15:30 / 10.12.2024 6.39k
Hindistonda 2024-2025-o‘quv yilida maktabga bormayotgan bolalar soni 1,1 million nafardan oshdi. Xabar.uz nashrining bergan ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat ta’lim vaziri deputatlardan birining so‘roviga yozma javobida shunga iqror bo‘lgan.
“Ta’lim olish imkoniyati cheklangan bolalar soni eng ko‘p Uttar-Pradesh shtatida — 784 228 nafar, undan keyingi o‘rinlarda Jarkhand (65 070) va Assam (63 848) shtatlari”, - dedi ta’lim vazirining o‘rinbosari Jayant Chaudhari.
Hindiston ta’lim vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2021–2022-o‘quv yilida maktablarda ta’lim olayotgan o‘quvchilar jami soni 265 235 830 nafar bo‘lgan.
Shundan 127 335 252 nafari — qizlar, 137 900 578 nafari — o‘g‘il bolalar. 2021-yilda Hindistondagi 1,48 milliontadan ziyod maktabda qariyb 10,55 million nafar o‘qituvchi dars bergan.
Hindistonda maktabga bormagan o‘quvchilar sonini foizlar misolida oladigan bo‘lsak, hind maktablaridagi umumiy davomat ko‘rsatgichi 99.59% ni tashkil etmoqda. Ammo Hindiston ta’lim vaziri qanchalik to‘g‘ri malumot berganligi bizga qorong‘i.
O‘zbekiston maktablaridagi davomat ko‘rsatgichi qanday?
Garchi, Hindistonda darslarga bormaydigan o‘quvchilar son jihatdan ko‘p bo‘lsa-da, lekin bu davomat foizlari bilan solishtirilganda, O‘zbekistonga nisbatan yuqoriroq natija deyish mumkin.
Ya’ni, Hindistondagi o‘quvchilar soni O‘zbekistondagi o‘quvchilar soniga nisbatan 39 barobar ko‘p. Hozirgi kunda O‘zbekistonda 6 mln 772 ming nafar o‘quvchilar tahsil olib, 2022-yilda maktablardagi o‘rtacha davomat 83,6 foizni tashkil etgan, 2023-yilga kelib esa, o‘rtacha davomat 82,5 foizga tushib ketgan.
Davomatning eng past ko‘rsatkichlari yuqori sinf, ya’ni 10-11-sinf o‘quvchilari orasida kuzatilgan, ya’ni 78,4 foizni tashkil etgan.
Shundan so‘ng, O‘zbekistonda majburiy ta’lim olish imkoniyatini ta’minlash uchun Hukumat Milliy gvardiyani maktab davomatini kuzatish va ta’minlash maqsadida safarbar qildi. Bu esa, ma’lum bir davr mobaynida davomat foizlarining o‘sishiga xizmat qildi.

More than a million children in India do not go to school
In the 2024-2025 academic year, the number of children not attending school in India exceeded 1.1 million. According to the information provided by Xabar.uz, the country's education minister admitted this in a written response to a request from one of the deputies.
"The largest number of children with educational disabilities is in the state of Uttar Pradesh - 784,228, followed by the states of Jarkhand (65 070) and Assam (63,848)," said Deputy Minister of Education Jayant Chaudhari.
According to the Ministry of Education of India, the total number of students studying in schools in the 2021-2022 academic year was 265,235,830 people.
Of these, 127,335,252 are girls, 137,900,578 are boys. In 2021, nearly 10.55 million teachers taught in more than 1.48 million schools in India.
If we take the percentage of students who did not attend school in India, the total attendance rate in Indian schools is 99.59%.
What is the attendance rate in schools in Uzbekistan?
Although there are many students who do not attend classes in India, this is a higher result compared to Uzbekistan in terms of attendance rates.
That is, the number of students in India is 39 times greater than the number of students in Uzbekistan. Currently, there are 6,772,000 students studying in Uzbekistan, the average attendance in schools in 2022 was 83.6%, and by 2023, the average attendance had decreased to 82.5%.
The lowest attendance rates were observed among high school students, that is, students in grades 10-11, or 78.4 percent.
Following this, to ensure the possibility of compulsory education in Uzbekistan, the Government mobilized the National Guard to monitor and ensure school attendance. This contributed to an increase in attendance rates over a certain period of time.