Bolalarga zo‘ravonlik qilgan o‘qituvchi 4 yilga qamaldi
Avvalroq, Samarqandda 13 yashar bola oyog‘idan kishanlangan holda topilgandi. Keyinroq bolaga nisbatan bunday tarzdagi zo‘ravonlik holati maktab o‘qituvchisi tomonidan sodir etilgan bo‘lib chiqdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2011-yilda tug‘ilgan o‘quvchi Paxtachi tumani “Qalqon-jasorat harbiy sport maktabi”ning 6-sinfida o‘qirdi. Uning vasiylari va mazkur maktab o‘qituvchisi Sh.X ni chaqirib, undan bolani xulqi og‘irligi tufayli Samarqand viloyati “Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish Markazi”ga olib borishni so‘ragan.
2024-yil 15-mart kuni maktab o‘qituvchisi Sh.X. go‘yoki avtomashinadan tushib qochib ketmasin degan vaj bilan bolani avtomobilning orqa o‘rindig‘ida g‘ayriqonuniy tarzda oyoqlarini temir zanjir bilan bog‘lab qo‘ygani aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 138-moddasi (Zo‘rlik ishlatib g‘ayriqonuniy ravishda ozodlikdan mahrum qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgandi. Endilikda ish sudda ko‘rib chiqildi.
Sud hukmi bilan bolani zanjirband qilgan shaxs 4 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. U jazoni manzil koloniyada o‘tashi belgilandi.
Sudda o‘quvchi va uning vasiylari o‘qituvchiga belgilanadigan jazoni yengillashtirishni so‘ragan, shuningdek o‘qituvchi ham bu qilmishidan pushaymonligini bildirib, unga qamoq jazosidan boshqa yengilroq jazo tayinlashni so‘ragan.

Учителя, изнасиловавших детей, приговорили к 4 годам лишения свободы
Ранее в Самарканде был найден 13-летний мальчик в наручниках. Позже выяснилось, что такое насилие в отношении ребенка совершил школьный учитель.
По имеющимся данным, ученик 2011 года рождения учился в 6 классе "Щитко-отважной военной спортивной школы" Пахтачинского района. Его опекуны и учитель данной школы вызвали Ш.Х. и попросили его доставить ребенка в Самаркандский областной "Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним" из-за тяжелого поведения.
15 марта 2024 года было установлено, что школьный учитель Ш.Х. незаконно связал ноги с железной цепью на заднем сиденье автомобиля под предлогом того, что он якобы не должен выпрыгнуть из машины и убежать.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 138 Уголовного кодекса (Незаконное лишение свободы с применением насилия). Теперь дело рассмотрено в суде.
По приговору суда лицо, посадившее ребенка в цепь, было приговорено к 4 годам лишения свободы. Его назначили отбывать наказание в колонии-поселении.
В суде учащийся и его опекуны просили учителя смягчить наказание, а учитель также раскаялся в содеянном и попросил назначить ему более мягкое наказание, чем тюремное заключение.