаты 2-го квартала переносятся на 3-й квартал, результаты 3-го квартала переносятся на 2-й квартал. квартал переносятся на 4-й квартал, а результаты 4-го квартала переносятся на 1-е число следующего года – действующего в течение квартала.