“Ish staji hamda malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish mumkin emas” – Vazirlik
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish masalasida ayrim xatoliklarga yo‘l qo‘yilishi ortidan hududiy boshqarmalarga ko‘rsatma xat yubordi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarorida “2023/2024-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchilar, 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab esa bosqichma-bosqich umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining tegishli toifaga ega bo‘lmagan pedagog kadrlari kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etilishi” hamda mazkur qaror bilan tasdiqlangan reglamentda “talabgor — kasbiy sertifikat olishga da’vogar bo‘lgan davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotidagi stajyor-o‘qituvchi yoki mutaxassis lavozimidagi o‘qituvchi” – ekanligi belgilab qo‘yilgan.
Vazirlikning ko‘rsatma xatida aytilishicha, ayrim umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari direktorlari tomonidan yuqoridagi topshiriqlar ijrosi noto‘g‘ri talqin qilinib, pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan, turli sabablarga ko‘ra ish joyini o‘zgartirayotgan nomzodlarni ham stajyor-o‘qituvchi lavozimiga ishga qabul qilish hamda oliy, birinchi va ikkinchi malaka toifalariga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish holatlariga yo‘l qo‘yilmoqda.
Shu sababli, vazirlik tomonidan pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan, turli sabablarga ko‘ra ish joyini o‘zgartirayotgan nomzodlarni stajyor-o‘qituvchi sifatida ishga qabul qilish noto‘g‘ri ekanligi, shuningdek oliy, birinchi va ikkinchi malaka toifalariga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilmaslik bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

"Педагогов со стажем работы и квалификационной категорией к экзаменам на профессиональный сертификат привлекать нельзя" - Mинистерство
21:43 / 15.08.2024 4.41k
Министерство дошкольного и школьного образования направило региональным управлениям инструктивное письмо после того, как были допущены некоторые ошибки в вопросе привлечения педагогов к испытаниям на профессиональный сертификат.
В постановлении Кабинета Министров от 2 февраля 2024 года No 87 определено, что "с 2023/2024 учебного года впервые принятые на работу на педагогическую должность в организациях общего среднего образования стажеры-преподаватели, а с 2024/2025 учебного года поэтапно привлекаются к испытаниям профессиональной сертификации педагогические кадры организаций общего среднего образования, не имеющие соответствующей категории," а также в регламенте, утвержденном настоящим постановлением, определено, что "соискатель - это стажер-преподаватель или учитель на должности специалиста в государственной организации общего среднего образования, претендующий на получение профессионального сертификата."
В инструктивном письме министерства говорится, что некоторые директора общеобразовательных организаций неправильно интерпретируют выполнение вышеуказанных заданий, допускаются случаи приема на работу на должность стажера-преподавателя кандидатов, имеющих стаж педагогической работы и меняющих место работы по разным причинам, а также привлечения к испытаниям на профессиональный сертификат педагогов, имеющих высшую, первую и вторую квалификационные категории.
В связи с этим министерство дало указание не принимать на работу в качестве стажеров-преподавателей кандидатов, имеющих стаж педагогической работы и меняющих место работы по разным причинам, а также не привлекать к испытаниям на профессиональный сертификат педагогов, имеющих высшую, первую и вторую квалификационные категории.