Pedagoglar uchun yangi imkoniyatlar: A.Avloniy institutining yangilangan binosiga tashrif
2023-yilning 23-sentyabrida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova Abdulla Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy instituti tashrif buyurib, institut binosi juda yomon ahvolda ekanligini aytib, aslida bu institut hududiy malaka oshirish markazlariga lokomotiv bo‘lishi lozimligi, o‘qituvchi va direktorlar bu yerga ishtiyoq bilan kelishlari kerakligini ta’kidlagandi.
O‘shanda vazir Hilola Umarova institut binosini yangidan, mutlaqo zamonaviy ko‘rinishda qayta rekonstruksiya qilinishi haqida aytgandi va oktyabr oyidan esa ta’mirlash ishlari boshlab yuborilgandi. Oradan bir yil o‘tib, ya’ni 2024-yilning 30-sentyabr kuni “1-oktyabr – O’qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Abdulla Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy instituti yangi binosining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida Prezident Shavkat Mirziyoyev shaxsan ishtirok etib, institut faoliyati bilan tanishgandi. Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Abdulla Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy institutining yangi binosida OAV xodimlari, radio, televideniye, ommaviy nashrlar jurnalistlari va blogerlar uchun press-tur tashkil etildi.
Press-tur doirasida xalqtaliminfo.uz sayti jamoasi OAV xodimlari bilan birgalikda yangilangan institut binosida pedagoglarga yaratib berilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishib chiqdi.
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Abdulla Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy instituti 1934-yil tashkil topgan bo‘lib, bir asrga teng vaqt mobaynida maktab direktorlari hamda fan o‘qituvchilarining muntazam malakasini oshirish va qayta tayyorlash faoliyati bilan shug‘ullangan.
Dastlab, institutning ikki gektar yer maydoniga ega hududida – 1 ta o‘quv binosi (49 ta xona va 1 ta majlislar zali), 2 ta 520 o‘ringa ega bo‘lgan yotoqxona (24 ta lyuks, 496 ta oddiy o‘rinli), 1 ta 250 kishiga mo‘ljallangan oshxona, 1 ta qayta tayyorlov markazi (1 ta studiya xonasi), 1 ta garajdan iborat binolar mavjud edi. Bu binolar esa zamon talablariga mutlaqo javob bermasdi.
Joriy yilda institutning binosi to‘liq qayta ta’mirdan chiqarildi. Yangi binodan menejerlik o‘quv kurslari hamda pedagoglarning malakasini oshirish uchun 850 o‘rinli zamonaviy o‘quv xonalari, 87 750 ta fondga ega Axborot-resurs markazi, Abdulla Avloniy nomidagi yodgorlik muzeyi hamda malaka oshirish uchun kelgan pedagoglar uchun 560 o‘rinli zamonaviy mehmonxona tipidagi yotoqxona o‘rin oldi.
Shuningdek, institutda innovatsion faoliyatni rivojlantirish, tabiiy fanlar va muhandislik, matematika yo‘nalishdagi fanlararo, ilmiy-tadqiqot va loyiha mashg‘ulotlariga asoslangan zamonaviy ta’lim muhitini yaratish maqsadida STEAM laboratoriyasi barpo etildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmatining xalqtaliminfo.uz ga ma’lum qilishicha, 2025-yildan boshlab maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari rahbar, pedagog va mutaxassis kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirishning yaxlit tizimi joriy qilinadi.
Bunda Prezident maktablarida to‘plangan ilg‘or tajribalarni uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimi orqali umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga keng tatbiq etiladi. Rahbar kadrlar uchun malaka oshirish kurslari menejerlik o‘quv kurslari uchun joriy etilgan tartib asosida, pedagog va mutaxassis kadrlar uchun zamonaviy kompetensiyalarni shakllantirishga yo‘naltirilgan ta’lim dasturlari bo‘yicha tashkil etiladi.
Ma’lumot uchun: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan joriy yilning o‘tgan vaqti davomida 316 376 nafar (193 170 nafari mahorat markazlarida, 113 732 nafari “Uzluksiz kasbiy ta’lim” platformasida, 5 204 nafari oliy ta’lim muassasalari va nodavlat ta’lim tashkilotlarida) pedagog kadrlar malakasi oshirildi.
Vazirlik huzuridagi Abdulla Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida 4 270 nafar ta’lim muassasalari rahbarlarining malakasi oshirildi. 666 nafar amaldagi direktorlar va 1 201 nafar direktor lavozimiga nomzodlar menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitildi.
Umumta’lim maktablarining 120 nafar o‘qituvchisi Fransiyada, 32 nafar professor-o‘qituvchi Qozon federal universiteti va Belarus davlat pedagogika universitetiga malaka oshirishga yuborildi.
Hozirga qadar 1500 nafar umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori lavozimiga nomzod, 1000 nafar amaldagi maktab direktorini “Menejerlik o‘quv kurslari”da o‘qitish belgilangan.

Новые возможности для педагогов: посещение обновленного здания института А.Авлони
30 сентября 2024 года в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников" состоялась церемония открытия нового здания Национального института педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони, в которой лично принял участие Президент Шавкат Мирзиёев и ознакомился с деятельностью института.
Сегодня в новом здании Национального института педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони при Министерстве дошкольного и школьного образования организован пресс-тур для работников СМИ, журналистов радио, телевидения, средств массовой информации и блогеров.
В рамках пресс-тура команда xalqtaliminfo.uz вместе с сотрудниками СМИ ознакомилась с условиями, созданными для педагогов в обновленном здании института.
Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони при Министерстве дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан был создан в 1934 году и на протяжении почти века занимался систематическим повышением квалификации и переподготовкой директоров школ и учителей-предметников.
Первоначально на территории института, занимавшей два гектара земли, было 1 учебное здание (49 комнат и 1 конференц-зал), 2 общежития на 520 мест (24 люкса, 496 обычных мест), 1 столовая на 250 человек, 1 переподготовительный центр (1 студия), 1 гараж. В этих аудиториях не было достаточных условий для формирования навыков преподавателя, интерактивной организации занятий и проведения методик обучения на основе интеграции дисциплин.
В нынешнем году полностью отремонтировано здание института. В новом здании будут организованы учебные курсы по менеджменту и современные учебные классы на 850 мест для повышения квалификации педагогов, Информационно-ресурсный центр на 87 750 фондов, мемориальный музей имени Абдуллы Авлони и современное общежитие гостиничного типа на 560 мест для педагогов, прибывших для повышения квалификации.
Также в целях развития инновационной деятельности, создания современной образовательной среды на основе междисциплинарных, научно-исследовательских и проектных занятий по естественным наукам и инженерии, математике в институте была создана лаборатория STEAM.
Как сообщили xalqtaliminfo.uz в пресс-службе Министерства дошкольного и школьного образования, с 2025 года будет внедрена целостная система переподготовки и повышения квалификации руководящих, педагогических и специализированных кадров дошкольных и школьных образовательных организаций.
При этом передовой опыт, накопленный в Президентских школах, будет широко применяться в общих средних образовательных учреждениях через систему непрерывного профессионального развития. Курсы повышения квалификации для руководящих кадров организуются на основе порядка, установленного для учебных курсов по менеджменту, по образовательным программам, направленным на формирование современных компетенций для педагогических и специализированных кадров.
Для справки: Министерством дошкольного и школьного образования за истекший период текущего года повышена квалификация 316 376 педагогических кадров (193 170 - в центрах мастерства, 113 732 - на платформе "Непрерывное профессиональное образование," 5 204 - в высших образовательных учреждениях и негосударственных образовательных организациях).
В Национальном институте педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони при Министерстве повышена квалификация 4 270 руководителей образовательных учреждений. 666 действующих директоров и 1 201 кандидат на должность директора прошли обучение на курсах менеджмента.
120 учителей общеобразовательных школ были направлены на повышение квалификации во Францию, 32 профессора-преподавателя - в Казанский федеральный университет и Белорусский государственный педагогический университет.
На сегодняшний день определено обучение 1500 кандидатов на должность директора общеобразовательной средней школы, 1000 действующих директоров школ на "Учебных курсах по менеджменту."