“Tanaffus” podkastimizning ikkinchi sonida pedagoglar uchun dolzarb va qiziqarli bo‘lgan mavzu - attestatsiya, test jarayonlari haqida suhbat qurdik.
Ushbu sonimizga maxsus mehmonlar sifatida Ta’limni rivojlantirish respublika markazi mas’ul xodimi Rashidjon Tojiboyev hamda Olmazor tumanidagi 29-IDUM o‘qituvchisi G‘ofurjon Dehqonovlar tashrif buyurishdi.
Suhbat davomida ular pedagoglarning attestatsiya jarayonlari, test tizimlari va bu jarayonlarning o‘qituvchilarga qanday ta’sir qilishi haqida qimmatli ma’lumotlar bilan o‘rtoqlashishdi.
“Tanaffus” podkastining keyingi sonlarida ham ta’lim tizimiga oid dolzarb mavzularni muhokama qilishda davom etamiz. Attestatsiya jarayonlari bo‘yicha savollaringiz bo‘lsa, podkastimizni tinglab, bu haqda ko‘proq ma’lumot olishingiz mumkin.
O‘qituvchilar attestatsiyasi bo‘yicha prezidentga murojaat yo‘llandi
Endi 1-sinflarni o‘qitadigan o‘qituvchilar oliy yoki birinchi toifali bo‘lishi kerakmi?
Ijtimoiy tarmoqlarda “Joriy o‘quv yilidan 1-sinfni o‘qitadigan o‘qituvchilar oliy yoki birinchi toifali bo‘lishlari shart” degan mazmundagi xabarlar tarqalmoqda. Bu qanchalik asosli?
Attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan o‘zbekistonlik o‘qituvchilar bilan bog‘liq mojaro xorijga ham yetib bordi. Maktab darsligidagi tarixiy xatolik va shu xato fakt asosida tuzilgan attestatsiya testi ortidan AQShning Pensilvaniya universiteti tarixchi-pedagogi, shuningdek, ispaniyalik olimlar hamda bir qator xorijiy ommaviy axborot vositalari ham mazkur masalani muhokama qila boshladi.
2025-yilgi attestatsiyada 60 foizdan ortiq o‘qituvchi o‘tolmagani ma’lum bo‘ldi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi joriy yilgi malaka toifasi test sinovlariga oid statistikani e’lon qildi. Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilda ikki marotaba o‘tkazilgan test sinovlarida 64,4 foiz o‘qituvchilar yetarli natija qayd etolmagan.