14:43 / 07.10.2024 4.36k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekistondagi bog‘chalarda 5-6 yoshli bolalar uchun Fransiyaning innovatsion Kokoro lingua platformasi yordamida fransuz tilini o‘qitish va ustozlar malakasini oshirish bo‘yicha qator kelishuvlarga erishdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova Fransiyada bo‘lib o‘tgan Xalqaro Frankofoniya tashkilotining 19-sammitida ishtirok etdi. Mazkur sammit doirasida vazir Hilola Umarova va Kokoro Lingua kompaniyasi asoschisi Natali Lasslet o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasining Fransiyadagi elchixonasi ko‘magida tashkil etilgan ushbu uchrashuvda tomonlar O‘zbekistondagi maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 5-6 yoshli bolalar uchun innovatsion Kokoro lingua platformasi yordamida bolalarga fransuz tilini o‘rgatish masalalarini muhokama qilishdi.
Muhokamalar yakunida kelgusi bir yil davomida 12 ta maktabgacha ta’lim tashkilotlarida bepul tarzda fransuz tilini o‘qitish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Ma’lumot uchun: Kokoro lingua - bolalar uchun til o‘rgatish bo‘yicha innovatsion xalqaro kompaniya hisoblanadi.
Uchrashuvlar davomida vazir Hilola Umarova France Education International tashkiloti Bosh direktori Olivye Brandui bilan ham uchrashdi.
Unda fransuz tomoni bilan O‘zbekistondagi fransuz tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish va trener o‘qituvchilarini tayyorlash, o‘qituvchilar almashuv dasturini joriy qilish hamda O‘zbekistonda fransuz tili testlarini (DELF junior, DALF) joriy qilish masalalari yuzasidan kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun: France Education International 1945-yilda tashkil topgan bo‘lib, tashkilotning asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri  til bo‘yicha sertifikatlash va testlar tuzishdan iborat.

French is taught in kindergartens
The Ministry of Preschool and School Education has reached a number of agreements on teaching French and improving the skills of teachers in kindergartens in Uzbekistan using the innovative Kokoro lingua platform of France for 5-6 year old children.
Minister of Preschool and School Education Hilola Umarova took part in the 19th summit of the International Organization of the Francophone in France.
Within the framework of this summit, a meeting was held between Minister Hilola Umarova and the founder of Kokoro Lingua company Natalie Lasslet.
At this meeting, organized with the support of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in France, the parties discussed the issues of teaching French to children in preschool educational organizations of Uzbekistan using the innovative Kokoro lingua platform for children aged 5-6 years.
Following the discussions, an agreement was signed on the free teaching of French in 12 preschool educational organizations over the next year.
For reference: Kokoro lingua is an innovative international company for language learning for children.
During the meetings, Minister Hilola Umarova also met with Olivier Brandy, General Director of France Education International.
An agreement was reached with the French side on improving the qualifications of French language teachers in Uzbekistan and training coach teachers, introducing a teacher exchange program, and introducing French language tests (DELF junior, DALF) in Uzbekistan.
For reference: France Education International was founded in 1945, and one of the main areas of activity of the organization is language certification and testing.