Men falsafa doktori (PhD) ilmiy darajali diplomimni oldim. Shu vaqtga qadar maktabda sinf rahbarligim va dars soatim bor edi. Men 1,5 stavkada ishlashni xohlayman. Ammo dars taqsimoti bo‘yicha nizomda fan doktorlari ustunligi ko‘rsatilmagan ekan. Shunday bo‘lsa-da, mening diplomim ustunligi hisobga olinib, menga ko‘proq dars soati berilishi kerak emasmi?
Haqiqatdan ham “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomda fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga ega bo‘lgan pedagoglar toifasi ko‘rsatib o‘tilmagan.
Avvalroq biz dars taqsimoti bo‘yicha ishlab chiqilgan nizom qayta ko‘rib chiqilishi kerakligi to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga taklif berganmiz. Hozirda mazkur nizom qayta ko‘rib chiqish jarayonida. Lekin dars taqsimoti bo‘yicha nizomning yangi tahriri tasdiqlanguniga qadar yuqoridagi holatga yechim berish mumkin.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga 1-ilovasining 10-bandiga ko‘ra, fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi) beriladi.
Demak, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandiga muvofiq bu toifadagi pedagoglar oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar deya baholanib, ularga mana shu toifa bo‘yicha maksimal dars soatlari berilishi mumkin deb hisoblaymiz.
Ya’ni, yangi tahrirdagi nizom tasdiqlanguniga qadar fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar bilan teng huquqqa ega deb hisoblaymiz.
Oliy toifali o‘qituvchilar “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandidagi ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha 8-o‘rinda turadi.
Pedagoglarga quyidagi ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha dars soati ajratiladi:
- xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
- o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
- chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar;
- TOP-1000 universitetlar reytingiga kiradigan dunyoning yetakchi universitetlarini bitirgan o‘qituvchilar;
- asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
- o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblari; respublika bosqichidagi ko‘rik tanlovlarda (yil o‘qituvchisi) sovrinli o‘rinlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar;
- oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
- birinchi malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
- asosiy olimpiadalarning viloyat va tuman bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari;
- ikkinchi malaka toifaga ega o‘qituvchilar;
- pedagogik yo‘nalish bo‘yicha magistr darajasiga ega o‘qituvchilar;
- belgilangan tartibda o‘z fanidan o‘tkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi bo‘yicha a’lo baholarga ega o‘qituvchilar;
- oliy ma’lumotli toifasiz o‘qituvchilar;
- qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilar;
- oliy ta’lim muassasalarining pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabalari;
- pedagogik yo‘nalish bo‘yicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan o‘qituvchilar;
- oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar o‘rta maxsus, professional ma’lumotga ega o‘qituvchilar;
- oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlari.

Сколько часов должно преподаваться учителю, имеющему ученую степень PhD, работающему в школе?
В октябре этого года был подтвержден мой диплом доктора философии (PhD), который я получил в начале этого месяца. У меня классный руководитель и классный час в школе. Я хочу работать по ставке 1,5. Но в положении о распределении уроков не указано преимущество докторов наук. И все же, учитывая преимущество моего диплома, не следует ли мне давать больше часов уроков?
Действительно, в Положении "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" не указана категория педагогов, имеющих ученую степень кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (Doctor of Science (DSc).
Ранее мы предложили Министерству дошкольного и школьного образования пересмотреть разработанное положение о распределении уроков. В настоящее время данное положение пересматривается. Однако решение вышеуказанной ситуации может быть решено до утверждения новой редакции Положения о распределении уроков.
Согласно пункту 10 приложения No 1 к постановлению Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572, педагогическим кадрам, имеющим ученую степень кандидата наук, доктора философии (Doctor of Philosophy (PhD) или доктора наук (Doctor of Science (DSc) и ученое звание старшего научного сотрудника, доцента и профессора, присвоенное Высшей аттестационной комиссией, присваивается высшая квалификационная категория (должность главного преподавателя).
Следовательно, согласно пункту 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" педагоги данной категории оцениваются как педагоги, имеющие высшую квалификационную категорию, и мы считаем, что им могут быть предоставлены максимальные учебные часы по этой категории.
То есть до утверждения положения в новой редакции считаем, что педагогические кадры, имеющие ученую степень кандидата наук, доктора философии (Doctor of Philosophy (PhD) или доктора наук (Doctor of Science (DSc) и ученое звание старшего научного сотрудника, доцента и профессора, присвоенное Высшей аттестационной комиссией, имеют равные права с преподавателями, имеющими высшую квалификационную категорию.
Преподаватели высшей категории занимают 8-е место по приоритетной последовательности в пункте 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях."
Следовательно, педагогам этой категории выделяются часы занятий по следующей приоритетной последовательности:
- преподавателей, подготовивших победителей международных олимпиад;
- победителей международных олимпиад, работающих преподавателями;
- преподаватели, имеющие международные сертификаты по специальности по иностранному языку и предметам STEAM;
- преподаватели, окончившие ведущие университеты мира, входящие в ТОП-1000 университетов;
- преподавателей, подготовивших победителей республиканского этапа основных олимпиад;
- победители республиканского этапа основных олимпиад, осуществляющие деятельность в качестве преподавателей; преподаватели, имеющие призовые места на смотровых конкурсах республиканского этапа (преподаватель года);
- преподаватели, имеющие высшую квалификационную категорию;
- учителя, имеющие первую квалификационную категорию;
- преподаватели победителей областного и районного этапов основных олимпиад;
- учителя, имеющие вторую квалификационную категорию;
- учителя, имеющие степень магистра по педагогическому направлению;
- учителя, имеющие отличные оценки по результатам теоретических и практических испытаний по предмету, проведенных в установленном порядке;
- преподаватели без категории с высшим образованием;
- учителя, имеющие диплом по переподготовке;
- студенты выпускного курса высших образовательных учреждений по педагогическому направлению;
- преподаватели, окончившие вузы зарубежных государств по педагогическому направлению, но дипломы которых не признаны;
- преподаватели, имеющие среднее специальное, профессиональное образование до их укомплектования преподавателями с высшим образованием;
- руководящие работники общеобразовательного учреждения по соответствующей специальности до их укомплектования преподавателями с высшим образованием.