More than a million children in India do not go to school
In the 2024-2025 academic year, the number of children not attending school in India exceeded 1.1 million. According to the information provided by Xabar.uz, the country's education minister admitted this in a written response to a request from one of the deputies.
"The largest number of children with educational disabilities is in the state of Uttar Pradesh - 784,228, followed by the states of Jarkhand (65 070) and Assam (63,848)," said Deputy Minister of Education Jayant Chaudhari.
According to the Ministry of Education of India, the total number of students studying in schools in the 2021-2022 academic year was 265,235,830 people.
Of these, 127,335,252 are girls, 137,900,578 are boys. In 2021, nearly 10.55 million teachers taught in more than 1.48 million schools in India.
If we take the percentage of students who did not attend school in India, the total attendance rate in Indian schools is 99.59%.
What is the attendance rate in schools in Uzbekistan?
Although there are many students who do not attend classes in India, this is a higher result compared to Uzbekistan in terms of attendance rates.
That is, the number of students in India is 39 times greater than the number of students in Uzbekistan. Currently, there are 6,772,000 students studying in Uzbekistan, the average attendance in schools in 2022 was 83.6%, and by 2023, the average attendance had decreased to 82.5%.
The lowest attendance rates were observed among high school students, that is, students in grades 10-11, or 78.4 percent.
Following this, to ensure the possibility of compulsory education in Uzbekistan, the Government mobilized the National Guard to monitor and ensure school attendance. This contributed to an increase in attendance rates over a certain period of time.
Now the National Guard won't handle attendance...
The positions of inspector-psychologists for juvenile affairs of the National Guard and 2,000 staff units were returned to the structure of the Ministry of Internal Affairs.
The school principal who falsified student attendance has been fired.
Deputy directors will also be dismissed.