“O‘qituvchilarning barcha takliflarni shaxsan o‘zim o‘qib boryapman” – Hilola Umarova
Xabaringiz bor, yaqinda “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan uchrashuvda endilikda “Yil o‘qituvchisi” tanlovi o‘tkazilib, 208 ta tuman va shahardan g‘olib bo‘lgan o‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi sifatida uy-joy berilishi aytilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova esa bir hafta avval o‘zining rasmiy telegram sahifasida “Yil o‘qituvchisi” tanlovi qanday boʻlishi kerakligi, adolatli boʻlishi uchun qanday jihatlarga eʼtibor qaratish lozimligi hamda ishtirokchilar qaysi mezonlar asosida baholanishi kerakligini bilish maqsadida pedagog xodimlarga murojaat qilib, takliflarni @uzedu_vazirbot orqali yuborishlarini so‘ragandi.
Hilola Umarovaning ma’lum qilishicha, uning murojaatlar botiga qisqa muddatda mingdan ortiq takliflar kelib tushgan va hali ham kelishda davom etmoqda. Vazir esa har bir taklifni shaxsan o‘zi jamoasi bilan o‘qib borayotganini alohida ta’kidladi.
“Aytganimdek, biz uchun har bir fikr, taklif qadrli. Botga kelgan barcha taklifni shaxsan o‘zim va jamoamiz o‘qib boryapmiz”, - deyiladi vazir qoldirgan postda.
Shuningdek vazir “Yil o‘qituvchisi” tanlovini o‘tkazish bo‘yicha pedagoglar tomonidan yetib kelgan takliflarning ayrimlarini ochiqladi.
Xo‘sh, “Yil o‘qituvchisi” tanlovi bo‘yicha qanday takliflar kelib tushdi?
- Tanlovni onlayn test shaklida oʻtkazish adolatli boʻladi, xuddi toifa test sinovidagidek. Natijalar ham oʻsha vaqtdayoq chiqsa nomzodlarda ortiqcha savollar qolmaydi. Nazorat ham toifa test sinovidagidek tashkillashtirilsa, menimcha, shaffof va adolati boʻladi.
- Alohida platforma yaratilishi kerak. Test ham, oldingi natijalar ham platformaga joylanishi kerak. Tanlovni platforma oʻtkazishi kerak. Ochiq darslarni internet va telekanallar orqali onlayn translyatsiya qilish kerak.
- 2016-yil “Yil oʻqituvchisi” tanlovida qatnashganman. Oʻshanda notanish maktabda dars berib, pedagogik mahoratimizni koʻrsatgan edik. Pandemiyadan keyin esa internetda ovoz toʻplash “moda”ga aylandi. Menimcha, biz musobaqani oʻtkazishning oʻsha “jonli” shaklini qaytarishimiz kerak.
- Hujjatbozlik kam boʻlishini soʻramoqchiman, masalan testmi testga borib yechib kelish kerak, ish staji necha yil, toifasi nechchi, maktab direktoridan tavsifnoma kabi ortiqcha hujjatlar talab qilmanglar, iltimos.
- Oʻqituvchilarni har tomonlama baholash uchun terma sinf tuzib ushbu sinfga dars oʻtishlarini aytish hamda eng soʻnggida qaysi oʻqituvchi sifatli bilim berganligini aniqlash uchun oʻquvchilarni suhbat va test qilish kerak.
- Taʼlim sohasida haqiqatan ham fidoyi ustozlarni tanlab olishda jamoatchilik fikri inobatga olinishi lozim. Korrupsiyani oldini olish uchun mustaqil ekspertlar tarafidan har bir nomzodning yillar davomida xalq taʼlimini rivojlantirishga qoʻshgan hissalari oʻrganib chiqilsa maqsadga muvofiq boʻlardi. Bunda nomzodlar tarafidan maʼlumotlarni yashirish yoki boʻrttirib koʻrsatish holatlari aniqlansa, ularga va maktab maʼmuriyatiga qatʼiy chora koʻrish lozim.
- Respublika bosqichini televideniye orqali savol-javob tarzida oʻtkazish kerak va har bosqichda boshqa-boshqa hakamlar hayʼati boʻlsin.
- Oʻqituvchining staji ahamiyatsiz qilib qoʻyish kerak. Chunki shunday yoshlarimiz bor shijoatga toʻla, pedagogik mahorati ham juda zoʻr, hattoki 20-yillik stajga ega pedagoglardan ham yaxshiroq natijalar koʻrsata oladi. Oʻqituvchining unvonlari ham asosiy jihat qilib koʻrsatilmasligi kerak.
- Men tanlovda faqat oʻqituvchini oʻzini emas, oʻquvchilarini natijalarni ham oʻrganish, natijalar asosida maʼlum bir ball qoʻyishni taklif qilmoqchiman, chunki har bir daraxtni mevasiga qarab baho beriladi, oʻzi qanchalik koʻrkam boʻlmasin, yaxshi meva bermasa, u qadrli boʻlmaydi.
- Tanlovda qatnashish istagida boʻlgan ustozlar maʼlum muddat oraligʻida biror platformada roʻyxatdan oʻtishlari, xuddi vazir ustamasidagi kabi (qiyinligi ham shu darajada) 30 ta test mutaxassislik fanidan, 10 ta test pedagogik mahoratdan boʻlib, keyingi bosqichga oʻtish balli belgilanishi kerak.
- Birinchi bosqich test boʻlsin. Testda 80% dan kam ball olsa ikkinchi bosqichga qoʻyilmasin. Fan olimpiadasini savollarni kabi savollardan tuzilsin. Baholash jarayoniga layk bosish yoki ovoz toʻplash kabi oʻqituvchining oʻziga bogʻliq boʻlmagan holatlarni qoʻshmaslik kerak.
- “Yil oʻqituvchisi” tanlovida oʻqituvchining erishgan yutuqlariga qaralsa, ixtisoslashgan maktab oʻqituvchilarida imkoniyati koʻproq boʻladi. Chunki ular saralangan oʻquvchilarga bilim berishmoqda. Shuning uchun oʻqituvchilarga oʻz fani va metodlar boʻyicha testlar, topshiriqlar berilsa adolatliroq boʻladi. Oʻz fani boʻyicha xalqaro olimpiadalar darajasidagi topshiriqlar berilsa nur ustiga aʼlo nur.
- Tanlovga qatnashuvchi oʻqituvchilar qaysi fan oʻqituvchisi boʻlishidan qatʼiy nazar chet tilini bilish talabi qoʻyilsin, chunki zamonaviy ustoz oʻz tilidan tashqari chet tilini ham bilishi kerak. Eng asosiysi, bu tanlovda oʻqituvchining ishtirok etish, etmasligini maktab direktori yoki yuqorida turgan shaxslar belgilamasligi kerak.
- Avval test, keyin taqdimot va suhbat eng oxirida esse yozish masalan oʻqituvchi taʼlim sifati va samaradorligi ga qanday hissa qoʻsha oladi, qanday yangiliklar qiladi. Esse esa dunyo tajribasida bor va aniq baholash mezoni.
- Oʻqituvchiga beriladigan savollar tanlov kuni respublikadan yuborilsa hech kimni savolni oldindan olib tayyorlanishiga imkon qolmasdi va bu ham adolatni taʼminlar edi.
- Barcha ishtirokchilar bir xil talablar va mezonlar asosida baholanishi kerak. Masalan, oʻqituvchining kasbiy yutuqlari, innovatsion metodlari va oʻquvchilar bilan ishlashdagi samaradorligiga diqqat qaratish mumkin. Mustaqil ekspertlar guruhi tanlov jarayonini kuzatib borishi va noxolisliklarni oldini olish uchun monitoring qilib borishi kerak. Oʻqituvchining jamoatchilikdagi nufuzi, oʻquvchilar va ota-onalar bilan munosabatlari va jamoatchilik hayotidagi faolligiga ham eʼtibor berish zarur.
- Tanlov shartlari qanday boʻlishidan qatʼiy nazar, hakamlar boshqa tumandan, boshqa viloyatdan boʻlishi shart. Yaʼni Gʻijduvon tumanida bosqichi boʻladigan boʻlsa, oʻqituvchi ochiq dars oʻtadimi yoki biror fanga oid taqdimot tayyorlaydimi, uni Gʻijduvon tumanidagilar emas, boshqa tumandagilar tekshirishsin. Yoki tanlov ishtirokchisining ism-familiyasi anonim boʻlib turadigan shartlar boʻlsin.
- Tanlov jarayonida ota-onalar, mutaxassislar va oʻqituvchilar hamda taʼlim sohasi vakillari oʻz fikrlarini bildira oladigan tizim boʻlishi kerak!
- Oʻqituvchi chet tili yoki matematika, informatika, oʻzbek tili fanlaridan dars bersa u yil davomida nechta oʻquvchini milliy yoki xalqaro sertifikatga ega qilsa aynan shu koʻrsatkichi hisobiga tanlov gʻolibi deb topilsa, bu ham maktabga ijobiy natija ham oʻquvchilar orasidan bilimli va sertifikatga ega boʻlgan oʻquvchilar sonini ortishiga hissa qoʻshgan boʻlar edi.

"I personally read all the proposals of the teachers" - Hilola Umarova
As you know, at the recent meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev in connection with the "Day of Teachers and Trainers", the "Teacher of the Year" competition was held, and the winning teachers from 208 districts and cities were awarded by the President. It was said that housing will be provided as a substitute.
The Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova, on her official telegram page a week ago, appealed to the teaching staff in order to know how the "Teacher of the Year" contest should be, what aspects should be paid attention to in order to be fair, and what criteria should be used to evaluate the participants. and asked them to send proposals through @uzedu_vazirbot.
According to Hilola Umarova, the minister's application bot received more than a thousand offers in a short period of time and continues to receive them. The minister emphasized that he is personally studying each proposal with his team.
"As I said, every opinion and suggestion is valuable for us. I personally and our team are reading all the proposals that came to the bot," the minister said in the post.
Also, the minister revealed some of the proposals received by pedagogues regarding holding the "Teacher of the Year" competition.
So, what were the proposals for the "Teacher of the Year" competition?
It will be fair to conduct the selection in the form of an online test, just like a category test. Candidates will not have too many questions if the results will be released at that time. I think it will be transparent and fair if the control is organized in the same way as in the category test.
A separate platform should be created. Both the test and previous results must be posted on the platform. The selection must be made by the platform. Open classes should be broadcast online through the Internet and TV channels.
I participated in the "Teacher of the Year" contest in 2016. At that time, we taught in an unfamiliar school and demonstrated our pedagogical skills. After the pandemic, online voting has become "fashionable". I think we need to bring back that "live" form of competition.
I would like to ask that there be less documentation, for example, do you have to go to the test and come undressed, how many years of work experience, what is the category, please do not ask the school director for additional documents, such as a description.
In order to comprehensively evaluate teachers, it is necessary to form a term class and tell them to teach this class, and to determine which teacher has given quality education in the last time, interview and test the students.
Public opinion should be taken into account in the selection of truly dedicated teachers in the field of education. In order to prevent corruption, it would be appropriate if the contributions of each candidate to the development of public education over the years were studied by independent experts. If cases of concealment or exaggeration of information on the part of the candidates are found, strict measures should be taken against them and the school administration.
The republican stage should be held on television in a question-and-answer format, and each stage should have a different panel of judges.
The seniority of the teacher should be made irrelevant. Because we have such young people, they are full of enthusiasm, their pedagogical skills are excellent, they can even show better results than pedagogues with 20 years of experience. The teacher's titles should not be the main aspect either.
I would like to invite not only the teacher in the competition, but also his students to study the results, to set a certain score based on the results, because each tree is evaluated according to its fruit, no matter how beautiful it is, if it does not bear good fruit, it will not be valuable.
Teachers who want to participate in the competition must register on a platform within a certain period of time, just like in the minister's exam (with the same level of difficulty), 30 tests of specialized subjects, 10 tests of pedagogical skills, and the passing score for the next stage must be determined.
Let the first step be a test. If you score less than 80% in the test, you will not be admitted to the second round. Make science olympiad questions like questions. The evaluation process should not include situations beyond the teacher's control, such as clicking likes or collecting votes.
In the "Teacher of the Year" competition, if you look at the achievements of the teacher, teachers of specialized schools have more opportunities. Because they are imparting knowledge to selected students. Therefore, it will be fairer if teachers are given tests and assignments based on their subject and methods. If you are given tasks at the level of international Olympiads in your subject, it is great.
Teachers participating in the competition should be required to know a foreign language, regardless of which subject they are a teacher of, because a modern teacher should know a foreign language in addition to his own language. The most important thing is that the school director or higher officials should not decide whether a teacher will participate in this competition or not.
First the test, then the presentation and interview, and finally writing an essay, for example, how can a teacher contribute to the quality and efficiency of education, what innovations does he make. Essay is a world experience and a clear evaluation criterion.
If the questions to be asked to the teacher were sent from the republic on the day of the competition, no one would have the opportunity to prepare the questions in advance, and this would also ensure justice.
All participants must be evaluated based on the same requirements and criteria. For example, you can focus on the teacher's professional achievements, innovative methods and efficiency in working with students. An independent panel of experts should monitor the selection process and monitor it to prevent bias. It is also necessary to pay attention to the influence of the teacher in the public, his relations with students and parents, and his activity in public life.
Regardless of the conditions of the competition, the judges must be from another district or region. In other words, if there will be a stage in Gijduvon district, whether the teacher conducts an open class or prepares a presentation on a subject, it should be checked by people from other districts, not Gijduvon district. Or there should be conditions under which the name and surname of the participant of the competition will remain anonymous.
There should be a system where parents, professionals and teachers and representatives of the education sector can express their opinions during the selection process!
If a teacher teaches a foreign language or mathematics, informatics, Uzbek language, and how many students he gets a national or international certificate during the year, he is considered the winner of the competition based on this indicator. would have added.