Men falsafa doktori (PhD) ilmiy darajali diplomimni oldim. Shu vaqtga qadar maktabda sinf rahbarligim va dars soatim bor edi. Men 1,5 stavkada ishlashni xohlayman. Ammo dars taqsimoti bo‘yicha nizomda fan doktorlari ustunligi ko‘rsatilmagan ekan. Shunday bo‘lsa-da, mening diplomim ustunligi hisobga olinib, menga ko‘proq dars soati berilishi kerak emasmi?
Haqiqatdan ham “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomda fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga ega bo‘lgan pedagoglar toifasi ko‘rsatib o‘tilmagan.
Avvalroq biz dars taqsimoti bo‘yicha ishlab chiqilgan nizom qayta ko‘rib chiqilishi kerakligi to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga taklif berganmiz. Hozirda mazkur nizom qayta ko‘rib chiqish jarayonida. Lekin dars taqsimoti bo‘yicha nizomning yangi tahriri tasdiqlanguniga qadar yuqoridagi holatga yechim berish mumkin.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga 1-ilovasining 10-bandiga ko‘ra, fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi) beriladi.
Demak, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandiga muvofiq bu toifadagi pedagoglar oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar deya baholanib, ularga mana shu toifa bo‘yicha maksimal dars soatlari berilishi mumkin deb hisoblaymiz.
Ya’ni, yangi tahrirdagi nizom tasdiqlanguniga qadar fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar bilan teng huquqqa ega deb hisoblaymiz.
Oliy toifali o‘qituvchilar “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandidagi ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha 8-o‘rinda turadi.
Pedagoglarga quyidagi ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha dars soati ajratiladi:
- xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
- o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
- chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar;
- TOP-1000 universitetlar reytingiga kiradigan dunyoning yetakchi universitetlarini bitirgan o‘qituvchilar;
- asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
- o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblari; respublika bosqichidagi ko‘rik tanlovlarda (yil o‘qituvchisi) sovrinli o‘rinlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar;
- oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
- birinchi malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
- asosiy olimpiadalarning viloyat va tuman bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari;
- ikkinchi malaka toifaga ega o‘qituvchilar;
- pedagogik yo‘nalish bo‘yicha magistr darajasiga ega o‘qituvchilar;
- belgilangan tartibda o‘z fanidan o‘tkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi bo‘yicha a’lo baholarga ega o‘qituvchilar;
- oliy ma’lumotli toifasiz o‘qituvchilar;
- qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilar;
- oliy ta’lim muassasalarining pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabalari;
- pedagogik yo‘nalish bo‘yicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan o‘qituvchilar;
- oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar o‘rta maxsus, professional ma’lumotga ega o‘qituvchilar;
- oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlari.

How many hours of lessons should be given to a teacher with a PhD degree working at school?
In October of this year, my Doctor of Philosophy (PhD) degree was approved, and I received my diploma at the beginning of this month. I have a classroom teacher and a class hour at the school. I want to work at a rate of 1.5. However, the regulation on the distribution of lessons does not specify the priority of doctors of science. However, considering the superiority of my diploma, shouldn't I be given more hours of study?
Indeed, the Regulation "On the Procedure for Compiling Classes and Forming Tariff Lists in General Education Institutions" does not specify the category of teachers with a degree of Candidate of Science, Doctor of Philosophy (PhD) or Doctor of Science (DSc).
Earlier, we submitted a proposal to the Ministry of Preschool and School Education that the developed lesson allocation regulation should be reviewed. Currently, this regulation is being revised. However, the above situation can be resolved before the new edition of the lesson allocation regulation is approved.
According to paragraph 10 of Appendix No. 1 to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 17, 2021 No. 572, the highest qualification category (the position of head teacher) is awarded to pedagogical personnel who have a degree of Candidate of Sciences, Doctor of Philosophy (PhD) or Doctor of Science (DSc), as well as a senior scientific employee, associate professor and professor awarded by the Higher Attestation Commission.
Therefore, in accordance with paragraph 15 of the Regulation "On the Procedure for Compiling Classes and Forming Tariff Lists in General Education Institutions," this category of teachers is assessed as teachers with a higher qualification category, and we believe that they can be assigned maximum class hours for this category.
In other words, until the approval of the new version of the regulation, we believe that pedagogical personnel with the degree of Candidate of Sciences, Doctor of Philosophy (PhD) or Doctor of Science (DSc), as well as the scientific title of senior researcher, associate professor and professor awarded by the Higher Attestation Commission, have equal rights with teachers with the highest qualification category.
Higher class teachers rank 8th in the priority sequence of paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions."
Therefore, teachers in this category are allocated lessons in the following priority sequence:
- teachers who have trained winners of international Olympiads;
- winners of international Olympiads, working as teachers;
- teachers with international certificates in foreign language and STEAM disciplines;
- Teachers who have graduated from leading universities in the world, which are included in the TOP-1000 universities;
- teachers who have prepared the winners of the republican stage of the main Olympiads;
- winners of the republican stage of the main Olympiads, who are working as teachers; teachers who have won prizes in the competitions of the republican stage (teacher of the year);
- teachers with a higher qualification category;
- teachers with the first qualification category;
- teachers of the winners of the regional and district stages of the main Olympiads;
- teachers with the second qualification category;
- teachers with a master's degree in pedagogical direction;
- teachers with excellent grades based on the results of theoretical and practical tests conducted in their subject in the prescribed manner;
- teachers without a category with higher education;
- teachers with diplomas for retraining;
- graduate students of higher educational institutions in the pedagogical field;
- teachers who have graduated from universities of foreign countries in the field of pedagogy, but their diploma has not been recognized;
- teachers with secondary specialized, professional education before being provided with teachers with higher education;
- managers of the general educational institution in the relevant specialty until they are provided with teachers with higher education.