Bolalarda ilk matematik bo‘yicha ko‘nikmalarini baholash natijalari o‘rtacha 94 foiz, katta va tayyorlov guruhlardagi bolalarda erta yoshdagi savodxonlik ko‘nikmalari 77 foizdan yuqori ekanligi qayd etildi.
2023-yil 9-oktyabrdan O‘zbekistonning barcha hududlarida MELQO xalqaro vositasi asosida maktabgacha ta’lim sifatini baholashning birinchi bosqichi boshlangandi.
Bu vaqtga qadar O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim tizimi sifatini o‘lchash uchun hech qanday vosita mavjud emasdi. Milliy tizim esa sertifikatlashtirish va akkreditatsiya shaklida bo‘lib, bu butun vaziyatni to‘liq ochib bermasdi. Shu sababli, Jahon banki loyihasi doirasida maktabgacha ta’lim sifatini MELQO baholash tizimi asosida baholashga qaror qilingandi.
MELQO xalqaro vositasi butun dunyoda erta yoshdagi bolalarni parvarish qilish va ta’lim sifatini o‘lchash uchun ishlatiladi. Ushbu tadqiqot bolalarning qanchalik yaxshi rivojlanganligi va bolalarning ta’lim muhitining sifati haqida ma’lumot beradi.
2023-yilda tasodifiy tanlash usuli yordamida respublika bo‘yicha 100 ta maktabgacha ta’lim tashkiloti tanlab olinib, baholash va ma’lumotlarni to‘plash sertifikatlangan mutaxassislar tomonidan amalga oshirildi. Ikkinchi bosqich 2024-yilda boshlangandi, unda 250 ta maktabgacha ta’lim tashkiloti tanlab olingandi.
Kuni-kecha, A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida O‘zbekistonda bolalarni erta yoshdan rivojlantirishni takomillashtirish va davlat ta’limini yaxshilashga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Jahon bankining katta iqtisodchisi va MELQO baholash hisobotining hammuallifi Hiroshi Saeki tomonidan O‘zbekistonda Xalqaro Melko instrumentlari orqali 250 ta davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida o‘tkazilgan ta’lim sifatini baholash natijalari e’lon qilindi.
Baholash natijalariga ko‘ra, O‘zbekistonda ta’lim-tarbiya jarayoni umumiy holati va sifati yuqori darajada ekanligi aniqlandi, jumladan, bolalarda ilk matematik bo‘yicha ko‘nikmalarini baholash natijalari o‘rtacha 94%, katta va tayyorlov guruhlardagi bolalarda erta yoshdagi savodxonlik ko‘nikmalari 77% dan baland bo‘lganligi ma’lum qilindi.
E’tiborli jihati, baholashda ishtirok etgan 90% maktabgacha ta’lim tashkilotlari o‘quv-metodik va didaktik adabiyotlar bilan to‘liq ta’minlanganligiga alohida urg‘u berildi.
Ma’lumot uchun, 2024-yilda baholash dasturi doirasida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
- MELQO xalqaro baholash vositasi O‘zbekistonda ilk va maktabgacha yoshdagi bolalarning rivojlanishiga qo‘yiladigan davlat talablari va “Ilk qadam” davlat o‘quv dasturiga muvofiqlashtirildi;
- barcha materiallar raqamlashtirilib, o‘zbek, qoraqalpoq va rus tillariga tarjima qilindi;
- 250 Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarini tanlab olish mezonlari ishlab chiqildi (shahar, tuman (qishloq) hududlari, 5-6 va 6-7 yoshli guruhlarning mavjudligi, genderlik/o‘g‘il bola va qiz bola);
- Jahon bankining xalqaro ekspertlari ishtirokida tasodifiy tanlovda (rondom usulida) har bir hududdan 250 davlat maktabgacha ta’lim tashkiloti tanlab olindi;
- 250 ta davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarining tanlov natijalari quyidagicha amalga oshirildi: shahar hududi – 68 (24%) tuman (qishloq) hududi – 182 (76%);
- 250 ta davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarining har bir hududdan manzilli ro‘yxati shakllantirildi.

Объявлены результаты оценки качества дошкольного образования
Результаты оценки навыков ранней математики у детей в среднем составили 94%, а навыки грамотности раннего возраста у детей старшей и подготовительной групп выше 77%.
С 9 октября 2023 года во всех регионах Узбекистана начался первый этап оценки качества дошкольного образования на основе международного инструмента MELQO.
До сих пор в Узбекистане не было никаких инструментов для измерения качества системы дошкольного образования. Национальная же система была в форме сертификации и аккредитации, что не раскрывало всей ситуации в полной мере. Поэтому в рамках проекта Всемирного банка было принято решение оценить качество дошкольного образования на основе системы оценки MELQO.
Международное средство MELQO используется во всем мире для измерения качества ухода за детьми раннего возраста и образования. Данное исследование дает информацию о том, насколько хорошо развиты дети и качество образовательной среды детей.
В 2023 году методом случайного отбора были отобраны 100 дошкольных образовательных организаций по всей республике, оценка и сбор данных проводились сертифицированными специалистами. Второй этап начался в 2024 году, в котором было отобрано 250 дошкольных образовательных организаций.
На днях в Национальном институте педагогического мастерства имени А.Авлони состоялся семинар, посвященный совершенствованию развития детей с раннего возраста и улучшению государственного образования в Узбекистане.
На семинаре старший экономист Всемирного банка и соавтор отчета по оценке MELQO Хироши Саэки опубликовал результаты оценки качества образования, проведенной в 250 государственных дошкольных образовательных организациях Узбекистана посредством инструментов Международного Melko.
По результатам оценки было установлено, что общее состояние и качество образовательно-воспитательного процесса в Узбекистане находятся на высоком уровне, в том числе, результаты оценки навыков ранней математики у детей в среднем составили 94%, а навыки грамотности раннего возраста у детей старшей и подготовительной групп выше 77%.
Примечательно, что 90% дошкольных образовательных организаций, участвовавших в оценке, были полностью обеспечены учебно-методической и дидактической литературой.
Для справки, в рамках программы оценки в 2024 году проведена следующая работа:
- Международное средство оценки MELQO приведено в соответствие с Государственными требованиями к развитию детей раннего и дошкольного возраста в Узбекистане и Государственной учебной программой "Илк кадам";
- все материалы были оцифрованы и переведены на узбекский, каракалпакский и русский языки;
- 250 Разработаны критерии отбора государственных дошкольных образовательных организаций (городские, районные (сельские) территории, наличие 5-6 и 6-7 летних групп, гендерность/мальчики и девочки);
- В ходе случайного отбора (методом рондом) с участием международных экспертов Всемирного банка были отобраны 250 государственных дошкольных образовательных организаций из каждого региона;
- Результаты конкурса 250 государственных дошкольных образовательных организаций были проведены следующим образом: городская территория - 68 (24%) районная (сельская) территория - 182 (76%);
- Сформирован адресный список из 250 государственных дошкольных образовательных организаций в каждом регионе.