“Ish staji hamda malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish mumkin emas” – Vazirlik
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish masalasida ayrim xatoliklarga yo‘l qo‘yilishi ortidan hududiy boshqarmalarga ko‘rsatma xat yubordi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarorida “2023/2024-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchilar, 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab esa bosqichma-bosqich umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining tegishli toifaga ega bo‘lmagan pedagog kadrlari kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etilishi” hamda mazkur qaror bilan tasdiqlangan reglamentda “talabgor — kasbiy sertifikat olishga da’vogar bo‘lgan davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotidagi stajyor-o‘qituvchi yoki mutaxassis lavozimidagi o‘qituvchi” – ekanligi belgilab qo‘yilgan.
Vazirlikning ko‘rsatma xatida aytilishicha, ayrim umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari direktorlari tomonidan yuqoridagi topshiriqlar ijrosi noto‘g‘ri talqin qilinib, pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan, turli sabablarga ko‘ra ish joyini o‘zgartirayotgan nomzodlarni ham stajyor-o‘qituvchi lavozimiga ishga qabul qilish hamda oliy, birinchi va ikkinchi malaka toifalariga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish holatlariga yo‘l qo‘yilmoqda.
Shu sababli, vazirlik tomonidan pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan, turli sabablarga ko‘ra ish joyini o‘zgartirayotgan nomzodlarni stajyor-o‘qituvchi sifatida ishga qabul qilish noto‘g‘ri ekanligi, shuningdek oliy, birinchi va ikkinchi malaka toifalariga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilmaslik bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

"Pedagogues with work experience and qualification category cannot be involved in professional certification tests" - the ministry
The Ministry of Preschool and School Education sent an instructional letter to the regional departments after some mistakes were made in the issue of involving teachers in professional certification tests.
The Resolution of the Cabinet of Ministers No. 87 of February 2, 2024, "Starting from the 2023/2024 academic year, trainees-teachers who are first admitted to the teaching profession in general secondary educational organizations, and from the 2024/2025 academic year, gradually, pedagogical personnel of general secondary educational organizations who do not have the relevant category will be involved in professional certification tests," as well as the regulation approved by this resolution, stipulates that "the applicant is a trainee-teacher in a state general secondary educational
According to the instruction letter of the ministry, the execution of the above tasks by the directors of some general secondary educational organizations is interpreted incorrectly, and there are cases of recruitment of candidates with pedagogical work experience, who change their place of work for various reasons, as well as attracting teachers with higher, first and second qualification categories to professional certification tests.
In this regard, the ministry instructed that it is incorrect to hire candidates with pedagogical experience who change jobs for various reasons as trainees-teachers, as well as not to involve teachers with higher, first and second qualification categories in professional certification tests.