15:30 / 10.12.2024 6.39k
Hindistonda 2024-2025-o‘quv yilida maktabga bormayotgan bolalar soni 1,1 million nafardan oshdi. Xabar.uz nashrining bergan ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat ta’lim vaziri deputatlardan birining so‘roviga yozma javobida shunga iqror bo‘lgan.
“Ta’lim olish imkoniyati cheklangan bolalar soni eng ko‘p Uttar-Pradesh shtatida — 784 228 nafar, undan keyingi o‘rinlarda Jarkhand (65 070) va Assam (63 848) shtatlari”, - dedi ta’lim vazirining o‘rinbosari Jayant Chaudhari.
Hindiston ta’lim vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2021–2022-o‘quv yilida maktablarda ta’lim olayotgan o‘quvchilar jami soni 265 235 830 nafar bo‘lgan.
Shundan 127 335 252 nafari — qizlar, 137 900 578 nafari — o‘g‘il bolalar. 2021-yilda Hindistondagi 1,48 milliontadan ziyod maktabda qariyb 10,55 million nafar o‘qituvchi dars bergan.
Hindistonda maktabga bormagan o‘quvchilar sonini foizlar misolida oladigan bo‘lsak, hind maktablaridagi umumiy davomat ko‘rsatgichi 99.59% ni tashkil etmoqda. Ammo Hindiston ta’lim vaziri qanchalik to‘g‘ri malumot berganligi bizga qorong‘i.
O‘zbekiston maktablaridagi davomat ko‘rsatgichi qanday?
Garchi, Hindistonda darslarga bormaydigan o‘quvchilar son jihatdan ko‘p bo‘lsa-da, lekin bu davomat foizlari bilan solishtirilganda, O‘zbekistonga nisbatan yuqoriroq natija deyish mumkin.
Ya’ni, Hindistondagi o‘quvchilar soni O‘zbekistondagi o‘quvchilar soniga nisbatan 39 barobar ko‘p. Hozirgi kunda O‘zbekistonda 6 mln 772 ming nafar o‘quvchilar tahsil olib, 2022-yilda maktablardagi o‘rtacha davomat 83,6 foizni tashkil etgan, 2023-yilga kelib esa, o‘rtacha davomat 82,5 foizga tushib ketgan.
Davomatning eng past ko‘rsatkichlari yuqori sinf, ya’ni 10-11-sinf o‘quvchilari orasida kuzatilgan, ya’ni 78,4 foizni tashkil etgan.
Shundan so‘ng, O‘zbekistonda majburiy ta’lim olish imkoniyatini ta’minlash uchun Hukumat Milliy gvardiyani maktab davomatini kuzatish va ta’minlash maqsadida safarbar qildi. Bu esa, ma’lum bir davr mobaynida davomat foizlarining o‘sishiga xizmat qildi.

Более миллиона детей в Индии не посещают школу
В Индии в 2024/2025 учебном году число детей, не посещающих школу, превысило 1,1 млн. По данным издания Xabar.uz, министр образования страны признал это в письменном ответе на запрос одного из депутатов.
"Самое большое количество детей с ограниченными возможностями обучения находится в штате Уттар-Прадеш - 784 228, за которыми следуют штаты Джаркханд (65 070) и Ассам (63 848)," - сказал заместитель министра образования Джаянт Чаудхари.
По данным Министерства образования Индии, в 2021-2022 учебном году общее количество учащихся школ составило 265 235 830 человек.
Из них 127 335 252 - девочки, 137 900 578 - мальчики. В 2021 году в более чем 1,48 миллионах школах Индии преподавали почти 10,55 миллиона учителей.
Если взять число учащихся, не посещающих школу в Индии в процентах, то общий показатель посещаемости в индийских школах составляет 99,59%.
Какова показатель посещаемости в школах Узбекистана?
Хотя количество не посещающих занятия учащихся в Индии больше, но по сравнению с процентами посещаемости можно сказать, что этот результат выше, чем в Узбекистане.
То есть количество учащихся в Индии в 39 раз больше, чем в Узбекистане. В настоящее время в Узбекистане обучается 6 миллионов 772 тысячи учащихся, средняя посещаемость школ в 2022 году составила 83,6 процента, а к 2023 году средняя посещаемость снизилась до 82,5 процента.
Самые низкие показатели посещаемости наблюдались среди учащихся старших классов, то есть 10-11-х классов, то есть 78,4 процента.
После этого, чтобы обеспечить доступ к обязательному обучению в Узбекистане, Правительство мобилизовало Национальную гвардию для наблюдения и обеспечения посещаемости школ. Это послужило росту процентов посещаемости в течение определенного периода.
Индия
Школы с низким количеством учащихся закрываются - Индия
Несмотря на высокую потребность в школах в Индии из-за высокой численности населения, некоторые школы с небольшим количеством учащихся закрываются.