O'qituvchi va tarbiyachilarni konkurs asosida ishga qabul qilish taklifi ilgari surilmoqda
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi bu yilgi saylovoldi dasturida bog‘cha va maktablarga tarbiyachi va o‘qituvchilarni konkurs asosida ishga qabul qilish tartibini joriy etish, “Yangi avlod pedagoglarini tayyorlash Davlat dasturi”ni qabul qilish tashabbuslarini ilgari surayotgani ma’lum boldi.
Bu haqda “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Markaziy kengashi raisi Alisher Qodirov Daryo.uz nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Partiya raisining aytishicha, o‘qituvchi-pedagoglarni ishga qabul qilish masalasi bugungi kungacha o‘zining munosib yechimini topmagan. Ta’lim-tarbiya sifati bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan munosib pedagog kadrlarni ishga olish, bu bo‘yicha shaffof tizimlarni yaratish dolzarb masala hisoblanadi. Umumta’lim maktablari va oliy ta’lim muassasalarida o‘qituvchi-pedagoglarni tanlov asosida ishga qabul qilishga asoslangan shaffof tizim joriy etilmaganligi o‘z-o‘zidan ta’lim sifatiga ta’sir qiladi.
“Tarbiya va ta’lim islohotlarning eng ustuvor masalasi sifatida qabul qilingani holda keragicha mablag‘ ajratilayotgan bo‘lsa-da, vazirlik bu borada yetarlicha ishlar qilyapti, deb bo‘lmaydi. Bu fikrga bog‘cha va maktablardagi o‘zgarishlar nihoyatda sust yoki depsinish holatida kechayotgani ham misol bo‘lishi mumkin.
To‘g‘ri, mas’ullar tarbiya va ta’limda natija ko‘rinishi uchun vaqt kerakligini aytishmoqda. Lekin vaqti kelib natijalar ko‘rinishi uchun bugun tizimli ishlar olib borilishi kerak. Masalan, bog‘chalarimizdagi 126 ming tarbiyachining 48 mingi oliy ma’lumotli, xolos.
Bundan qanday xulosa chiqarish mumkin, ya’ni tarbiyaning hal qiluvchi bosqichi kimlarning qo‘lida?
Yigirma yil ishlab, malaka topmagan yoki qo‘lida diplomi bilan sohada adashib yurganini juda yaxshi biladigan, boshqa ish chiqqunicha bog‘cha yoki maktabda kun sanab yurganlarning malakasini oshirish uchun pul sarflashdan ma’no bormi?
Tarbiyachi ham, o‘qituvchi ham ish o‘rnini yo‘qotmasligi uchun o‘z ustida ishlashi, ish beruvchi oldida o‘zining malakali kadr ekanini isbotlashi kerak. Bu xarajatlarni kamaytirish, maoshlarni jozibali qilish uchun qo‘shimcha manba yaratadi, tarbiyachi va o‘qituvchilarni raqobatbardosh qiladi, pirovardida esa tarbiya va ta’lim sifatini oshiradi”, - deydi A.Qodirov.
Shuningdek, bugungi kunda adliya tizimida munosib kadrlarni ishga qabul qilish, bu bo‘yicha zamonaviy AKT, elektron platformalarni joriy etgan holda shaffof ishga qabul qilish tizimi samarali yo‘lga qo‘yilganligi, lekin nima uchun tegishli mas’ullar ta’lim-tarbiya tizimida bu jihatlarga yetarli darajada e’tibor qaratmayotgani, bu borada belgilangan vazifalar ijrosi kechikayotgani ta’kidlandi.
“O‘z saylovoldi dasturimizda bu masalaga alohida e’tibor qaratgan holda bog‘cha va maktablarga tarbiyachi va o‘qituvchilarni ishga qabul qilish masalalarini tartibga solishga qaratilgan o‘z tashabbuslarimizni ilgari suryapmiz”, - deya fikrini yakunlandi “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Markaziy kengashi raisi A.Qodirov.

Выдвигается предложение о приеме на работу учителей и воспитателей на конкурсной основе
Стало известно, что Демократическая партия "Миллий тикланиш" в своей предвыборной программе этого года выдвигает инициативы по внедрению порядка приема на работу воспитателей и учителей в детские сады и школы на конкурсной основе, а также принятию "Государственной программы по подготовке педагогов нового поколения."
Об этом сообщил председатель Центрального совета Демократической партии "Миллий тикланиш" Алишер Кодиров в интервью изданию Daryo.uz.
По словам председателя партии, вопрос о приеме на работу учителей-педагогов до сегодняшнего дня не нашел своего должного решения. Актуальным вопросом является набор достойных педагогических кадров, непосредственно связанных с качеством образования и воспитания, создание прозрачных систем. Отсутствие в общеобразовательных школах и высших учебных заведениях прозрачной системы, основанной на приеме на работу учителей-педагогов на конкурсной основе, само по себе сказывается на качестве образования.
"Несмотря на то, что воспитание и образование признаны приоритетными вопросами реформ и выделяются необходимые средства, нельзя сказать, что министерство делает достаточно в этом направлении. Примером этого может служить то, что изменения в детских садах и школах происходят крайне медленно или в состоянии застоя.
Верно, ответственные лица говорят, что для проявления результатов в воспитании и образовании требуется время. Но чтобы со временем были видны результаты, сегодня необходимо проводить системную работу. Например, из 126 тысяч воспитателей в наших детских садах только 48 тысяч имеют высшее образование. Какой вывод можно сделать из этого, то есть в чьих руках находится решающий этап воспитания?
Есть ли смысл тратить деньги на повышение квалификации тех, кто двадцать лет работал и не получил квалификации, или тех, кто с дипломом в руках прекрасно знает, что заблуждается в профессии и считает дни в детском саду или школе, пока не найдет другую работу?
И воспитатель, и учитель должны работать над собой, доказывать работодателю, что они квалифицированные кадры, чтобы не потерять рабочее место. Это создаст дополнительный источник для снижения затрат, повышения привлекательности зарплат, сделает воспитателей и учителей конкурентоспособными, а в конечном итоге повысит качество воспитания и образования," - сказал А.Кодиров.
Также отмечалось, что сегодня в системе юстиции эффективно налажена прозрачная система приема на работу с внедрением современных ИКТ и электронных платформ, но почему соответствующие должностные лица не уделяют должного внимания этим аспектам в системе образования и воспитания, затягивается выполнение поставленных задач.
"В своей предвыборной программе мы уделяем особое внимание этому вопросу и выдвигаем свои инициативы, направленные на упорядочение вопросов приема на работу воспитателей и учителей в детские сады и школы," - заключил председатель Центрального совета Демократической партии "Миллий тикланиш" А.Кодиров.