O‘qituvchiga direktor jamg'armasi hisobidan 50 foizlik ustama tayinlash mumkinmi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida” nizom tasdiqlangan.
Unga ko‘ra, o‘quv-tarbiya jarayoniga shaxsiy hissa qo‘shayotgan, o‘z kasbiga sodiq va tashabbuskor, yuqori kasb darajasini namoyon etayotgan pedagog xodimlarning bazaviy tarif stavkasiga har oylik 40 foizgacha ustama belgilash mumkin.
Bunda pedagog xodimlarning faoliyatini baholash mezonlari asosida to‘plagan umumiy ballari bo‘yicha ularga quyidagi miqdorlarda ustama haq belgilanadi:
- 65 — 70 ball to‘plasa — 10 foiz;
- 71 — 75 ball to‘plasa — 15 foiz;
- 76 — 80 ball to‘plasa — 20 foiz;
- 81 — 85 ball to‘plasa — 25 foiz;
- 86 — 90 ball to‘plasa — 30 foiz;
- 91 — 95 ball to‘plasa — 35 foiz;
- 96 — 100 ball to‘plasa — 40 foiz.
O‘qituvchi mana shu nizom bo‘yicha 50 foiz ustama olishi ham mumkinmi?
Ha, mumkin. Agar pedagog xodim bir vaqtning o‘zida metodbirlashma rahbari bo‘lsa va uning metodbirlashma faoliyati ham ishchi guruh tomonidan ijobiy baholangan bo‘lsa, ularga o‘qituvchi sifatida olayotgan 40 foizlik ustamasiga qo‘shimcha ravishda yana 10 foiz ya’ni, 40%+10%=50% ustama to‘lab berilishi mumkin.

Is it possible to assign a 50% bonus to a teacher?
As it is known, the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 823 of September 30, 2019 approved the Regulation "On the procedure for creating and using the funds of the Director's Fund for the encouragement of exemplary employees of general secondary educational institutions."
According to it, it is possible to establish a monthly allowance of up to 40% to the basic tariff rate for teachers who make a personal contribution to the educational process, are loyal to their profession and demonstrate a high professional level.
At the same time, on the basis of the criteria for assessing the activities of pedagogical employees, they are paid a surcharge in the following amounts:
• 65 - 70 points - 10%;
• 71 - 75 points - 15 percent;
• 76 - 80 points - 20 percent;
• 81 - 85 points - 25 percent;
• 86 - 90 points - 30 percent;
• 91 - 95 points - 35%;
• 96 - 100 points - 40 percent.
Is it possible for a teacher to receive a 50% bonus under this provision?
Yes, you can. If the teacher is at the same time the head of the methodological association and his methodological activity is also positively evaluated by the working group, they can be paid an additional 10% to the 40% bonus they receive as a teacher, that is, 40% + 10% = 50%.