Inspektor-psixologlarning bolalar bilan ishlash bo‘yicha vakolatlari mustahkamlanmoqda
Milliy gvardiyaning bolalar bilan ishlash bo‘yicha inspektor-psixologlari vakolatlarini mustahkamlash bo‘yicha qonun loyihasi tayyorlanmoqda. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi xabar berdi.
Xabarda aytilishicha, Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi tomonidan voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisiga birinchi o‘qishda ko‘rib chiqish uchun tayyorlanmoqda.
Ushbu qonun loyihasi bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha katta inspektor-psixologlar va inspektor-psixologlarga doir vakolatlarini Milliy gvardiya organlariga o‘tkazishni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bunda, Milliy gvardiyaning bolalar bilan ishlash boshqarmasi va uning hududiy bo‘linmalari xodimlarining ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi, shu jumladan, bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaganlik, jamoat joylarida tamaki yoki alkogol mahsulotini iste’mol qilganlik, shuningdek, voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilganlik bo‘yicha ishlarni ko‘rib chiqishga hamda ma’muriy jazo choralarini qo‘llashga doir vakolatlarini mustahkamlovchi o‘zgartirishlar kiritilishi nazarda tutilmoqda.
“Qonun loyihasi Milliy gvardiya organlarining voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasiga, bolalarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini himoya qilishga doir faoliyati samaradorligini oshirishga, jamiyatda qonunga hurmat ruhini qaror toptirishga xizmat qiladi”, - deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq, maktablardagi inspektor-psixologlar shtati Ichki ishlar vazirligidan Milliy gvardiya tizimiga o‘tkazilib, Milliy gvardiya mas’ul xodimi maktab hududidagi ko‘ngilsiz hodisalar hamda o‘quvchilar o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olish maqsadida maktab qorovullari uchun qo‘shimcha talablar joriy qilingandi.
Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qo‘riqlash departamenti tomonidan shartnoma asosida ta’lim muassasalariga qo‘riqlash signalizatsiyalari, tashvish tugmalari, videokuzatuv moslamalari o‘rnatiladi va ularga texnik xizmatlar ko‘rsatiladi.

Укрепляются полномочия инспекторов-психологов по работе с детьми
Готовится законопроект по укреплению полномочий инспекторов-психологов Национальной гвардии по работе с детьми. Об этом сообщила Законодательная палата Олий Мажлиса.
В сообщении говорится, что Комитет по вопросам обороны и безопасности подготавливает законопроект, направленный на совершенствование системы профилактики правонарушений среди несовершеннолетних, для рассмотрения на очередном заседании Законодательной палаты в первом чтении.
Данным законопроектом вносятся изменения и дополнения в Кодекс об административной ответственности, предусматривающие передачу полномочий старших инспекторов-психологов и инспекторов-психологов органов внутренних дел по вопросам несовершеннолетних органам Национальной гвардии.
При этом предусматривается внесение изменений, укрепляющих полномочия работников Управления по работе с детьми Национальной гвардии и его территориальных подразделений по рассмотрению дел об административных правонарушениях, в том числе за невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей, употребление табачной или алкогольной продукции в общественных местах, а также за вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение и применение мер административного взыскания.
"Проект закона послужит повышению эффективности деятельности органов Национальной гвардии по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, защите прав, свобод и законных интересов детей, утверждению в обществе духа уважения к закону," - говорится в сообщении.
Напомним, ранее штат инспекторов-психологов в школах был переведен из Министерства внутренних дел в систему Национальной гвардии, а ответственный сотрудник Национальной гвардии ввел дополнительные требования к караульным школ в целях предотвращения инцидентов на территории школы и преступности среди учащихся.
Департамент охраны при Министерстве внутренних дел на договорной основе устанавливает в образовательных учреждениях охранную сигнализацию, тревожные кнопки, устройства видеонаблюдения и оказывает им техническое обслуживание.