Ayrim hududlardagi o'qituvchilar malakasini oshirish markazlari nochor ahvolda qolayotgani aytildi
Prezident Guliston, Namangan va Farg‘ona shaharlari, Karmana tumanidagi o‘qituvchilar malakasini oshirish markazlari nochor ahvolda qolayotganini ta’kidladi.
Ayni vaqtda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan ta’limda amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan muloqot bo‘lib o‘tmoqda.
Muloqotda malaka oshirish tizimida amalga oshiriliyaotgan ishlar ham tilga olindi.
“Bugungi ochiq muloqotimiz salkam bir asrlik tarixga ega bo‘lgan Abdulla Avloniy nomidagi malaka oshirish institutida o‘tayotgani albatta bejiz emas. Men yig‘ilishdan oldin hozirgi kunda mutlaqo yangicha qiyofaga ega bo‘lgan institutda yaratilgan sharoitlar, o‘qituvchilar malakasini oshirish bo‘yicha yangi tizim taqdimoti bilan tanishdim.Bundan buyon ta’lim sifatini yangi bosqichga ko‘tarish uchun ishni 7 ta yo‘nalishda tashkil etamiz. Birinchidan, Abdulla Avloniy nomidagi institut pedagoglarda kasb mahoratini oshirishga mas’ul bo‘ladi. Institutning 12 ta hududiy markazini zamonaviy qiyofaga keltirish va jihozlash uchun yaqin 3 yilda byudjetdan har yili 50 milliard so‘m ajratiladi.Kecha yaxshi bir xabar eshitdim. Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov bu mablag‘ni kutib o‘tirmasdan, mahalliy byudjetdan 7 milliard so‘m ajratib, viloyatdagi malaka oshirish markazini rekonstruksiya qilishni boshlab yuboribdi.Bunday ezgu ishlar azaldan ilm-ma’rifat maskani, ulug‘ allomalar diyori bo‘lib kelayotgan Buxoro ahliga albatta yarashadi.Qolgan hokimlar ham tashabbus ko‘rsatib, zarur mablag‘ni topib, o‘z hududidagi markazlarni zamonaviy ko‘rinishga keltirsa, bundan kim yutadi? Albatta, birinchi navbatda ana shu hududning o‘zi, uning aholisi va yoshlari yutadi. Aslida buyam tarbiya, buyam vatanparvarlik, buyam ibrat.Afsuski, Guliston, Namangan va Farg‘ona shaharlari, Karmana tumanidagi o‘qituvchilar malakasini oshirish markazlari nochor ahvolda qolmoqda. Men viloyat hokimlariga hududdagi maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i vazifasini yuklaganim albatta bejiz emas.Ya’ni, hokimlarning o‘zi bu sohada o‘rnak bo‘lishi kerak. Ularga qarab boshqalar ham ta’lim va tarbiya davlat, jamiyat uchun qanday hal qiluvchi masala ekanini his etadi. Endi shuni bilinglar, “Qachon dasturga kirsa, ta’mirlaymiz”, deb kutib o‘tiradigan zamonlar o‘tib ketdi.Bugun davr ham, talab ham boshqacha. Ta’lim va tarbiyada yo‘qotilgan bir kun ertaga o‘n yillik, yuz yillik muammoga aylanadi” — deya ta’kidladi Prezident.

Отмечалось, что центры повышения квалификации учителей в некоторых регионах находятся в беспомощном состоянии
Президент отметил, что центры повышения квалификации учителей в Гулистане, Намангане и Фергане, Карманинском районе остаются в отчаянном положении.
В настоящее время с участием Президента Шавката Мирзиёева проходит диалог о проводимой работе в сфере образования и приоритетных задачах на перспективу в связи с "Днем учителей и наставников."
В ходе беседы также была отмечена работа, проводимая в системе повышения квалификации.
"Не случайно сегодняшний открытый диалог проходит в Институте повышения квалификации имени Абдуллы Авлони, который имеет почти вековую историю.
Перед совещанием я ознакомился с условиями, созданными в институте, который сегодня имеет совершенно новый облик, презентацией новой системы повышения квалификации преподавателей.
Отныне мы организуем работу по 7 направлениям для поднятия качества образования на новый уровень.
Во-первых, институт имени Абдуллы Авлони будет отвечать за повышение профессионального мастерства педагогов.
На придание современного облика и оснащение 12 региональных центров института в ближайшие 3 года из бюджета ежегодно будет выделяться 50 миллиардов сумов.
Вчера я узнал хорошую новость. Хоким Бухарской области Ботир Зарипов, не дожидаясь этих средств, выделил из местного бюджета 7 миллиардов сумов и начал реконструкцию областного центра повышения квалификации.
Такие добрые дела, безусловно, пригодятся жителям Бухары, которая издревле была центром науки и просвещения, родиной великих ученых.
Кто выиграет, если остальные хокимы проявят инициативу, найдут необходимые средства и приведут центры на своей территории в современный вид?
Безусловно, в первую очередь выиграет сам регион, его жители и молодежь. На самом деле это воспитание, это патриотизм, это пример.
К сожалению, центры повышения квалификации учителей в Гулистане, Намангане и Фергане, Карманинском районе остаются в плохом состоянии.
Не случайно я возложил на хокимов областей обязанности начальника регионального управления дошкольного и школьного образования.
То есть сами хокимы должны быть примером в этой сфере. Смотря на них, другие также чувствуют, каким решающим вопросом для государства и общества является образование и воспитание.
Теперь знайте, что прошло то время, когда вы ждали: "Когда входит в программу, мы ее отремонтируем."
Сегодня и время, и спрос - это другое. Один день, потерянный в образовании и воспитании, завтра станет десятилетней, столетней проблемой," - подчеркнул Президент.