“O‘qituvchilarning barcha takliflarni shaxsan o‘zim o‘qib boryapman” – Hilola Umarova
Xabaringiz bor, yaqinda “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan uchrashuvda endilikda “Yil o‘qituvchisi” tanlovi o‘tkazilib, 208 ta tuman va shahardan g‘olib bo‘lgan o‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi sifatida uy-joy berilishi aytilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova esa bir hafta avval o‘zining rasmiy telegram sahifasida “Yil o‘qituvchisi” tanlovi qanday boʻlishi kerakligi, adolatli boʻlishi uchun qanday jihatlarga eʼtibor qaratish lozimligi hamda ishtirokchilar qaysi mezonlar asosida baholanishi kerakligini bilish maqsadida pedagog xodimlarga murojaat qilib, takliflarni @uzedu_vazirbot orqali yuborishlarini so‘ragandi.
Hilola Umarovaning ma’lum qilishicha, uning murojaatlar botiga qisqa muddatda mingdan ortiq takliflar kelib tushgan va hali ham kelishda davom etmoqda. Vazir esa har bir taklifni shaxsan o‘zi jamoasi bilan o‘qib borayotganini alohida ta’kidladi.
“Aytganimdek, biz uchun har bir fikr, taklif qadrli. Botga kelgan barcha taklifni shaxsan o‘zim va jamoamiz o‘qib boryapmiz”, - deyiladi vazir qoldirgan postda.
Shuningdek vazir “Yil o‘qituvchisi” tanlovini o‘tkazish bo‘yicha pedagoglar tomonidan yetib kelgan takliflarning ayrimlarini ochiqladi.
Xo‘sh, “Yil o‘qituvchisi” tanlovi bo‘yicha qanday takliflar kelib tushdi?
- Tanlovni onlayn test shaklida oʻtkazish adolatli boʻladi, xuddi toifa test sinovidagidek. Natijalar ham oʻsha vaqtdayoq chiqsa nomzodlarda ortiqcha savollar qolmaydi. Nazorat ham toifa test sinovidagidek tashkillashtirilsa, menimcha, shaffof va adolati boʻladi.
- Alohida platforma yaratilishi kerak. Test ham, oldingi natijalar ham platformaga joylanishi kerak. Tanlovni platforma oʻtkazishi kerak. Ochiq darslarni internet va telekanallar orqali onlayn translyatsiya qilish kerak.
- 2016-yil “Yil oʻqituvchisi” tanlovida qatnashganman. Oʻshanda notanish maktabda dars berib, pedagogik mahoratimizni koʻrsatgan edik. Pandemiyadan keyin esa internetda ovoz toʻplash “moda”ga aylandi. Menimcha, biz musobaqani oʻtkazishning oʻsha “jonli” shaklini qaytarishimiz kerak.
- Hujjatbozlik kam boʻlishini soʻramoqchiman, masalan testmi testga borib yechib kelish kerak, ish staji necha yil, toifasi nechchi, maktab direktoridan tavsifnoma kabi ortiqcha hujjatlar talab qilmanglar, iltimos.
- Oʻqituvchilarni har tomonlama baholash uchun terma sinf tuzib ushbu sinfga dars oʻtishlarini aytish hamda eng soʻnggida qaysi oʻqituvchi sifatli bilim berganligini aniqlash uchun oʻquvchilarni suhbat va test qilish kerak.
- Taʼlim sohasida haqiqatan ham fidoyi ustozlarni tanlab olishda jamoatchilik fikri inobatga olinishi lozim. Korrupsiyani oldini olish uchun mustaqil ekspertlar tarafidan har bir nomzodning yillar davomida xalq taʼlimini rivojlantirishga qoʻshgan hissalari oʻrganib chiqilsa maqsadga muvofiq boʻlardi. Bunda nomzodlar tarafidan maʼlumotlarni yashirish yoki boʻrttirib koʻrsatish holatlari aniqlansa, ularga va maktab maʼmuriyatiga qatʼiy chora koʻrish lozim.
- Respublika bosqichini televideniye orqali savol-javob tarzida oʻtkazish kerak va har bosqichda boshqa-boshqa hakamlar hayʼati boʻlsin.
- Oʻqituvchining staji ahamiyatsiz qilib qoʻyish kerak. Chunki shunday yoshlarimiz bor shijoatga toʻla, pedagogik mahorati ham juda zoʻr, hattoki 20-yillik stajga ega pedagoglardan ham yaxshiroq natijalar koʻrsata oladi. Oʻqituvchining unvonlari ham asosiy jihat qilib koʻrsatilmasligi kerak.
- Men tanlovda faqat oʻqituvchini oʻzini emas, oʻquvchilarini natijalarni ham oʻrganish, natijalar asosida maʼlum bir ball qoʻyishni taklif qilmoqchiman, chunki har bir daraxtni mevasiga qarab baho beriladi, oʻzi qanchalik koʻrkam boʻlmasin, yaxshi meva bermasa, u qadrli boʻlmaydi.
- Tanlovda qatnashish istagida boʻlgan ustozlar maʼlum muddat oraligʻida biror platformada roʻyxatdan oʻtishlari, xuddi vazir ustamasidagi kabi (qiyinligi ham shu darajada) 30 ta test mutaxassislik fanidan, 10 ta test pedagogik mahoratdan boʻlib, keyingi bosqichga oʻtish balli belgilanishi kerak.
- Birinchi bosqich test boʻlsin. Testda 80% dan kam ball olsa ikkinchi bosqichga qoʻyilmasin. Fan olimpiadasini savollarni kabi savollardan tuzilsin. Baholash jarayoniga layk bosish yoki ovoz toʻplash kabi oʻqituvchining oʻziga bogʻliq boʻlmagan holatlarni qoʻshmaslik kerak.
- “Yil oʻqituvchisi” tanlovida oʻqituvchining erishgan yutuqlariga qaralsa, ixtisoslashgan maktab oʻqituvchilarida imkoniyati koʻproq boʻladi. Chunki ular saralangan oʻquvchilarga bilim berishmoqda. Shuning uchun oʻqituvchilarga oʻz fani va metodlar boʻyicha testlar, topshiriqlar berilsa adolatliroq boʻladi. Oʻz fani boʻyicha xalqaro olimpiadalar darajasidagi topshiriqlar berilsa nur ustiga aʼlo nur.
- Tanlovga qatnashuvchi oʻqituvchilar qaysi fan oʻqituvchisi boʻlishidan qatʼiy nazar chet tilini bilish talabi qoʻyilsin, chunki zamonaviy ustoz oʻz tilidan tashqari chet tilini ham bilishi kerak. Eng asosiysi, bu tanlovda oʻqituvchining ishtirok etish, etmasligini maktab direktori yoki yuqorida turgan shaxslar belgilamasligi kerak.
- Avval test, keyin taqdimot va suhbat eng oxirida esse yozish masalan oʻqituvchi taʼlim sifati va samaradorligi ga qanday hissa qoʻsha oladi, qanday yangiliklar qiladi. Esse esa dunyo tajribasida bor va aniq baholash mezoni.
- Oʻqituvchiga beriladigan savollar tanlov kuni respublikadan yuborilsa hech kimni savolni oldindan olib tayyorlanishiga imkon qolmasdi va bu ham adolatni taʼminlar edi.
- Barcha ishtirokchilar bir xil talablar va mezonlar asosida baholanishi kerak. Masalan, oʻqituvchining kasbiy yutuqlari, innovatsion metodlari va oʻquvchilar bilan ishlashdagi samaradorligiga diqqat qaratish mumkin. Mustaqil ekspertlar guruhi tanlov jarayonini kuzatib borishi va noxolisliklarni oldini olish uchun monitoring qilib borishi kerak. Oʻqituvchining jamoatchilikdagi nufuzi, oʻquvchilar va ota-onalar bilan munosabatlari va jamoatchilik hayotidagi faolligiga ham eʼtibor berish zarur.
- Tanlov shartlari qanday boʻlishidan qatʼiy nazar, hakamlar boshqa tumandan, boshqa viloyatdan boʻlishi shart. Yaʼni Gʻijduvon tumanida bosqichi boʻladigan boʻlsa, oʻqituvchi ochiq dars oʻtadimi yoki biror fanga oid taqdimot tayyorlaydimi, uni Gʻijduvon tumanidagilar emas, boshqa tumandagilar tekshirishsin. Yoki tanlov ishtirokchisining ism-familiyasi anonim boʻlib turadigan shartlar boʻlsin.
- Tanlov jarayonida ota-onalar, mutaxassislar va oʻqituvchilar hamda taʼlim sohasi vakillari oʻz fikrlarini bildira oladigan tizim boʻlishi kerak!
- Oʻqituvchi chet tili yoki matematika, informatika, oʻzbek tili fanlaridan dars bersa u yil davomida nechta oʻquvchini milliy yoki xalqaro sertifikatga ega qilsa aynan shu koʻrsatkichi hisobiga tanlov gʻolibi deb topilsa, bu ham maktabga ijobiy natija ham oʻquvchilar orasidan bilimli va sertifikatga ega boʻlgan oʻquvchilar sonini ortishiga hissa qoʻshgan boʻlar edi.

15:46 / 30.10.2024 3.39k
Как известно, на недавнем совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева в связи с «Днем учителя и тренера» был проведен конкурс «Учитель года», по итогам которого Президентом были награждены учителя-победители из 208 районов и городов. Говорилось, что взамен будет предоставлено жилье.
Министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова на своей официальной странице в Telegram неделю назад обратилась к педагогическому коллективу, чтобы узнать, каким должен быть конкурс «Учитель года», на какие аспекты следует обратить внимание, чтобы справедливости ради, и по каким критериям оценивать участников, и попросил их присылать предложения через @uzedu_vazirbot.
По словам Хилолы Умаровой, бот-заявка министра за короткий период получила более тысячи предложений и продолжает их получать. Министр подчеркнул, что лично изучает каждое предложение со своей командой.
«Как я уже сказал, каждое мнение и предложение для нас ценно. Я лично и наша команда читаем все предложения, которые поступали в бот", - говорится в сообщении министра.
Также министр раскрыл некоторые поступившие от педагогов предложения по проведению конкурса «Учитель года».
Итак, какие были предложения на конкурс «Учитель года»?
Справедливо будет провести отбор в форме онлайн-теста, так же, как и категориальный тест. У кандидатов не будет слишком много вопросов, если результаты будут опубликованы в это время. Думаю, будет прозрачно и справедливо, если контроль будет организован так же, как в категориальном тесте.
Должна быть создана отдельная платформа. Результаты теста и предыдущие результаты должны быть размещены на платформе. Выбор должна быть сделана платформой. Открытые занятия должны транслироваться онлайн через Интернет и телеканалы.
Участвовала в конкурсе «Учитель года» в 2016 году. Мы тогда преподавали в незнакомой школе и демонстрировали свое педагогическое мастерство. После пандемии онлайн-голосование стало «модным». Я думаю, нам нужно вернуть эту «живую» форму соревнований.
Хочу попросить, чтобы документации было меньше, например, нужно ли идти на контрольную и приходить раздетой, сколько лет стажа работы, какая категория, пожалуйста, не спрашивайте у директора школы дополнительные документы, типа как описание.
Чтобы всесторонне оценить учителей, необходимо сформировать семестровый класс и предложить им вести этот класс, а также определить, какой учитель дал качественное образование в последнее время, провести собеседование и тестирование учащихся.
Общественное мнение следует принимать во внимание при выборе действительно преданных своему делу учителей в области образования. В целях предотвращения коррупции было бы целесообразно, если бы вклад каждого кандидата в развитие народного образования на протяжении многих лет изучался независимыми экспертами. При выявлении случаев сокрытия или преувеличения информации со стороны кандидатов к ним и администрации школы должны быть приняты строгие меры.
Республиканский этап должен проводиться на телевидении в формате вопросов и ответов, и на каждом этапе должна быть своя судейская коллегия.
Старшинство учителя не должно иметь значения. Потому что у нас есть такая молодежь, она полна энтузиазма, у них отличное педагогическое мастерство, они могут показать даже лучшие результаты, чем педагоги с 20-летним стажем. Звания учителя также не должны быть главным аспектом.
Я хотел бы предложить не только учителю на конкурсе, но и его ученикам изучить результаты, выставить по результатам определённую оценку, ведь каждое дерево оценивается по его плодам, каким бы красивым оно ни было, если оно не принесет добрых плодов, оно не будет иметь ценности.
Учителя, желающие принять участие в конкурсе, должны зарегистрироваться на платформе в течение определенного периода времени, как и на экзамене министра (с тем же уровнем сложности), 30 тестов по профильным предметам, 10 тестов педагогического мастерства и прохождения должны быть определены очки для следующего этапа.
Пусть первым шагом будет испытание. Если вы наберете менее 80% на тесте, вы не будете допущены ко второму туру. Сделайте вопросы олимпиады по естественным наукам похожими на вопросы. Процесс оценки не должен включать в себя ситуации, находящиеся вне контроля преподавателя, например, нажимание лайков или сбор голосов.
В конкурсе «Учитель года», если посмотреть на достижения учителя, у учителей профильных школ больше возможностей. Потому что они передают знания избранным студентам. Поэтому будет справедливее, если учителям будут даваться тесты и задания по их предмету и методике. Если вам по вашему предмету дадут задания уровня международных олимпиад – это здорово.
Учителя, участвующие в конкурсе, должны быть обязаны владеть иностранным языком, независимо от того, преподавателем какого предмета они являются, ведь современный учитель должен владеть иностранным языком помимо своего. Самое главное, что директор школы или вышестоящие должностные лица не должны решать, будет учитель участвовать в этом конкурсе или нет.
Сначала тест, потом презентация и собеседование и, наконец, написание эссе, например, как учитель может способствовать качеству и эффективности образования, какие инновации он вносит. Эссе – это мировой опыт и четкий критерий оценки.
Если бы вопросы, которые нужно было задать учителю, в день конкурса присылали из республики, ни у кого не было бы возможности подготовить вопросы заранее, и это также обеспечило бы справедливость.
Все участники должны оцениваться на основе одинаковых требований и критериев. Например, можно сделать акцент на профессиональных достижениях преподавателя, инновационных методах и эффективности работы с учениками. Независимая группа экспертов должна контролировать процесс отбора и следить за ним, чтобы предотвратить предвзятость. Также необходимо обратить внимание на влияние учителя в обществе, его отношения с учениками и родителями, его активность в общественной жизни.
Независимо от условий конкурса, судьи должны быть из другого района или области. Другими словами, если в Гиждуванском районе будет сцена, проводит ли учитель открытый урок или готовит презентацию по предмету, это должны проверять люди из других районов, а не Гиждуванского района. Либо должны быть условия, при которых имя и фамилия участника конкурса останутся анонимными.
Должна быть система, позволяющая родителям, специалистам, учителям и представителям сферы образования выражать свое мнение в процессе отбора!
Если преподаватель преподает иностранный язык или математику, информатику, узбекский язык, и сколько учеников он получит в течение года национальный или международный сертификат, то по этому показателю он считается победителем конкурса.