Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi talabi 2025/2026-o‘quv yiliga qadar uzaytirilgan. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 31-iyuldagi 03-12-1050-son ko‘rsatma xati imzolangan.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xorijiy til o‘qituvchilariga 2025/2026-o‘quv yiliga qadar B2 darajadagi sertifikatlarga ega bo‘lish lozimligi haqida qat’iy ogohlantirish bergan. Ogohlantirish berilgan o‘qituvchilar 2025/2026-o‘quv yiliga qadar milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat olmasa, ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi.
Biz bu borada juda ko‘pchilikni qiziqtirayotgan boshqa ayrim savollarga ham batafsil javob berib o‘tishni lozim topdik.
Xorijiy til o‘qituvchilari toifasiga kimlar kiradi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-sonli qarorida 15 ta xorijiy tillar ro‘yxati keltirilgan.
Bular ingliz, fransuz, nemis, ispan, italyan, arab, xitoy, yapon, koreys, turk, fors, pushtu, dari, urdu, hind tillari hisoblanadi. Demak, aynan mana shu tillardan dars beradigan pedagoglar xorijiy tillar o‘qituvchilari hisoblanadi.
E’tibor bering, bu yerda “Rus tili” fani o‘qituvchilari xorijiy til o‘qituvchisi sifatida qayd etilmagan. Demak, “Rus tili” fani o‘qituvchilariga maktabda ishlashi uchun milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi mavjud emas.
Yangi ishga kirayotgan xorijiy til o‘qituvchilarini ishga olish tartibi qanday bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi 312-sonli qarorining 9-bandiga muvofiq 2022/2023-o‘quv yilidan boshlab, davlat ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan talabgor kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangan.
Shu sababli, B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi talabini 2025/2026-o‘quv yiliga qadar uzaytirish tartibi yangi ishga kirayotgan o‘qituvchilarga emas, balki amalda maktablarda ishlab kelayotgan o‘qituvchilarga nisbatan tatbiq qilingan.
Ya’ni, yangi ishga kirayotgan xorijiy til o‘qituvchisidan B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi sertifikat doimiy ravishda talab qilinavergan.
Undan tashqari yangi ishga kirayotgan xorijiy til o‘qituvchisi B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan sertifikatga ega bo‘lgan taqdirda, u stajyor-o‘qituvchi sifatida ishga qabul qilinadi va bir yil ichida kasbiy sertifikat ham olishi kerak bo‘ladi.
Chunki, B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatlar kasbiy sertifikat o‘rnida qabul qilinmaydi.
Ayrim toifadagi yangi ishga kiradigan xorijiy til o‘qituvchilariga 2025/2026-o‘quv yiliga qadar istisnolar berilgandi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining 2023-yil 28-noyabrdagi 27/9-183-sonli ko‘rsatma xatiga asosan 2025/2026-o‘quv yiliga qadar, istisno tariqasida, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi 471-son qarori 1-ilovasi bilan tasdiqlangan hududlarda xorijiy til o‘qituvchisi vazifasiga milliy yoki xalqaro baholash tizimlari bo‘yicha B2 va undan yuqori darajadagi chet tilini bilish sertifikatiga ega bo‘lmagan tegishli mutaxassislarni vaqtincha ishga qabul qilishga ruxsat etilgandi.
Endilikda, 2025/2026-o‘quv yiliga qadar mazkur toifadagi o‘qituvchilar ham milliy yoki xalqaro baholash tizimlari bo‘yicha kamida B2 darajadagi sertifikatga ega bo‘lishlari lozim.
Belgilangan muddatlarda tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lmagan o‘qituvchilar bilan mehnat shartnomasi o‘rnatilgan tartibda bekor qilinadi.
Talabalar xorijiy til o‘qituvchisi bo‘lib ishga kirmoqchi bo‘lsa, B2 sertifikati talab qilinadimi?
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorida xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan barcha talabgorlar haqida gap ketgan.
Ya’ni, davlat ta’lim muassasasiga ishga kirayotgan talabgor talaba bo‘ladimi yoki yo‘q u yangi ishga qabul qilinayotgan bo‘lsa, albatta B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat talab qilinadi.
Dekret ta’tilidan qaytayotgan xorijiy til o‘qituvchisidan ham B2 sertifikati talab qilinadimi?
Ya’ni, dekret ta’tilidan qaytayotgan xodimga yangi ishga qabul qilinayotgan xodim sifatida qaralmaydi. Shu yili, iyul-avgust oylarida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchisi dekret ta’tilidan qaytayotgan bo‘lsa, maktabdagi ish faoliyatini sentyabr oyiga qadar davom ettiraveradi.
Ammo ularga ham yangi o‘quv yili boshlanguniga qadar tegishli sertifikatga ega bo‘lish talabi to‘g‘risida ogohlantirish beriladi.
Xulosa
Umuman olganda, hozirda ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilariga yana bir yil muddat berilgan.
Maktablarga yangi ishga kirmoqchi bo‘layotgan xorijiy til o‘qituvchilariga esa hech qanday imkoniyat berilmadi. Ya’ni, ular ishga joylashishi uchun B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat olishi shart.
Endilikda maktabda xorijiy til o‘qituvchi bo‘lib ishlash uchun 2 ta sertifikat talab etilmoqda
- B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat;
Bu sertifikat ta’lim muassasasiga ishga joylashib olish uchun kerak bo‘ladi.
- Kasbiy sertifikat;
Bu nazorat sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan jismoniy shaxsga pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqini beradigan, cheklanmagan muddatga beriladigan QR-kod qo‘yilgan davlat namunasidagi hujjat hisoblanadi.
Bu hujjatni birinchi marta ishga qabul qilinadigan barcha fan o‘qituvchilari kabi xorijiy til o‘qituvchilari ham ishga qabul qilingan vaqtdan boshlab bir yil muddat davomida olishi kerak bo‘ladi.

The requirement for foreign language teachers working in general education institutions to have a national or equivalent international certificate of at least B2 level has been extended until the 2025/2026 academic year.
However, they will be given a warning about the requirement to have a certificate by the end of the academic year. If teachers who received a warning do not receive a national or equivalent international certificate by the 2025/2026 academic year, the employment contract with them will be terminated.
In this regard, we deemed it necessary to answer in detail some questions that interest many people.
Who are included in the category of foreign language teachers?
In the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 19, 2021, No. PP-5117, 15 foreign languages are listed as foreign languages.
These include English, French, German, Spanish, Italian, Arabic, Chinese, Japanese, Korean, Turkish, Persian, Pashto, Dari, Urdu, and Hindi. Therefore, teachers who teach these languages are considered foreign language teachers.
Note that Russian language teachers are not listed here as foreign language teachers. Therefore, there is no requirement for Russian language teachers to have a national or equivalent international certificate to work at school.
What will be the procedure for hiring foreign language teachers entering a new job?
In accordance with paragraph 9 of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 19, 2021 No. 312, starting from the 2022/2023 academic year, a newly hired applicant for the positions of foreign language teachers of state educational institutions must have a national or equivalent international certificate of at least B2 level.
Therefore, the procedure for extending the requirement to have a national B2 or equivalent international certificate until the 2025/2026 academic year will be applied not to newly hired teachers, but to teachers who are already working in schools.
That is, a foreign language teacher entering a new job will still be required to have a national or equivalent B2 level certificate.
If a foreign language teacher entering a new job has a national or equivalent B2 certificate, he will be hired as an intern-teacher and must also receive a professional certificate within one year.
Because national or equivalent international B2 certificates are not accepted in place of professional certificates.
There are exceptions for some categories of foreign language teachers
At the same time, by the 2025/2026 academic year, teachers of this category must have a certificate of at least B2 level according to national or international assessment systems.
The employment contract with teachers who do not have a certificate of the appropriate level within the established deadlines is terminated in the prescribed manner.
Will a B2 certificate be required if students want to get a job as a foreign language teacher?
The relevant decision of the Cabinet of Ministers refers to all new applicants for the positions of foreign language teachers.
That is, whether the applicant entering a state educational institution is a student or not, if he is being hired for a new job, he will be required to obtain a national B2 or equivalent international certificate.
Is a foreign language teacher required to be certified even if he changes his job?
In the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 312, it is not about applicants hired for the positions of foreign language teachers for the first time, but about teachers entering a new job.
That is, work experience does not play a role here at all. Therefore, if a foreign language teacher wants to change his job and transfer to another school, he will need to have a national or equivalent international certificate at the B2 level.
Is a B2 certificate also required from a foreign language teacher returning from maternity leave?
That is, an employee returning from a decree leave is not considered an employee being recruited for a new job. Therefore, if a foreign language teacher who does not have a national or equivalent international B2 certificate returns from a state holiday, they will continue working at the school until the 2025/2026 academic year.
However, they will also be given a warning about the requirement to have a corresponding certificate by the end of the academic year.
Summary
In general, foreign language teachers currently working in educational institutions were given another year.
Teachers of foreign languages who want to get a new job in schools were not given any time. That is, they must obtain a national or equivalent international B2 level certificate to be employed.
Now 2 certificates are required to work as a foreign language teacher at the school
- B2 national or equivalent international certificate;
This certificate will be needed to get a job in an educational institution.
- Professional certificate;
This is a state-issued document that gives the right to engage in pedagogical activities to an individual who has successfully passed the control test, issued for an unlimited period of time with a QR code.
Foreign language teachers, as well as teachers of other subjects hired for the first time, will need to receive this document for a period of one year from the date of hiring. If they cannot obtain a professional certificate in accordance with the established procedure, the employment contract concluded with them shall be terminated.