14:43 / 07.10.2024 4.36k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekistondagi bog‘chalarda 5-6 yoshli bolalar uchun Fransiyaning innovatsion Kokoro lingua platformasi yordamida fransuz tilini o‘qitish va ustozlar malakasini oshirish bo‘yicha qator kelishuvlarga erishdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova Fransiyada bo‘lib o‘tgan Xalqaro Frankofoniya tashkilotining 19-sammitida ishtirok etdi. Mazkur sammit doirasida vazir Hilola Umarova va Kokoro Lingua kompaniyasi asoschisi Natali Lasslet o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasining Fransiyadagi elchixonasi ko‘magida tashkil etilgan ushbu uchrashuvda tomonlar O‘zbekistondagi maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 5-6 yoshli bolalar uchun innovatsion Kokoro lingua platformasi yordamida bolalarga fransuz tilini o‘rgatish masalalarini muhokama qilishdi.
Muhokamalar yakunida kelgusi bir yil davomida 12 ta maktabgacha ta’lim tashkilotlarida bepul tarzda fransuz tilini o‘qitish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Ma’lumot uchun: Kokoro lingua - bolalar uchun til o‘rgatish bo‘yicha innovatsion xalqaro kompaniya hisoblanadi.
Uchrashuvlar davomida vazir Hilola Umarova France Education International tashkiloti Bosh direktori Olivye Brandui bilan ham uchrashdi.
Unda fransuz tomoni bilan O‘zbekistondagi fransuz tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish va trener o‘qituvchilarini tayyorlash, o‘qituvchilar almashuv dasturini joriy qilish hamda O‘zbekistonda fransuz tili testlarini (DELF junior, DALF) joriy qilish masalalari yuzasidan kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun: France Education International 1945-yilda tashkil topgan bo‘lib, tashkilotning asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri  til bo‘yicha sertifikatlash va testlar tuzishdan iborat.

Французский язык преподается в детских садах
Министерство дошкольного и школьного образования Узбекистана достигло ряда договоренностей по обучению французскому языку и повышению квалификации учителей с помощью инновационной французской платформы Kokoro lingua для детей 5-6 лет в детских садах Узбекистана.
Министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова приняла участие в 19-м саммите Международной франкофонии во Франции.
В рамках данного саммита состоялась встреча министра Хилолы Умаровой и основателя компании Kokoro Lingua Натали Ласслет.
На встрече, организованной при поддержке Посольства Республики Узбекистан во Франции, стороны обсудили вопросы обучения детей французскому языку с помощью инновационной платформы Kokoro lingua для детей 5-6 лет в дошкольных образовательных организациях Узбекистана.
По итогам обсуждений было подписано соглашение о бесплатном обучении французскому языку в 12 дошкольных образовательных организациях в течение следующего года.
Справочно: Kokoro lingua - инновационная международная компания по обучению детей языку.
В ходе встреч министр Хилола Умарова также встретилась с генеральным директором организации France Education International Оливье Брандуи.
На нем была достигнута договоренность с французской стороной по вопросам повышения квалификации преподавателей французского языка в Узбекистане и подготовки преподавателей-тренеров, внедрения программы обмена преподавателями, а также внедрения тестов на французский язык (DELF junior, DALF) в Узбекистане.
Для справки: France Education International была основана в 1945 году и одним из основных направлений деятельности организации является сертификация по языку и составление тестов.