Bolalarga zo‘ravonlik qilgan o‘qituvchi 4 yilga qamaldi
Avvalroq, Samarqandda 13 yashar bola oyog‘idan kishanlangan holda topilgandi. Keyinroq bolaga nisbatan bunday tarzdagi zo‘ravonlik holati maktab o‘qituvchisi tomonidan sodir etilgan bo‘lib chiqdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2011-yilda tug‘ilgan o‘quvchi Paxtachi tumani “Qalqon-jasorat harbiy sport maktabi”ning 6-sinfida o‘qirdi. Uning vasiylari va mazkur maktab o‘qituvchisi Sh.X ni chaqirib, undan bolani xulqi og‘irligi tufayli Samarqand viloyati “Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish Markazi”ga olib borishni so‘ragan.
2024-yil 15-mart kuni maktab o‘qituvchisi Sh.X. go‘yoki avtomashinadan tushib qochib ketmasin degan vaj bilan bolani avtomobilning orqa o‘rindig‘ida g‘ayriqonuniy tarzda oyoqlarini temir zanjir bilan bog‘lab qo‘ygani aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 138-moddasi (Zo‘rlik ishlatib g‘ayriqonuniy ravishda ozodlikdan mahrum qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgandi. Endilikda ish sudda ko‘rib chiqildi.
Sud hukmi bilan bolani zanjirband qilgan shaxs 4 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. U jazoni manzil koloniyada o‘tashi belgilandi.
Sudda o‘quvchi va uning vasiylari o‘qituvchiga belgilanadigan jazoni yengillashtirishni so‘ragan, shuningdek o‘qituvchi ham bu qilmishidan pushaymonligini bildirib, unga qamoq jazosidan boshqa yengilroq jazo tayinlashni so‘ragan.

Teacher who raped children sentenced to 4 years in prison
Earlier, a 13-year-old boy was found in Samarqand with chains on his legs. Later, it turned out that this type of violence against the child was committed by a school teacher.
According to information, the student, born in 2011, studied in the 6th grade of the "Shield-Courage Military Sports School" of the Pakhtachi district. His guardians and the school teacher called Sh.Kh and asked him to take the child to the "Center for Social and Legal Assistance to Minors" of the Samarkand region due to the severity of his behavior.
On March 15, 2024, a school teacher, Sh.Kh., was found to have illegally tied his legs with an iron chain in the back seat of the car, alleging that he would not get out of the car and run away.
In connection with this situation, a criminal case was initiated under Article 138 of the Criminal Code (Illegal deprivation of liberty using force). Now the case has been heard in court.
According to the court verdict, the man who chained the child was sentenced to 4 years in prison. He was ordered to serve his sentence in the colony of destination.
In the court, the student and his guardians requested a mitigation of the punishment imposed on the teacher, as well as the teacher expressed regret for this action and asked for a lighter punishment other than imprisonment.