Ayrim hududlardagi o'qituvchilar malakasini oshirish markazlari nochor ahvolda qolayotgani aytildi
Prezident Guliston, Namangan va Farg‘ona shaharlari, Karmana tumanidagi o‘qituvchilar malakasini oshirish markazlari nochor ahvolda qolayotganini ta’kidladi.
Ayni vaqtda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan ta’limda amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan muloqot bo‘lib o‘tmoqda.
Muloqotda malaka oshirish tizimida amalga oshiriliyaotgan ishlar ham tilga olindi.
“Bugungi ochiq muloqotimiz salkam bir asrlik tarixga ega bo‘lgan Abdulla Avloniy nomidagi malaka oshirish institutida o‘tayotgani albatta bejiz emas. Men yig‘ilishdan oldin hozirgi kunda mutlaqo yangicha qiyofaga ega bo‘lgan institutda yaratilgan sharoitlar, o‘qituvchilar malakasini oshirish bo‘yicha yangi tizim taqdimoti bilan tanishdim.Bundan buyon ta’lim sifatini yangi bosqichga ko‘tarish uchun ishni 7 ta yo‘nalishda tashkil etamiz. Birinchidan, Abdulla Avloniy nomidagi institut pedagoglarda kasb mahoratini oshirishga mas’ul bo‘ladi. Institutning 12 ta hududiy markazini zamonaviy qiyofaga keltirish va jihozlash uchun yaqin 3 yilda byudjetdan har yili 50 milliard so‘m ajratiladi.Kecha yaxshi bir xabar eshitdim. Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov bu mablag‘ni kutib o‘tirmasdan, mahalliy byudjetdan 7 milliard so‘m ajratib, viloyatdagi malaka oshirish markazini rekonstruksiya qilishni boshlab yuboribdi.Bunday ezgu ishlar azaldan ilm-ma’rifat maskani, ulug‘ allomalar diyori bo‘lib kelayotgan Buxoro ahliga albatta yarashadi.Qolgan hokimlar ham tashabbus ko‘rsatib, zarur mablag‘ni topib, o‘z hududidagi markazlarni zamonaviy ko‘rinishga keltirsa, bundan kim yutadi? Albatta, birinchi navbatda ana shu hududning o‘zi, uning aholisi va yoshlari yutadi. Aslida buyam tarbiya, buyam vatanparvarlik, buyam ibrat.Afsuski, Guliston, Namangan va Farg‘ona shaharlari, Karmana tumanidagi o‘qituvchilar malakasini oshirish markazlari nochor ahvolda qolmoqda. Men viloyat hokimlariga hududdagi maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i vazifasini yuklaganim albatta bejiz emas.Ya’ni, hokimlarning o‘zi bu sohada o‘rnak bo‘lishi kerak. Ularga qarab boshqalar ham ta’lim va tarbiya davlat, jamiyat uchun qanday hal qiluvchi masala ekanini his etadi. Endi shuni bilinglar, “Qachon dasturga kirsa, ta’mirlaymiz”, deb kutib o‘tiradigan zamonlar o‘tib ketdi.Bugun davr ham, talab ham boshqacha. Ta’lim va tarbiyada yo‘qotilgan bir kun ertaga o‘n yillik, yuz yillik muammoga aylanadi” — deya ta’kidladi Prezident.

It was noted that teacher training centers in some regions are in a desperate state
The President noted that the teacher training centers in the cities of Gulistan, Namangan and Fergana, as well as in the Karmana district, remain in a dire situation.
At the same time, a dialogue is being held with the participation of President Shavkat Mirziyoyev on the ongoing work in the field of education and priority tasks for the future in connection with the "Teacher and Mentor Day."
During the conversation, the work carried out in the system of advanced training was also mentioned.
"It is no coincidence that today's open dialogue is being held at the Abdullah Avloni Institute of Advanced Training, which has a history of almost a century.
Before the meeting, I got acquainted with the conditions created at the institute, which currently has a completely new look, and the presentation of a new system for improving the qualifications of teachers.
From now on, we will organize work in 7 areas to raise the quality of education to a new level.
First, the Abdulla Avloni Institute will be responsible for improving the professional skills of teachers.
In the next three years, 50 billion Uzbek soums will be allocated from the budget for the modernization and equipping of 12 regional centers of the institute.
Yesterday I heard good news. Khokim of Bukhara region Botir Zaripov, without waiting for these funds, allocated 7 billion soums from the local budget and began the reconstruction of the regional training center.
Such kind deeds will undoubtedly suit the people of Bukhara, who have long been a center of science and enlightenment, the land of great scientists.
If the other khokims take the initiative, find the necessary funds, and bring the centers in their territory to a modern appearance, who will win?
Of course, the region itself, its inhabitants and youth will win in the first place. In fact, this is education, this is patriotism, this is an example.
Unfortunately, the teacher training centers in the cities of Gulistan, Namangan and Fergana, as well as the Karmana district, remain in a dire situation.
It is no coincidence that I entrusted the khokims of the regions with the duties of head of the preschool and school education department in the region.
That is, the khokims themselves should set an example in this area. Looking at them, others also feel that education and upbringing are a crucial issue for the state and society.
Now, remember, the time has passed when you would wait and wait for the program to be repaired.
Today is a different time and demand. One day lost in education and upbringing will become a ten-year, a hundred-year problem tomorrow," the President said.